Vesmírné výzvy – květen 2016

BEAM zdroj:dnaindia.com

Spanilá jízda SpaceX pokračuje. V květnu nás čekala další dvě přistání na plovoucí plošině. I další soukromá společnost o sobě dala vědět a sice Bigelow Aerospace. Její modul BEAM čekal na ISS na svou hvězdnou chvíli. Ta po úvodních peripetiích konečně přišla, když se modul nafoukl do plné velikosti. Indie touží po raketoplánu. K tomu je zapotřebí učinit mnoho technologických kroků. Tím aktuálním byl let testovacího exempláře po suborbitální dráze. A nakonec vás v tomto dílu čeká nejdetailnější mozaika Pluta, kterou jste zatím mohli spatřit.

V bloku Kosmonautika v kostce se nejprve přesuneme na Mars, kam má přistát sonda ExoMars2018, bohužel o dva roky později, než bylo původně v plánu. Curiosity zase nabídla pastvu pro oči geologů. Teleskop JWST má ve svých útrobách další čtyři důležité přístroje. To sonda OSIRIS-Rex už je kompletní. Halu VAB na floridském kosmodromu čekaly další z mnoha testů předtím, než naostro přivítá raketu SLS. ISS zarovnala statistiky: 100 000 oběhů kolem Země a 3 000 000 pořízených fotek. Loď Dragon se vrátila na Zemi. Luna 27 získá vrták z dílny ESA, který jí umožní získat vzorky ze dvou metrů pod povrchem Měsíce. Nová loď Starliner se podívá do kosmu až v roce 2018. Alexander Gerst se příští rok podívá na ISS, tentokrát jako její velitel. Let tajného satelitu NROL-37 je odložen na neurčito. Rosetta mohla díky menší aktivitě komety 67P opět posílat fotky pořízené blíže povrchu, pak ale sondu potkaly problémy. Navigační systém Galileo byl doplněn o další dvě družice. I Glonass se po drobných potížích s nosičem dostal na orbitu. Hlavní modul čínské stanice Tiangong-3 se podívá do kosmu v roce 2018. Odložení čeká i premiéru nové rakety Falcon Heavy. Testovací kus DragonFly se dočká nástupce. Další pokus o raketu, jejíž první stupeň by vycházel z pomocných bloků raketoplánu, SRB, představila společnost ATK. Dalších 1300 nových exoplanet má na svém kontě teleskop Kepler.

V květnovém dílu vás čeká 27 minut kosmonautiky. Přejeme příjemné sledování 81. vydání.


Vesmírné výzvy jsou součástí celé sekce na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přináší každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
http://static.dnaindia.com/sites/default/files/styles/half/public/2016/05/29/465604-nasa-bigelow-aerospace-earth-international-space-station-iss-nasa-tv-broadcast-bigelow-expandable-activity-module-beam-jeff-williams-dan-huot-nasa-3.jpg?itok=kos2jF8B
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

10 komentářů ke článku “Vesmírné výzvy – květen 2016”

  1. bedrich napsal:

    tomu rikam vydatny dil 😀 a ty fotky z Pluta sou proste uzasny… :-O

  2. Jolinar napsal:

    video nejak nejede, ze by chybicka se vloudila?

  3. zuzi napsal:

    Tak na start NROL-37 jsem se těšil, proč vlastně neleti?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.