Nemůže být pochyb o tom, co se stalo hlavní dubnovou událostí v kosmonautice. Jak jste mohli vidět i v našem přímém přenosu, SpaceX se podařil kousek, který se zapsal do dějin kosmonautiky a sice přistání prvního stupně rakety Falcon 9 na mořskou plošinu. Více v první reportáži. Nemůžeme opomenout ani to, že primárním cílem Falconu 9 bylo vynesení zásobovací lodi Dragon – téma číslo 2 těchto Vesmírných výzev. I další událost, zpracovanou ve třetí reportáži, jste u nás mohli vidět v přímém přenosu: Vypuštění satelitu Sentinel 1B. Dalším tématem je premiérový start z kosmodromu Vostočnyj. Poslední velká reportáž se věnuje třetímu přistání suborbitální lodi New Shepard.
Blok Kosmonautika v kostce nabídne informace o navigačních systémech USA a Evropy, pokrocích v přípravách rakety SLS a lodi Orion, vývoji metanových motorů, zmapování čínské biologicko-technologické nepilotované mise nebo pravděpodobné příčině selhání rentgenového teleskopu Hitomi. Českou stopu ponese příští ruská mise Bion-M2. Meziplanetární okénko nabídne první testovací fotografii ze sondy TGO, nečekaný objev sondy Cassini, kroužící kolem Saturnu, nový cíl pro sondu Dawn či přípravy BepiColombo na cestu k Merkuru a termín startu velké evropské mise JUICE k Jupiteru. Vesmírné výzvy neopomenou ukázat zrcadla teleskopu JWST v plné kráse a nový plán SpaceX na přistání lodi Dragon na Marsu.
Jak dopadly ceny SCIAP české Akademie věd, kde Kosmonautix a Stream měly několik želízek v ohni, se dozvíte v samém konci krátkých zpráv.
Díky množství událostí se dubnový díl natáhl na téměř půl hodiny. Přejeme příjemné sledování jubilejního 80. vydání.
Vesmírné výzvy jsou součástí celé sekce na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přináší každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční obloha a bonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.
Zdroje obrázků:
http://www.gannett-cdn.com/-mm-/d64c75bfc77691cc426f345ba72cebd3df2e4d2e/c=116-0-1931-1365&r=x404&c=534×401/local/-/media/2016/04/09/Brevard/Brevard/635958120633654201-26239020092-d28d741951-k.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png
Super díl děkuji.
Vostočnyj je myslím umístěn severněji než Bajkonur. Budou mít rakety startující z Vostočnyj menší nosnost než z Bajkonuru? Dalo by se říci řádově o kolik?
Díky za pochvalu. Bajkonur leží na cca. 45. rovnoběžce, Vostočnyj na 51. To znamená, že nosnost sice bude nižší, ale nikoliv výrazně. Půjde jen o pár procent.
vynesla by raketa sojuz loď k iss?
To si myslím, že asi určitě ano.
„jejim cilem (pauza) je zpresnit …“ a todle tam je mnohokrat. Asi to tak uz je v textu, ktery cte :-))) a to zatim inkluzi nemame :-))
Mohl byste, prosím, napsat svou zprávu ještě jednou aniž byste se pokusil rádobyvtipně její část zakomponovat do mailové adresy? Pokud vám vadí můj styl, pak si vypněte zvuk a zapněte titulky, které Stream nabízí.
Chtel bych videt tebe frajere. Co si dokazal ty v zivote, krome bliti na internetu?