Dva roky manévrů Rosetty ve čtyřech minutách

Stará moudrost říká že, obrázek vydá za tisíc slov. A modernizovaná verze by mohla být, že video vydá za tisíc obrázků. Člověk může stokrát slyšet o tom, že sonda Rosetta zkoumá jádro komety 67P-Čurjumov-Gerasimenko z různých vzdáleností, aby mohla vytvořit komplexní obraz chování komety – ať už v detailu při blízkých průletech, nebo v celku při vzdálenějších průletech. Ovšem stačí se podívat na čtyřminutové video z dílny Evropské kosmické agentury a spadne vám čelist. Najednou můžete ve výrazně zrychleném čase sledovat, jak Rosetta průběžně mění vzdálenost od jádra.

Ve videu nechybí ani informace o datu, které je zrovna simulováno, ale najdete tu i informaci o vzdálenosti mezi jádrem a kometou. Po zhlédnutí videa musí člověk ještě více smeknout klobouk před techniky, kteří sestavili letový program a navrhovali v průběhu mise jeho změny. Právě díky jejich přesné práci mohla Rosetta vytvořit tento složitý balet, který rozšířil naše znalosti o kometách.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/Rosetta_s_orbit_around_the_comet_video_production_full.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

23 komentářů ke článku “Dva roky manévrů Rosetty ve čtyřech minutách”

  1. Spytihněv napsal:

    Byla tu zmínka o relativní rychlosti. Z toho vznikají zajímavé paradoxy. Třeba když řekneme, že Rosetta se pohybuje rychlostí velmi pomalé chůze. Je to pravda. Ale jen relativně vzhledem k jádru komety. Když bych se teď nějakým kouzlem přenesl do její blízkosti, tak bych určitě nemohl pěšky sondu doprovázet, ale rychle by mi zmizela z očí. Protože rychlosti a směr pohybu Země a Rosetty jsou v této chvíli s největší pravděpodobností velmi rozdílné. Doufám, že to dává smysl. Kdyby ne, tak mě opravte 🙂

  2. Majkl napsal:

    Chtěl bych se zeptat… Ty prudké změny směru (viz 0:37) jsou kolem nějakého tělesa a nebo to sonda sama dokáže změnit směr o 180° v podstatě na místě?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.