sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Tajný satelit objeven hodinu po startu

Atlas 5 vynáší NROL-61

Ve čtvrtek 28. července startovala z Floridy raketa Atlas V, která vynášela na oběžnou dráhu tajnou družici NROL-61. Amatérští pozorovatelé družic po celém světě si už na nový cíl brousili zuby. Nového objektu si už zhruba hodinu po startu všiml Paul Camilleri z Austrálie, který téměř dvě hodiny pozoroval dvě tečky – horní stupeň Centaur, který zrovna vypouštěl zbytky paliva z nádrže a samotnou tajnou družici. Na základě fotek, které Camilleri pořídil mohli jeho kolegové Cees Bassa a Ted Molczan vypočítat parametry oběžné dráhy.

Ukázalo se, že tajný satelit byl doručen na dráhu přechodovou ke geostacionární, jejíž nejnižší bod leží 1 126 kilometrů nad Zemí, přičemž dráha je vůči rovníku skloněna o 18,2°. Potvrzuje se tak předstartovní teorie, že se jedná o prvního zástupce nové generace komunikačních družic systému SDS. Horní stupeň Centaur zanikl díky deorbitačnímu zážehu v atmosféře zhruba osm hodin po startu. Tajná družice nyní svými motory zakulatí oběžnou dráhu na geostacionární úrovni. Za zmínku stojí poznamenat, že označení NROL-číslo se používá pouze pro start. Každý satelit po dosažení oběžné dráhy dostane jiné krycí označení. V tomto případě je to USA-269 (COSPAR identifikační číslo pak je 2016-047A, v kódu SATCAT potom 41724)

Někoho možná překvapí, že stále používáme výraz tajná družice, ačkoliv už je známá její oběžná dráha. Je ale potřeba si uvědomit, že žádný satelit se nedá utajit tak, aby se nedal pozorovat ze Země – snad jen s výjimkou malých družic a cubesatů. To, že známe oběžnou dráhu satelitu je sice fajn, ale technické možnosti a palubní vybavení zůstávají stále neznámé a proto si tyto družice označení „tajné“ plně zaslouží.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/07/06.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal Václavík
8 let před

Téměř na 100 % jde o novou generaci komunikačních družic SDS, zejména s ohledem na končící životnost prvních družic třetí generace, generační obměnu družic, ze kterých mají být data přenášena a také to, že generace družic SDS se vyrábějí po 8 kusech (2×4).

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.