sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Tajný satelit objeven hodinu po startu

Atlas 5 vynáší NROL-61

Ve čtvrtek 28. července startovala z Floridy raketa Atlas V, která vynášela na oběžnou dráhu tajnou družici NROL-61. Amatérští pozorovatelé družic po celém světě si už na nový cíl brousili zuby. Nového objektu si už zhruba hodinu po startu všiml Paul Camilleri z Austrálie, který téměř dvě hodiny pozoroval dvě tečky – horní stupeň Centaur, který zrovna vypouštěl zbytky paliva z nádrže a samotnou tajnou družici. Na základě fotek, které Camilleri pořídil mohli jeho kolegové Cees Bassa a Ted Molczan vypočítat parametry oběžné dráhy.

Ukázalo se, že tajný satelit byl doručen na dráhu přechodovou ke geostacionární, jejíž nejnižší bod leží 1 126 kilometrů nad Zemí, přičemž dráha je vůči rovníku skloněna o 18,2°. Potvrzuje se tak předstartovní teorie, že se jedná o prvního zástupce nové generace komunikačních družic systému SDS. Horní stupeň Centaur zanikl díky deorbitačnímu zážehu v atmosféře zhruba osm hodin po startu. Tajná družice nyní svými motory zakulatí oběžnou dráhu na geostacionární úrovni. Za zmínku stojí poznamenat, že označení NROL-číslo se používá pouze pro start. Každý satelit po dosažení oběžné dráhy dostane jiné krycí označení. V tomto případě je to USA-269 (COSPAR identifikační číslo pak je 2016-047A, v kódu SATCAT potom 41724)

Někoho možná překvapí, že stále používáme výraz tajná družice, ačkoliv už je známá její oběžná dráha. Je ale potřeba si uvědomit, že žádný satelit se nedá utajit tak, aby se nedal pozorovat ze Země – snad jen s výjimkou malých družic a cubesatů. To, že známe oběžnou dráhu satelitu je sice fajn, ale technické možnosti a palubní vybavení zůstávají stále neznámé a proto si tyto družice označení „tajné“ plně zaslouží.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/07/06.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal Václavík
8 let před

Téměř na 100 % jde o novou generaci komunikačních družic SDS, zejména s ohledem na končící životnost prvních družic třetí generace, generační obměnu družic, ze kterých mají být data přenášena a také to, že generace družic SDS se vyrábějí po 8 kusech (2×4).

https://kosmonautix.cz/2016/07/31/tajny-satelit-objeven-hodinu-po-startu/