Názorná ukázka gyroskopů

Často se můžeme v různých článcích setkat s informací, že nějaké družice, nebo dokonce stanice využívá ke stabilizaci v prostoru gyroskopy, neboli hezky česky setrvačníky. Málokdo si ale dokáže představit, jak to ve skutečnosti funguje. Jak může něco, co připomíná rotující dětskou káču udržovat orientaci ve stavu beztíže. Britský astronaut Tim Peake, který právě pobývá na ISS se rozhodl, že použije kapesní model gyroskopu, na kterém všem názorně ukáže, jaký je rozdíl mezi neroztočeným a naopak roztočeným setrvačníkem. V tomto případě platí dvojnásobně známé tvrzení o nenahraditelnosti názorné ukázky. Rozdíl je totiž vidět na první pohled.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://www.macgasm.net/wp-content/uploads/2010/12/Gyroscope2.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

12 komentářů ke článku “Názorná ukázka gyroskopů”

 1. Už před devíti lety se to na ISS demonstrovalo v jedné, dvou i třech osách a jako platforma pro stabilizaci světla…

  https://youtu.be/gdAmEEAiJWo

  [youtube https://www.youtube.com/watch?v=gdAmEEAiJWo&w=420&h=315%5D

 2. B.Boruvka napsal:

  Parada! Jen tak dal tohle je presne ten pripd kdy nam pouze stav beztize umozni vydet jak to kompletne funguje

 3. Pája napsal:

  na případě bicyklu to vysvětluji často, hlavně když vysvětluji, proč není dobré rychle naklánět harddisk, potažmo notebook (lágrování ložisek atd.). Jenže většinou narazím na to, že nikdo nedržel (za osu) roztočené kolo z jízdního kola, tak si ty síly působící na osu při snaze o pohyb neumí představit 🙂
  U jízdního kola se udržuje rovnováha jednak díky stabilizačnímu momentu rotujících kol, tka i zpětné vazbě nájezdu do oblouku, ale myslím si hlavně díky udržování těžiště v přímém rovovnočarém pohybu, a nepodceňoval bych ten balanc 😉

  • Amper napsal:

   Jo, je jasne ze pro kolo by gyroefekt nestacil ale priklad je to dobry

  • maro napsal:

   U toho bicyklu opravdu na tu stabilizaci stačí jen to vyosení předního kola vpřed. Využívá se toho i u miniaturních jednostopých RC modelů motocyklů, kdy se zatáčí jen tím způsobem, že se posune těžiště modelu na tu stranu, na kterou se má zatočit. Předním kolem se ten model vůbec neřídí. Naklopením si tam ta řídítka totiž sama vyregulují díky posunuté ose předního kola ten správý rovnovážný poloměr. A to i při velmi malých rychlostech, kdy u plastového kolečka o průměru 6 centimetrů nelze vůbec mluvit o nějakém gyroskopickém efektu, který by měl na řízení podstatný vliv.

 4. Vojta napsal:

  Moc pěkný trik, který ukáže, jak lze stanici pomocí gyroskopů nejen stabilizovat, ale i natáčet, se dá předvést pomocí otočné židle.

 5. Amper napsal:

  Hezky, spousta lidi netusi ze na kazdem biciklu jsou dva jednoose gyroskopy diky kterym z nej clovek nespadne 😀

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.