sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Střídání na postu amerických rekordmanů

Ještě před pár měsíci jsme Vás informovali o tom, že americký astronaut Scott Kelly získal rekord v kategorii kumulativní délky pobytu ve stavu beztíže mezi americkými astronauty. Nyní se ale tabulky opět mění. není to ale žádné překvapení – změna rekordmana se prakticky očekávala už mnoho měsíců. Po Scottu Kellym, který po své roční misi opustil oddíl amerických astronautů přebírá titul ve výše zmíněné kategorii Jeffrey Williams, který včera překonal dosavadní rekord 520 dní. Sám Kelly pak ve středu svému bývalému kolegovi osobně gratuloval k získání prvenství.

Jeffrey Williams během výstupu do volného prostoru 19. srpna 2016
Jeffrey Williams během výstupu do volného prostoru 19. srpna 2016
Zdroj: spaceflight101.com/

Jeffrey Williams patří mezi americkými astronauty k těm nezkušenějším. V oddílu působí již dvě desetiletí – v roce 1996 se tento testovací pilot U.S. Air Force přidal k NASA a o 4 roky později letěl na raketoplánu Atlantis poprvé do vesmíru. Jeho cílem byla ISS, kterou tehdy tvořily jen moduly Zarja a Unity spojené přechodovým tunelem PMA. Následovaly dva dlouhodobé pobyty na stanici v rámci expedice 13 v roce 2006 a 21/22 v roce 2009. Když se po šesti letech letos v březnu na ISS vrátil, byla již stanice téměř dokončena. Williams ale věděl, že jelikož měl před startem na svém kontě 362 dní ve vesmíru, tak pokud nenastane nic mimořádného, překoná Kellyho rekord.

Před Williamsem jsou již pouze ruští/sovětští kosmonauti. V globálních statistikách mu tak patří 17. místo – na čele se vyhřívá Gennadij Padalka s 878 dny ve stavu beztíže. Americký rekordman by se měl se svými ruskými kolegy Olegem Skripočkou a Alexejem Ovčininem vrátit na zemi 6. září, tedy 172 dní po startu jejich lodi Sojuz TMA-20M. Jeffrey bude mít v době návratu 534 dní na oběžné dráze, což jej zařadí na 14. místo globálních statistik.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/sites/96/2016/08/iss048e057391.jpg
http://spaceflight101.com/…/sites/96/2016/08/29057303652_16b5df2700_o.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
8 let před

a příští rok by ho mohla překonat Peggy Whitsonová, která má startovat letos na podzim

maro
maro
8 let před
Odpovědět  Kamil

Paggy fakt poletí ještě jednou v Sojuzu? Tak snad jí to přistání tentokrát vyjde líp. Minule si jako jedni z mála vyzkoušeli, po komplikacích s rozpojením všech tří částí Sojuzu, balistický sestup, což je fakt drsné přistání s přetížením až 8g. Druhá kosmonautka v kabině – Korejka – si tam při tom drsném dopadu pochroumala záda. A Rusové si jen potvrdili svou pověrčivost, že v kabině nikdy nesmí být víc žen než chlapů. To se stalo v této posádce a taky při letu Těreškovové, která zvrtala co mohla a let byl jeden velký horor.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  maro

To je pravda, kabina byla po přistání tak horká, že zapálila okolní suchou trávu.

Vojta
Vojta
8 let před
Odpovědět  maro

Nahoru v Sojuzu a s návratem prý počká na Dragona 🙂 I když to by mohlo při termínech (nejen) SpaceX vést k pěkné řádce dalších rekordů.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
8 let před

362 dní ve vesmíru? Bavíme se o výzkumu nebo o trestu odnětí svobody? No a Padalku nekomentuju vůbec. Štěstí, že mají alespoň ty vycházky do volného prostoru. 🙂
Jsou to úžasné výkony.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  Rudolf Šíma

Jde o kumulativní rekordy, takže naštěstí mezitím mají pobyty na Zemi, ale takový Valerij Poljakov se svými 437 dny NONSTOP, to je teprve na smeknutí klobouku.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
8 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Jo, pochopil jsem, že se jedná o „recidivisty“. 🙂 A ty „šílené“ výkony na Saljutech a na Miru jsem trochu sledoval. Neuvěřitelné.

Kamil
Kamil
8 let před

připravuje se stále ten 18ti měsíční let? Nebo ho zatím odsunuli na neurčito? (v plánech letů do roku 2019 myslím není) Taky se mi líbil plán, že posádka po standardní 6ti měsíční směně přistane a po třech týdnech pobytu na Zemi poletí ještě jednou. To by hezky simulovalo let na Mars.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  Kamil

Bohužel jsem o tom už delší dobu nic neviděl. Možná si dívám na špatné zdroje, nebo …

https://kosmonautix.cz/2016/08/25/stridani-na-postu-americkych-rekordmanu/