Štítek ‘Orb CRS-6’

Zopakujme si misi lodi Cygnus

Zásobovací mise označovaná jako Cygnus CRS OA-6 odstartovala na raketě Atlas V 23. března letošního roku. Loď dopravila na stanici více než tři tuny nákladu a strávila tu více než tři měsíce. Společnost Orbital ATK se nyní pochlubila povedených videem, které během tří minut rekapituluje celou misi. A věřte mi, že v něm najdete záběry, které jste ještě nikdy neviděli. Střihači si dali na své práci opravdu záležet a tak můžeme detailně nahlédnout pod ruce technikům, kteří ukládají zásoby do útrob lodi, nebo sledovat rozevření vějířovitých solárních panelů a jejich následné otočení ke Slunci.

AKTUALIZOVÁNO: Cygnus opouští ISS a čeká na požár

Kosmická loď Cygnus dopravila na konci března k Mezinárodní vesmírné stanici více než tři tuny nákladu včetně mnoha vědeckých experimentů. Nyní je již naložena nepotřebným materiálem a odpadky. Posádka ISS má dnes naplánováno oddělení zásobovací lodi od stanice – Američan Tim Kopra a jeho britský kolega Tim Peake by měli společnými silami loď vypustit z držení staniční robotické paže okolo 15:30 našeho času. Vysílání NASA TV by mělo začít zhruba o půl hodiny dříve. V tomto článku máte možnost sledovat celou operaci živě.

ŽIVĚ: Cygnus se blíží k ISS

Dnes v 11:40 by měla staniční robotická paže zachytit kosmickou loď Cygnus, kterou ve středu ráno našeho času vynesla raketa Atlas V. Hlavním operátorem celého manévru bude Američan Tim Kopra, který má na starosti obsluhování robotické paže. Brit Tim Peake (na úvodní fotce) bude sledovat přílet, posílat lodi příkazy a komunikovat s pozemním týmem. Astronauti před odletem do vesmíru desítky hodin tuto proceduru trénovali a přímo na ISS si celou proceduru nanečisto vyzkoušeli. My máme nyní možnost živě sledovat, jak si budou počínat při ostrém pokusu.

Atlas V při posledním startu zazlobil

Pokud jste sledovali náš přímý přenos, už víte že Atlas V úspěšně vynesl zásobovací loď Cygnus na cestu k ISS. I když byl let rakety úspěšný a loď byla umístěna na správnou dráhu, ukazuje se, že Atlas mohl mít při startu problémy. Nejjasnějším důkazem byl mnohem delší zážeh horního stupně Centaur. Ten hořel o více než minutu déle, než bylo původně v plánu. Ale problém nejspíše nebyl v horním stupni, nýbrž v prvním stupni s motorem RD-180. Ten totiž podle údajů z přímého přenosu vypnul o 5,4 vteřiny dříve, než bylo v plánu.

Tři tuny nákladu v útrobách lodi Cygnus

Zásobovací loď Cygnus by měla na svou cestu k Mezinárodní vesmírné stanici vyrazit dnes krátce po čtvrté hodině ráno našeho času. Ještě než přijde start, můžeme se detailně seznámit s nákladem, který tato šestá zásobovací mise lodi s labutí ve znaku, nese na své palubě. Hlavní důraz budeme jako vždy klást na vědecké experimenty, kterých není v tomto případě vůbec málo. Celkově se v útrobách lodi ukrývá více než 3200 kilogramů nákladu.

ŽIVĚ A ČESKY: Atlas opět vynese Cygnus

Společnost Orbital ATK již finišuje s přípravami modernizované verze rakety Antares, ale ještě než bude všechno hotové, je potřeba vypustit ještě jednu zásobovací loď Cygnus. Stejně jako v prosinci se i nyní využije raketa Atlas V, která patří mezi nejspolehlivější nosiče, které jsou momentálně k dispozici. Startovní okno trvá pohodlných 30 minut a meteorologové ještě včera předpovídali na čas startu podmínky vhodné na 80%. Aktuální modely ale ukazují zlepšení počasí a pravděpodobnost se tak zvýšila na 90%.

Podruhé a naposledy – Cygnus na Atlasu

Na mysu Canaveral se pilně připravuje start rakety Atlas V se zásobovací lodí Cygnus. Start je zatím naplánován na 23. března ve 4:05 našeho času, přičemž pro Vás připravujeme česky komentovaný přenos. Jedná se o druhý start lodi Cygnsu na raketě Altas V – další lodě s labutí ve znaku už budou startovat na vylepšených raketách Antares. Rozhodli jsme se, že Vám dnes přineseme obrazový průřez z příprav na aktuální start. Následujících několik videí Vás provede jak těmito přípravami, ale zároveň také vysvětlí jednotlivé fáze celé mise, během které dopraví zásobovací loď na ISS několik set kilogramů zásob a vědeckých přístrojů.

Na palubě lodi Cygnus se rozhoří požár

Nebojte se, není to žádná výhrůžka, ani anonymní hrozba duševně vyšinutého jedince. Jde o vědecký experiment, který má naopak pomoci k bezpečnějším kosmickým letům. Když se zeptáte kosmonautů, jaká hrozba jim při pobytu ve stavu beztíže nahání největší strach, bude se mezi nejčastějšími odpověďmi zmiňovat oheň. S tímto živlem se sice lidé přímo setkali pouze jednou – na stanici MIR, ale je jasné, že časem mohou nastat podobné situace – čím častěji budeme létat do kosmu, tím spíše se budou lidé dostávat do podobných situací – statistika a pravděpodobnost se obelhat nedají. Je proto potřeba být dobře připraven.

Labuť usedla na vrchol Atlasu

Vývoz aerodynamického krytu na startovní rampu

Kosmická loď Cygnus by měla 23. března vyrazil k Mezinárodní vesmírné stanici. Nosná raketa Atlas V by měla z floridského kosmodromu odstartovat pět minut po čtvrté hodině ráno našeho času. Půjde o poslední start lodi Cygnus na raketě Atlas V – další zásobovací mise by už měla vynášet vylepšená raketa Antares s novými motory prvního stupně. Ale to je ještě daleko – nyní je v hlavní roli Atlas V. Před několika hodinami se k raketě, která čeká na startovní rampě připojil aerodynamický kryt ukrývající loď Cygnus. Ta dostala pojmenování SS Rick Husband – na počest astronauta, který dvakrát letěl do vesmíru – nejprve na misi STS-96 a pak i na osudnou STS-107. V tomto článku najdete fotogalerii ze spojení lodi s raketou.