Podruhé a naposledy – Cygnus na Atlasu

Na mysu Canaveral se pilně připravuje start rakety Atlas V se zásobovací lodí Cygnus. Start je zatím naplánován na 23. března ve 4:05 našeho času, přičemž pro Vás připravujeme česky komentovaný přenos. Jedná se o druhý start lodi Cygnsu na raketě Altas V – další lodě s labutí ve znaku už budou startovat na vylepšených raketách Antares. Rozhodli jsme se, že Vám dnes přineseme obrazový průřez z příprav na aktuální start. Následujících několik videí Vás provede jak těmito přípravami, ale zároveň také vysvětlí jednotlivé fáze celé mise, během které dopraví zásobovací loď na ISS několik set kilogramů zásob a vědeckých přístrojů.

První video rekapituluje transport prvního stupně rakety Atlas V (někdy se tento stupeň označuje též jako CBC – Common Core Booster). Ten měří na délku 32 metrů a s prázdnými nádržemi váží 21 tun.

Ve druhém videu už je první stupeň vztyčený v montážní hale VIF – Vertical Integration Facility a technici k němu připojují horní stupeň Centaur, který se používá pro dosažení finální oběžné dráhy.

Dalším nezbytným krokem před startem je uzavření kosmické lodi do dvoudílného aerodynamického krytu. Na tomto videu vidíme, jak tento manévr probíhal na kosmické loď Cygnus pojmenované S.S. Rick Husband.

Když už byla raketa připravena a loď se schovala do aerodynamického krytu, přišel čas obě části spojit. Přiložené video je časosběrné, takže celý několikahodinový proces shrnuje v krátkém čase..

Pokud půjde všechno podle plánu, dojde ke startu rakety Atlas V ve středu 23. března ve 4:05 našeho času. Startovní okno trvá úctyhodných 30 minut a celý průběh letu popisuje poslední video v tomto článku, který Vás obrazem provedl od prvních příprav až po simulaci startu.

Zdroje informací:
http://www.kosmo.cz/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/75/2016/01/24120389969_758d167aa4_k.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

9 komentářů ke článku “Podruhé a naposledy – Cygnus na Atlasu”

 1. Reflectiv napsal:

  V ramci CRS2 kontraktu (ISS Commercial Resupply Services) by se mezi lety 2019 az 2024 mel Cygnus jeste jednou na Atlasu V svezt.

  http://procurement.jsc.nasa.gov/sss/CRS2%20Source%20Selection%20Statement.pdf

 2. Tonda napsal:

  Zdravím,upřesněte prosím čas startu,v úvodu je středa 24.3 a pod obrázkem 23.3.A 04.05 našeho času?Nebo UT?Děkuji

 3. Daniel Heřt Redakce napsal:

  Tou horní proudí tekutý kyslík do motorů. Na co je ta druhá netuším.

 4. Matúš napsal:

  Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať na čo slúžia tie dve trubky alebo čo to je vlastne tie výčnelky na stenách prvého stupňa?https://www.spaceflightnow.com/news/n0201/29atlas5/images/020128ccb.jpg

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.