ŽIVĚ: Na ISS se nafukuje modul BEAM

Nafukovací modul BEAM (Bigelow Expandable Activity Module) dovezla na ISS kosmická loď Dragon ve svém nehermetizovaném nákladovém prostoru.16. dubna se složeného balíčku ujala robotická paže, která jej vyjmula z trunku Dragona a po několika hodinách připojila k volnému uzlu na modulu Tranquility. Tady modul čekal až do dnešního dne na svůj velký okamžik. Dnes totiž začne tolik očekávané nafukování celého modulu. V dnešním článku Vám dáváme možnost sledovat celý postup v přímém přenosu prostřednictvím NASA TV.

Vysílání by mělo začít okolo 11:30 našeho času, přičemž začátek samotného nafukování je naplánován na 12:10 středoevropského letního času. Je ale možné, že se s expanzí začne o trochu dříve. BEAM se během nafukování zvětší 4,5× na objem 16 metrů krychlových. Modul nebude trvale obydlen, posádka do něj během dvouleté mise vstoupí jen 4×do roka, aby zkontrolovala senzory. BEAM je totiž pouze testovací exemplář, který má ověřit chování nafukovacích modulů, pevnost jejich stěn, odolnost vůči změnám teplot, kosmické radiaci, nebo nárazům mikrometeoritů. Poprvé by měla posádka do útrob nafouknutého modulu vstoupit 2. června.

Zajímavé je, že ani NASA, ani firma Bigelow Aerospace, která za modulem BEAM stojí, neví, jak přesně se bude modul nafukovat. Počítačové simulace vytvořily hned několik předpokládaných scénářů, ale jak tomu bude ve skutečnosti, to se dozvíme až při ostrém nasazení.

Teoretické scénáře nafukování

Teoretické scénáře nafukování
Zdroj: https://fsmedia.imgix.net

Zdroje informací:
http://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/…/sites/240/2016/05/beam_dual_views2.jpg
https://fsmedia.imgix.net/…the-beam-module.gif?dpr=2&auto=format,enhance&q=75

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

31 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Na ISS se nafukuje modul BEAM”

 1. Peter P napsal:

  Drzim im palce, ale dnes to teda nebolo nic moc. Dufam, ze z toho nakoniec nieco bude. Tato technologia urcite funguje, pretoze Genesis I, II stale obletuju planetu. Ale ked to nebude fungovat aj to je dobra zprava, pretoze to moze priniest uzitocne informacie, ktore sa potom zakomponuju do konceptu. Falcon moze priniest novy modul kludne za rok.

 2. holubin napsal:

  hmm, asi jim netěsní šlaušek, tak snad to zitra dofouknou, držím palce 😉

 3. kolemjdoucí napsal:

  …kdy už se konečně přestane používat ten nejnebezpečnější software posledních let ?!?

  PS: Flash si může nainstalovat jen největší hazardér s osobními daty (speciálně pak, pokud používá elektronické bankovnictví nebo přístup do zabezpečených zón).

  • Adam Trhoň napsal:

   Od toho máme jeden prohlížeč s flashem, pluginama a blbostma na běžné používání a druhý prohlížeč na elektronické bankovnictví a přístup do zabezpečených zón.

   • kolemjdoucí napsal:

    …to je ale zcela k ničemu, pokud je to v rámci jednoho počítače (virtualizace systému s instalovaným Flash tomu sice trochu pomůže, ale bez dalších opatření je to opět jen o pocitu bezpečí… hlavně v případě, že je používáno stejné úložiště)

    PS: Rozumní jedinci i firmy již dávno odmítají Flash (i některé další programy) vůbec instalovat.

  • Ondra_99 napsal:

   Co tady s tim ma co spolecneho flash? Jestli jde o ustream, tak ten ho nevyzaduje, normalne mne to jede pres html5 v prohlizeci kde flash vubec nemam.

   • kolemjdoucí napsal:

    „Flash plugin missing – Get the latest Flash player to view this content“ 🙁

    YouTube v HTML 5 jede normálně (Win7 & IE 11)

 4. Radoslav Packa napsal:

  kedy dajú dole tie 3 „gurtnňe“ ? 🙂

 5. Adam Trhoň napsal:

  Proč nechcou aby se cvičilo při nafukování? Napadají mě vibrace, ty by ale ten modul mohly trochu postrčit…?

 6. Hrdina napsal:

  Když to porovnám s tím jak v práci napouštím 8m3 bojlery tak mi to přijde úsměvné,věřím že za pár let s tím napouštěním taky nebudou dělat takový drahoty 😀

  PS: Mark Watney už by v tom modulu sklízel druhou úrodu 😀

 7. Matouš Klugar napsal:

  Co je to ta „anténa“ která je v pravém spodním rohu Beamu? Nějakeý velký kus železa 😀
  viděl jsemt o už dřív ale nikdy mě nenapadl ose zamyslet k čemu to vlastně je

 8. Adam Trhoň napsal:

  „Jeffe, teď pro tebe nic nemáme, tak jestli chceš, chvilku pracuj na něčem jiném.“ Když v Kritických momentech čtu jak to fungovalo v MIRu…

 9. JP napsal:

  Nějak se to nenafukuje. Snad to dopadne dobře.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Nafukování postupuje pomalu – Williams otevírá ventily vždy jen na pár sekund a pak se měří tlak. Drobné rozrušení způsobila zpráva amerického astronauta, že při začátku napouštění slyšel zvláštní zvuky. Nyní se ukázalo, že to bylo přirozené a zvuk pocházel ze čtyř šroubů.
   Je tu ale jiná komplikace – tlak v modulu BEAM je o něco vyšší, než by měl být – jinými slovy na to, kolik vzduchu je uvnitř, se modul nafoukl méně, než se čekalo. Pozemní týmy vyhodnocují data.

   • Tinny napsal:

    Zapomněli klouzek… :-O Ale držíme palce dál, ono se to povede.

 10. RiMr napsal:

  …no já nevím – tohle přeměřování multimetrem je normální? Stejně to vypadá u nás doma když nejede lednice… 🙂

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Stále je to experimentální postup, takže se to dá pochopit. 🙂

  • maro napsal:

   A co je na tom špatného? Prostě použití univerzálního multimetru s připojeným převodníkem tlaku na napětí. K čemu spousta specializovaných zařízení, každé s vlastním displejem? To jen žere prostor. Možná, že příště už toho tolik měřit nebudou. Poprvé je ale dobré to ohlídat co nejvíc.

   • RiMr napsal:

    …klííííd – kde říkám, že je na tom něco špatného? Jen mě udivila tak primitivní a k chybě náchylná procedura… Ale věřím tomu, že k tomu mají důvod.

   • Honza napsal:

    Multimetry měl ten prošedivělej strejda s brejličkama dva. Na jednom odečítal tlak (poslední hodnota 23 asi kPa).
    Druhým ručně proměřoval odpory mezi pinama doho děsnýho konektoru. To doufám nebyla součást standardní procedury. Pochopil jsem, že to měly být odpory na konektorech k pyropatronám, co měli přeseknout ty šráky kolem modulu. Na některých naměřil megaOhmy, na jiných jen pár desítek ohmů.

    Osobně bych si tipnul, že ty pyropatrony nezafungovaly úplně dobře a modul se ani po natlakování nechce rozbalit. Možná se nakonec dočkáme i výstupu s pořádnejma nůžkama v akci 🙂

   • mati napsal:

    ataky to typuji …..jak píšeš

 11. Matouš Klugar napsal:

  Nafukování bude trvat 1,5-2 hodiny.
  https://www.facebook.com/ISS/videos/1205481039484825/
  Mluví o tom v 6:50+ a detailně popisuje i postup napouštění.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.