Cesta k adaptéru IDA

Aktuálně platný plán umístění adaptérů IDA

Už v pátek se k Mezinárodní vesmírné stanici připojí adaptér IDA-2, který je klíčovým prvkem k tomu, aby k ISS mohly začít létat soukromé lodě Crew DragonStarliner. Adaptér bude ke stanici připojen během výstupu dvou amerických astronautů, ale na tomto místě je vhodné připomenout, že abychom se dostali do současné fáze, musely v minulých letech proběhnout hned čtyři další kosmické procházky, při kterých astronauti připravovali technologie pro instalaci adaptéru. Šlo především o natahování nejrůznějších kabelů. V dnešním krátkém článku kromě jiného najdete video, které vybírá ty nejlepší záběry z těchto výstupů.

K finálnímu připojení adaptéru na tunel PMA-2 dojde 19. srpna během výstupu Kathleen Rubins a Jeffreyho Williamse do volného prostoru. K této události ještě v pátek vydáme samostatný článek, kde bude možné celý výstup sledovat živě. Zatím Vám nabídneme dvě animace, která ukazují, jak by měla páteční instalace adaptéru probíhat.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/aa/IDA_planned_locations_on_ISS.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Cesta k adaptéru IDA”

 1. kolemjdoucí napsal:

  Podle informací ve videích se zdá, že NASA bude k přibližování lodí (tedy alespoň v závěrečné části) využívat optické navádění.

  • Jirka napsal:

   Optické navigační cíle jsou součástí standardu IDSS a adaptér IDA-2 je zjevně implementuje. Jedná se o středové a periferní cíle. Obsahují retro-reflexní prvky a podle IDSS se dají zaměřovat optickými senzory/kamerou, infračervenými senzory a laserem.

   Otázka je, jestli Starliner a Dragon tyto navigační prvky budou využívat. Zajímavá otázka, která se ale nabízí, je jaký systém se bude používat pro přibližování. IDSS totiž řeší jen spojování, ne přibližování – nic ve stylu Kursu nedefinuje.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.