Tajný satelit objeven hodinu po startu

Atlas 5 vynáší NROL-61

Ve čtvrtek 28. července startovala z Floridy raketa Atlas V, která vynášela na oběžnou dráhu tajnou družici NROL-61. Amatérští pozorovatelé družic po celém světě si už na nový cíl brousili zuby. Nového objektu si už zhruba hodinu po startu všiml Paul Camilleri z Austrálie, který téměř dvě hodiny pozoroval dvě tečky – horní stupeň Centaur, který zrovna vypouštěl zbytky paliva z nádrže a samotnou tajnou družici. Na základě fotek, které Camilleri pořídil mohli jeho kolegové Cees Bassa a Ted Molczan vypočítat parametry oběžné dráhy.

Ukázalo se, že tajný satelit byl doručen na dráhu přechodovou ke geostacionární, jejíž nejnižší bod leží 1 126 kilometrů nad Zemí, přičemž dráha je vůči rovníku skloněna o 18,2°. Potvrzuje se tak předstartovní teorie, že se jedná o prvního zástupce nové generace komunikačních družic systému SDS. Horní stupeň Centaur zanikl díky deorbitačnímu zážehu v atmosféře zhruba osm hodin po startu. Tajná družice nyní svými motory zakulatí oběžnou dráhu na geostacionární úrovni. Za zmínku stojí poznamenat, že označení NROL-číslo se používá pouze pro start. Každý satelit po dosažení oběžné dráhy dostane jiné krycí označení. V tomto případě je to USA-269 (COSPAR identifikační číslo pak je 2016-047A, v kódu SATCAT potom 41724)

Někoho možná překvapí, že stále používáme výraz tajná družice, ačkoliv už je známá její oběžná dráha. Je ale potřeba si uvědomit, že žádný satelit se nedá utajit tak, aby se nedal pozorovat ze Země – snad jen s výjimkou malých družic a cubesatů. To, že známe oběžnou dráhu satelitu je sice fajn, ale technické možnosti a palubní vybavení zůstávají stále neznámé a proto si tyto družice označení „tajné“ plně zaslouží.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/07/06.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Jeden komentář ke článku “Tajný satelit objeven hodinu po startu”

  1. Téměř na 100 % jde o novou generaci komunikačních družic SDS, zejména s ohledem na končící životnost prvních družic třetí generace, generační obměnu družic, ze kterých mají být data přenášena a také to, že generace družic SDS se vyrábějí po 8 kusech (2×4).

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.