Štítek ‘NROL-61’

Tajný satelit objeven hodinu po startu

Atlas 5 vynáší NROL-61

Ve čtvrtek 28. července startovala z Floridy raketa Atlas V, která vynášela na oběžnou dráhu tajnou družici NROL-61. Amatérští pozorovatelé družic po celém světě si už na nový cíl brousili zuby. Nového objektu si už zhruba hodinu po startu všiml Paul Camilleri z Austrálie, který téměř dvě hodiny pozoroval dvě tečky – horní stupeň Centaur, který zrovna vypouštěl zbytky paliva z nádrže a samotnou tajnou družici. Na základě fotek, které Camilleri pořídil mohli jeho kolegové Cees Bassa a Ted Molczan vypočítat parametry oběžné dráhy.

ŽIVĚ: Tajná družice čeká na start

Fanoušci raket, kteří rádi sledují jejich starty, měli v posledních dnech trochu půst. Dnes se ale dočkají zajímavého startu, ve kterém bude hrát hlavní roli raketa Atlas V v konfiguraci 421. Nosič již stojí na rampě číslo 41 na floridském kosmodromu a pod jejím aerodynamickým krytem se ukrývá družice NROL-61. Jedná se o tajný armádní satelit, o kterém není mnoho informací, jelikož spadá pod Národní průzkumný úřad NRO (National Reconnaissance Office). Samotnému satelitu NROL-61 jsme se věnovali v samostatném článku, dnes je čas se podívat na živý přenos jeho startu. Pokud půjde všechno podle plánu, zažehne raketa Atlas V své motory dnes ve 14:37 našeho času. Živé vysílání by mělo začít ve 14:17 SELČ, přičemž se dá očekávat, že přenos skončí ve chvíli, kdy dojde k odhození aerodynamického krytu. Je to standardní chování při startech tajných družic, které má eliminovat sebemenší možnost prozrazení povahy a podoby nákladu. V tomto článku máte možnost celý start sledovat živě.

Tajný satelit s bláznivým logem

Už jsme si zvykli na to, že loga tajných družic, které spadají pod americký Národní průzkumný úřad NRO jsou velmi zajímavá, byť někdy třeba kontroverzní. Grafici, kteří vytvářeli symbol pro misi NROL-61, však měli evidentně smysl pro humor, protože jako nosný prvek využili postavičku zelené ještěrky (možná to má být drak) s velkýma očima, která sedí na startující raketě a podle všeho si start velmi užívá. Takové logo sice zaujme na první pohled, ale my se dnes podíváme na zoubek samotné misi schované pod označením NROL-61, jejíž start se už nezadržitelně blíží. Stejně jako v minulých případech, kdy jsme hledali účel tajných družic, budeme i tentokrát vycházet z nepřímých náznaků, které ale mohou prozradit mnoho informací.