sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Rheinmetall

Německý dodavatel obranných technologií Rheinmetall plánuje zahájit příští rok stavbu družic se syntetickou aperturou pro radarové systémy ve spolupráci s finským provozovatelem konstelací SAR Iceye.

Neutron

Raketa Neutron nové generace od společnosti Rocket Lab byla vybrána pro experimentální misi amerického letectva k otestování schopností rychlé globální přepravy nákladu.

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily softwarové společnosti SciTec z New Jersey kontrakt v hodnotě 259 milionů dolarů na další vývoj pozemního systému určeného pro vojenské družice včasného varování.

FAA

FAA vydalo 6. května rozhodnutí o posouzení vlivů na životní prostředí týkající se zvýšení počtu startů ze základny Starbase v Boca Chica v Texasu, ve kterém povolila zvýšený pocet startů. Posouzení se zabývalo žádostí společnosti SpaceX o provedení až 25 startů a přistání Starship/Super Heavy.

Indie

Indie zpřísňuje bezpečnostní pravidla a pravidla pro dodržování předpisů týkajících se družicové konektivity. Indie tak reaguje na snahy telekomunikačních společností, jako jsou například SpaceX se Starlinkem či Eutelsat s OneWeb, vstoupit na lokální trh.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Náš blog během prázdnin

Pravidelní čtenáři našeho blogu vědí, že vždycky na začátku letních prázdnin vydáváme článek, který má za úkol informovat všechny zájemce o tom, jak to bude na našem portálu vypadat během července a srpna. Během těchto měsíců se totiž i v běžném životě mění spousta věcí – vlaky a autobusy používají jiné jízdní řády, televizní programy mění rozložení pořadů a podobně. Někteří studenti si sice užívali ředitelské volno již v tomto týdnu, ale teprve dnes je oficiální konec školního roku a tak přichází čas i na náš pravidelný článek.

Hned na začátku bych chtěl říct, že ani během léta neplánujeme omezit služby, na které si naši čtenáři zvykli. Stále tak budou na našem webu vycházet dva články denně – jeden hlavní, velký, který vyjde po půlnoci a druhý jak je již tradicí, bude krátký a vyjde během odpoledne. Během prázdninových měsíců nás toho čeká hodně – už za pár dní se má sonda JUNO usadit na oběžné dráze kolem Jupitera a můžete se těšit na psaný online přenos z celé akce.

Stejně tak pro Vás na prázdniny chystáme hned několik živě a česky komentovaných přenosů, pokud dojde k mimořádné situaci, najdete u nás aktuální informace tak, jak jste zvyklí. Velmi si ceníme toho, že se k nám čtenáři naučili chodit za čerstvými zprávami a nechceme tuto důvěru zklamat.

Možná Vás napadla otázka, jak to bude během prázdnin se seriály. I tady mám potěšující zprávu – nic se nemění. Kosmotýdeník, náš nejstarší seriál, bude stále díky Lukáši Houškovi vycházet v neděli v poledne, aby rekapituloval dění v uplynulém týdnu. Čtenáři si v posledních měsících zvykli na to, že v úterý u nás vychází seriály. Výzkum Venuše od Martina Gembece ale tento týden skončil. Příští týden vyjde jeden díl nepravidelného seriálu Krásy modré planety a o týden později se už rozjede seriál nový. Jeho autorem bude Ondřej Šamárek, takže je jisté, že se můžete těšit na výživné povídání o historii. Nechci mnoho prozrazovat, ale seriál bude zaměřený na jeden americký projekt.

Od začátku existence našeho blogu jsme se snažili během letních měsíců vydávat nějaké speciální články, které by korespondovaly s odlehčenou letní náladou. Dlouho se nám ale nedařilo najít formát letních článků, který by naše čtenáře dostatečně zaujal. Vloni se nám to ale podařilo se seriálem TOP 5, který sklízel velmi dobrá hodnocení jak na hvězdičkové škále, tak i v komentářích. Už na konci loňského léta jsme věděli, že seriál neskončí, ale o rok později jej obnovíme. Nyní je to již definitivní – každý pátek se můžete těšit na článek, který Vás seznámí s pěti zástupci libovolného oboru. Už zítra vyjde článek, ve kterém se zaměříme na propojení kosmonautiky a umění.

Na závěr bych chtěl popřát jménem celé naší redakce pokud možno co nejšťastnější prožití letních měsíců s naprostým minimem problémů a komplikací. Žákům a studentům přejeme, ať dva volné měsíce stráví nejlépe, jak umí a nám starším pak přeji příjemně strávenou dovolenou. Užívejte si léta, choďte na procházky, jezděte na kolech, plavejte, scházejte se s přáteli, jezděte a létejte do zahraničí – až se po celém zážitky nabitém dni vrátíte k počítači, budou na Vás čekat naše články. Budeme rádi, když se ve svém letním harmonogramu najdete čas i pro nás.

Zdroje obrázků:
http://lifeseasons.getitguru.in/…/images/summer-beach-wide-wallpaper-513711.jpg
https://www.webanywhere.co.uk/blog/wp-content/uploads/2011/09/keyboard.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Adam
Adam
8 let před

Na Modrou Planetu se moc těším!

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Adam

To máme radost. 🙂

Brič Jan
Brič Jan
8 let před

Dík za informaci.Těším se Modrou planetu.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Brič Jan

Seriál byl na začátku oblíbený, ale postupně jeho popularita klesala, proto jej nyní zařazujeme méně často.

Zuzi
Zuzi
8 let před

Nebude náhodou nový projekt zaměřený na STS? To je taky USA projekt :).

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Zuzi

STS to nebude 🙂

Ondřej Šamárek
Editor
8 let před
Odpověď  Zuzi

Jak už přede mnou psal Dugi, STS to nebude. Nicméně jedná se o program, který byl realizován, byť ne v plném plánovaném rozsahu. Zkuste tipovat dál. 😉

Zuzi
Zuzi
8 let před

Tak to asi každý USA program se ukončil dřív než by se chtělo 🙂

Ondřej Šamárek
Editor
8 let před

To je vlastně pravda… Ačkoli jedna výjimka by byla – program Gemini skončil po deseti pilotovaných letechm jak bylo plánováno (pokud tedy nebereme v úvahu MOL, Blue Gemini a podobně…)

Sierra
Sierra
8 let před

Nebylo náhodou Apollóna ukončené dřív ? Pokud se pletu prosím nekamenovat

Ondřej Šamárek
Editor
8 let před
Odpověď  Sierra

To je pravda, Apollo bylo ukončeno po všech stránkách předčasně, bohužel…

Zuzi
Zuzi
8 let před

Za mne tip je Mercury, Apollo je dost známé 🙂

Ondřej Šamárek
Editor
8 let před
Odpověď  Zuzi

Mercury…to není. 😉

Sierra
Sierra
8 let před

Nebo me napadají dva – jeden co byl ukončen ještě než poradně začal – Constelationnebo ten u kterého byl pathfinser demonstratorem 🙂

Sierra
Sierra
8 let před

Omlouvam se za nečitelné výrazy, autooprava textu 🙁

Ondřej Šamárek
Editor
8 let před
Odpověď  Sierra

Constellation byl ukončen po jediném nepilotovaném letu. A pokud máte na mysli program Discovery, jehož byl Pathfinder součástí, ten stále běží.
Ten sriál se bude týkat pilotované kosonautiky. 😉

zuzi
zuzi
8 let před

Tak teď je už jediná možnost Apollo 🙂

Ondřej Šamárek
Editor
8 let před
Odpověď  zuzi

Svým způsobem. 😉

Honza
Honza
8 let před
Odpověď  zuzi

Jeste by tu byl Space Shuttle, ktery odpovida indiciim pilotovane kosmounautiky a predcasne ukonceneho programu. Dokazal bych si predstavit pouze nejake detailnejsi zamereni – servisni mise nebo stavba ISS?

Matouš Klugar
Matouš Klugar
8 let před

Na vás si najdu čas vždy, jste skvělí! Díky za vaši práci.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Matouš Klugar

Díky za pochvalu!

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.