sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Tajný těžkotonážní NROL-37 na Delta IV Heavy

Delta IV Heavy s NROL-37 živě a česky

Raketa Delta IV Heavy už stojí na startovní rampě. Jedná se o nejsilnější americký nosič – konkurenci snese pouze raketa Proton nebo chystaný Falcon Heavy. Z názvu je patrné, že patří do rodiny raket Delta, jejíž historie sahá až do roku 1960. Dnes ji provozuje společenství dvou amerických firem zvané United Launch Alliance (ULA) a jejím nástupcem, stejně jako raket rodiny Atlas, se má stát raketa Vulcan. Ještě než se odebere do výslužby, těšíme se, že nám ještě několikrát předvede to úžasné divadlo, které je pro starty raket Delta tak typické. Raketu totiž vždycky těsně před tím, než se naplno rozburácí motory, jakoby olízne veliký plamen. V živě česky komentovaném přenosu bychom vám rádi zprostředkovali nejen samotný přenos, ale také se pokusíme shrnout dostupné informace k nákladu, kterým je velmi těžký vojenský satelit označený krátce jako NROL-37.

Termín startu byl určen na dnešek, tedy čtvrtek 9. června v 19:59 středoevropského letního času. Náš přenos by měl tedy začít přibližně 15 minut před startem okolo 19:45 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Daniel Heřt. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.

V textovém přenosu také najdete informace, zda se dnešní start a tím i náš živý přenos uskuteční, protože v místě startu není úplně nejlepší počasí.


Pokud byste měli zájem o bližší informace k této misi, najdete je v tomto článku.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
http://media.defense.gov/2012/Jun/29/2000137983/-1/-1/0/120629-F-NQ666-002.JPG

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
35 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Majkl
Majkl
8 let před

Jak vlastně zjišťují počasí ve vyšších vrstvách atmosféry? Pošlou balon, nebo mají družice které to dokážou?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  Majkl

Používají se meteorologické baóny

Majkl
Majkl
8 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Ještě bych se chtěl zeptat. Vy by jste to mohl vědět. Kdybych chtěl takový meteorologický balón vypustit potřebuji na to nějaké povolení? Popřípadě jestli by jste mě neodkázal na nějaký web kde bych se dočetl kde a za kolik takové povolení seženu a co musím splnit abych ho získal. Chtěl bych s kamarádem postavit takovou „družici“ a na balonu ji poslat nahoru. Balón už mám v podstatě koupený jen du družici postavit 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  Majkl

Ano,povolení potřebujete . určitě bych kontaktoval Řízení letového provozu, tam Vám poskytnou všechny potřebné informace – http://www.rlp.cz/Stranky/default.aspx

Majkl
Majkl
8 let před
Odpovědět  Majkl

Moc děkuji 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  Majkl

Rádo se stalo a držím palce. 😉

Samo
Samo
8 let před
Odpovědět  Majkl

Ešte by som rád upozornil na to že okrem povolenia na let samotného balónu treba aj povolenie rádioamatérske aby bolo možné vysielať na HAM frekvenciách.

milantoš
milantoš
8 let před
Odpovědět  Majkl

No, to bych řekl, že to bude spíše obráceně. Taková to organizace nepotřebuje žádné povolování ani pro sondy , ani pro vysílání z nich. Jejich území má dost velkou ochranu proti všemu-tam asi radioamatéři nic nezmohou

Ta
Ta
8 let před
Odpovědět  Majkl

A copa je to za druzicu synku?

Daniel Heřt
8 let před
Odpovědět  Majkl
Raton
Raton
8 let před
Odpovědět  Majkl

Kludne by som kontaktoval aj chalanov z http://www.gospace.sk/ , nakolko su velmi ustretovi, a urcite poskytnu mnoho cennych rad 🙂
Pripadne konkretne Jakub Kapus, na [email protected]

Tomáš Hruš
8 let před
Odpovědět  Majkl

Podívejte se na tyhle stránky – http://www.czanso.com/ , určitě tam najdete spoustu užitečných poznatků.

Petr Kasan
Petr Kasan
8 let před
Odpovědět  Majkl

Doporučuji Technet na idnesu – heslo „startocaching“. Angažují se v tom přímo redaktoři Technetu.

vedator
vedator
8 let před
Odpovědět  Dušan Majer

TO: Daniel Heřt (20:26)
Myslim, ze Majkl taku druzicu neda ani za 10 rokov. Nie, ze by som neveril v jeho technicke zrucnosti, ale zrejme mu bude chybat kapital 😀 😀

Samo
Samo
8 let před
Odpovědět  vedator

Prečo ? Prakticky by mu mohol stačiť len mobil 🙂 vsetko potrebné v nom je a nedávno mladý študenti dokonca komunikovali s takouto balónovou sondou pomocou Facebooku takže nič zložité by ani nemuselo byť treba.

vedator
vedator
8 let před
Odpovědět  vedator

TO: Samo (21:03)
Lebo DanielH k svojmu prispevku prilozil linku na prave vynasany satelit pomocou DHVI 🙂 viem, ze to myslel dobre 😉

Majkl ma dobru ambiciu a drzim mu palce. Amatersky postaveny vysielac s plosakom, na ktorom budu osadene nejake merace vlhkosti, teploty, tlaku, zrychlenia, sa da postavit za relativne lacne eura.

Daniel Heřt
8 let před
Odpovědět  vedator

Já se snažil odpovědět na dotaz nade mnou, ale možná jsem si ho špatně vyložil 😀

Samo
Samo
8 let před
Odpovědět  vedator

Aha to som si nevšimol 🙂 To by teda fakt nedal ani za tých 10 rokov 🙂

Majkl
Majkl
8 let před
Odpovědět  vedator

No vlasntě jde o docela primitivní „družici“ měl bych tam jen nějakou kamerku (aby z toho bylo něco hmatatelného) a snímaše jak už psal vedator.. ani bych neměl vysílač data by se ukládala do paměti a až by družice spadla na padáku tak bych jí podle GPS našel a data přetáhl, ale i tak by to nebyl problém protože jsem v kontaktu s učitelem ze střední který je takový radioamatér a dokonce když se spojovalo ISS s Olomoucí tak učitel donesl vysílačku a poslouchal jsme byl to skvelej zážitek a navíc by ho můj projekt určitě bavil a pomohl by mi… Každopádně počítám s tím že tam pár kaček utopím 😀 Všem moc děkuji za odkazy a rady určitě je zúročím 🙂

Malky
Malky
8 let před

Plnění paliva celé tři hodiny před startem? Nojo, tohle není SpaceX 😀

(Ikdyž uznávám, že DIVH toho asi zpapá víc než F9 🙂 )

Daniel Heřt
8 let před
Odpovědět  Malky

Přesně tak, právě tankovat dříve se vyplatí, pokud není použité podchlazené palivo, je pak více času odstranit případné problémy.

Zuzi
Zuzi
8 let před
Odpovědět  Daniel Heřt

A hlavně vodíku je výrazně více než petroleje do Falconu 🙂

marian
marian
8 let před

Co sa týka toho 4,5 hodinového časového okna – podľa všetkého tu ide o niečo viac, nie je to len bežná rezerva pre prípadné odklady. V skutočnosti je totiž pri takto utajených NRO nákladoch snaha, aby bol presný čas ich štartu čo najmenej známy – pretože sa z neho dajú pomerne presne určiť predbežné dráhové elementy nákladu, čo samozrejme NRO veľmi nechce. Podľa všetkého je tak čas štartu veľmi presne stanovený (a utajený) a nie, nie je to o 19:59, ale (NRO vie kedy) neskôr vrámci okna. Samozrejme počasie môže mať vplyv na jeho odloženie, takisto to ale môže byť výhovorka kvôli zahmleniu onoho presného času. Jasne, je to troche špekulácia, ale nezabúdajme, že NRO utajuje viac ako je zdravé :).

vedator
vedator
8 let před
Odpovědět  marian

Nehladal by som za odkladom nejake utajovanie, kedze drahove elementy objektu na GSO sa daju s presnostou urcit z kratkeho pozorovania. Taketo pozorovanie dokazu ludia robit s priemernym astronomickym vybavenim, cca 15cm dalekohladom v priemere a montazou, ktora bude sledovat dany objekt rychlostou otacania zeme okolo vlastnej osi.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  vedator

Tenhle satelit bude na geostacionární dráze, takže bude stačit najít „novou hvězdu“ 🙂

vedator
vedator
8 let před
Odpovědět  Dušan Majer

tak tak, nie GSO ale GEO 🙂

skeptik
skeptik
8 let před
Odpovědět  marian

Pri zivom vysielani presny cas startu tazko utajis. Takze startovacie okno bude len startovacim oknom. Skor ma prekvapuje, ze je vymedzene, kedze miesto startu a cielova pozicia na GEO su v nemennej pozicii. Zrejme tu zohravaju ulohu technicke omedzenia startovacieho komplexu a rakety..

Dragon
Dragon
8 let před

Zdravím,
chtěl jsem se zeptat na takovou asi celoplošnou otázku ohledně startů raket. Co je vlastně ten unikající plyn z rakety, když stojí na rampě naplněná palivem? Jak udrží několik hodin silně podchlazené palivo na stejné teplotě? Moje teorie je taková, že palivo neustále upouští a přivádějí ještě více podchlazené, aby kompenzovali ohřívání. Nebo se pletu? Má druhá otázka ještě zní: co se stane z palivem v případě zrušení letu? Je odčerpáno zpět do pozemních nádrží, udržováno podchlazené a následně je znova načerpáno do rakety? Děkuji Vám

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  Dragon

Ten plyn, který stoupá z rakety, je odpařené palivo z nádrží. Pokud by se natankované nádrže hermeticky uzavřely, palivo by se odpařovalo a v nádržích by nebezpečně rostl tlak. Nádrže sice mají izolaci, ale nikoliv dokonalou, takže se palivo trochu ohřívá a odpařuje – proto je průběžně doplňováno. S doplňováním se končí jen pár minut před startem a pak se zavírají ventily – nádrže se natlakují. V případě odkladu jsou nádrže odčerpány a napouští se až při příštím startu.

mzprx
mzprx
8 let před
Odpovědět  Dušan Majer

U prvych stupnov sa pouziva na pohon dvojzlozkova zmes paliva a okyslicovadla. Moze sa tam este vyskytovat dusik na tlakovanie nadrzi. Ako palivo sluzi zvycajne nejaky tazsi uhlovodik, ten sa viditelne neodparuje za beznych teplot. To, co sa odparuje je okyslicovadlo, najcastejsie kvapalny kyslik. Skladovatelne okyslicovadla, ako napr. u Protonu a konvertovanych vojenskych rakiet pouzivany oxid dusicity sa neodparuju (nastastie, lebo su jedovate, resp. skodlive).

milantoš
milantoš
8 let před
Odpovědět  mzprx

V tomto případě je ale i v prvním stupni jako palivo kapalný vodík a jako okysličovadlo kapalný kyslík

Karel Zvoník
Karel Zvoník
8 let před

Ono to Dugimu nakonec možná i vyjde. 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  Karel Zvoník

Ano, vyjde mi to a mám z toho radost 🙂

Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Já jsem spokojen 🙂 Večer jsem odpadl v půl dvanácté a teď ráno s obavami pročítal drama v textovém přenosu. Samé GO a odpočet skoro do nuly. Naštěstí na poslední chvíli odklad, takže mi přímý zážitek snad neunikne.

https://kosmonautix.cz/2016/06/09/zive-a-cesky-tajny-tezkotonazni-nrol-37-na-delta-iv-heavy/