sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Rheinmetall

Německý dodavatel obranných technologií Rheinmetall plánuje zahájit příští rok stavbu družic se syntetickou aperturou pro radarové systémy ve spolupráci s finským provozovatelem konstelací SAR Iceye.

Neutron

Raketa Neutron nové generace od společnosti Rocket Lab byla vybrána pro experimentální misi amerického letectva k otestování schopností rychlé globální přepravy nákladu.

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily softwarové společnosti SciTec z New Jersey kontrakt v hodnotě 259 milionů dolarů na další vývoj pozemního systému určeného pro vojenské družice včasného varování.

FAA

FAA vydalo 6. května rozhodnutí o posouzení vlivů na životní prostředí týkající se zvýšení počtu startů ze základny Starbase v Boca Chica v Texasu, ve kterém povolila zvýšený pocet startů. Posouzení se zabývalo žádostí společnosti SpaceX o provedení až 25 startů a přistání Starship/Super Heavy.

Indie

Indie zpřísňuje bezpečnostní pravidla a pravidla pro dodržování předpisů týkajících se družicové konektivity. Indie tak reaguje na snahy telekomunikačních společností, jako jsou například SpaceX se Starlinkem či Eutelsat s OneWeb, vstoupit na lokální trh.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Ceres v detailech

Trpasličí planeta Ceres nás prostřednictvím americké sondy Dawn a jejího postupného klesání na stále nižší oběžné dráhy prováděla celým loňským rokem. Nyní je již usazena ve výšce 375 kilometrů a níže klesat nebude. Vědci se tak mohou probírat záplavou fotek a měření dalších přístrojů, které ve výsledku napoví, jaké procesy formovaly toto největší těleso mezi Marsem a Jupiterem a nepřímo tak prozradí cenné informace o procesech, které formovaly celou naši Sluneční soustavu. Odborníci z JPL se pokusili z nejlepších fotek, které sonda Dawn pořídila, vytvořit zhruba dvouapůlminutové video, které ukazuje, co všechno už jejich sonda dokázala.

A ještě jednu důležitou zprávu bychom Vám chtěli předat – na webu astro.cz vychází seriál Petra Scheiricha „Ceres po roce se sondou Dawn“, kde autor velmi podrobně, se znalostí tématiky, ale přitom čtivě vysvětluje, co všechno už lidstvo o této trpasličí planetě zjistilo. Celý seriál vřele doporučujeme. Zatím vyšly tři díly (zde odkazy na první, druhý a třetí).

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://www.jpl.nasa.gov/images/asteroid/20150909/PIA19889-16.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Honza
Honza
9 let před

Hurá, díky za video. Ty kopce na těch fotkách konečně na videu vypadají jako krátery :-). Asi mám nějakou úchylku, ale na fotkách to prostě nedávám. A můžu otáčet monitor nebo sebe jak chci, mžourat a poulit oči, nic nepomáhá. Pořád tam vidím kopce.

Tinny
Tinny
9 let před
Odpověď  Honza
Steve
Steve
9 let před

Děkuji pane Majere, další pěkný článek o výsledcích snímání Ceresu z nízké oběžné dráhy. Dávám si to do oblíbených, bohužel mám teď dočasně jen pomalý prehistorický mobilní internet 2G/EDGE, kdy na načítání webu čekám kolikrát 5 min a videa nespustím vůbec 🙁 Hold malá středočeská vesnice, božský klid a idylka, ale 3G ani LTE sítě k nám ještě nezavedli.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Steve

Nemáte vůbec za co děkovat, rádo se stalo. 🙂

A to, že na vesnici nemáte rychlý internet nevadí, zase jsou tam jiné věci, které ve městě chybí. Video neuteče. 😉

Yokotashi
9 let před
Odpověď  Steve

Doporucuji pustit pres noc skript youtube-dl (typicky je v repozitari, nebo najit googlem a stahnout, vyzaduje python), jako parametr mu dejte link na to video do youtube. Resil jsem to tak na GSM, casem to stahne. Video s priponou .flv prehraje mplayer, mp4 samozrejme taky.

Pokud nemate Linux, tak snad google poradi, co ma verzi i pro jine systemy, nebo co jineho pouzit.

Steve
Steve
9 let před
Odpověď  Yokotashi

Děkuji za zajímavou radu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.