ANKETA: Který název nové verze rakety od SpaceX Vám vyhovuje více?

Logo kosmonautix.cz

Minulá verze rakety Falcon 9 od firmy SpaceX se označovala jako Falcon 9 v1.1, zdálo se tedy logické, že její vylepšená varianta dostane označení Falcon 9 v1.2. Na toto označení si již hodně lidí zvyklo, ale pak přišla nečekaná změna – o raketě se na některých portálech začalo psát jako o Falcon 9 FT, přičemž FT zde reprezentuje „Full Thrust“, tedy plný tah. V  redakci proto řešíme dilema, jak máme novou verzi rakety v článcích označovat. Jelikož se tato otázka z velké části dotýká vkusu a názoru našich čtenářů, rozhodli jsme se Vás oslovit, zda byste nám při rozhodování nepomohli.

Už teď se těšíme na výsledky, které tato anketa přinese. Pro naši redakci to bude velmi důležitý ukazatel, který nám napoví, jak se v této prekérní situaci rozhodnout. Zakládáme si na zpětné vazbě od čtenářů a v tomto případě můžete právě Vy ovlivnit chod našeho portálu. Svými hlasy nám dáte najevo, které označení se Vám více líbí a my se výsledkům přizpůsobíme. Anketa v pravém menu našeho portálu bude otevřená po dobu několika týdnů – minimálně do května.

Ale teď už k vyhodnocení skončené ankety. Na začátku letošního roku skončila na našem blogu anketa, ve které jsme se Vás ptali, co považujete za největší kosmonautické lákadlo roku 2016. Hned po ní odstartovala anketa nová, ve které jsme svou pozornost obrátili do roku 2015 a hledali jsme pořadí zajímavosti proběhlých událostí. Jelikož nám bylo jasné, že průlet sondy New Horizons by na celé čáře porazil všechny ostatní možnosti, rozhodli jsme se, že vítěze vyhlásíme rovnou a v anketě budou naši čtenáři rozhodovat až o pořadí na dalších místech. Během tří měsíců (od 4. ledna do 11. března) se do ankety zapojilo 1008 čtenářů, kteří udělili celkem 2014 hlasů. Každý totiž mohl označit až tři možnosti. Všem, kdo v anketě hlasovali, tímto děkujeme.

Výsledky ankety: "Událostí roku 2015 byl průlet New Horizons kolem Pluta. Co byste ale zařadili na druhé místo? (můžete označit až tři možnosti)"

Výsledky ankety: „Událostí roku 2015 byl průlet New Horizons kolem Pluta. Co byste ale zařadili na druhé místo? (můžete označit až tři možnosti)“
Zdroj: Autor

Po skončení každé ankety vydáváme na blogu článek jako tento, ve kterém kromě představení nové ankety také rekapitulujeme anketu již skončenou. Nejinak tomu bude i tentokrát. Anketa nám ukázala to, co jsme věděli už dříve – naši čtenáři mají rádi SpaceX. Když k tomu přidáme úspěchy, kterých tato společnost dosáhla, dalo se očekávat, že získá hodně hlasů. Ale i tak nás překvapilo, že pouze 22% hlasujících nedali hlas SpaceX. Čekali jsme, že boj o vítězství v anketě bude těsnější. Velmi vyrovnaný souboj byl ale o místo druhé. Objevy na Marsu nakonec vybojovaly v anketě „stříbro“, ale po celou dobu jim na paty šlapala sonda Dawn, která zkoumá Ceres.

V závěru článku bychom rádi ještě jednou poděkovali všem, kdo hlasovali v anketě. Konkrétně tato volba nepřinesla žádné přelomově důležité výsledky, přesto si Vašich hlasů ceníme, protože díky těmto anketám vidíme, o co máte největší zájem. I nadále se budeme snažit přinášet Vám informace o všech událostech v kosmonautice.

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

23 komentářů ke článku “ANKETA: Který název nové verze rakety od SpaceX Vám vyhovuje více?”

 1. 63855 napsal:

  Jednoznačně Falcon 9 v1.2., spacex brzo přijde s dalším vylepšením rakety a sousloví „plný tah“ evokuje, že už k dalšímu zlepšení nemůže dojít, protože už stejně jedou naplno, tedy na 100%. Navíc si myslím, že Falcon 9 v1.2. je už zajetější a když se to řekne, tak každý ví, že to navazuje na Falcon 9 v1.1.

  • Andy napsal:

   Dalsie vykonove upgrady su nepravdepodobne, preto Full Thrust.
   Limitom su
   – 1st stage – dlhsia a sirsia byt nemoze, lebo sa prepravuje nakladnymi autami.
   – 2nd stage je tiez na max pokial viem, pri sirke rakety je limit na vysku, kedy moze byt stabilna a F9 sa k tonu cislu blizi(cital som k tomu „elaborat“ niekde na NSF
   – dalsie schladovanie LOX a RP-1 uz neznizi zasadne hustotu, takze viac paliva tam nebude
   – Motory maju v zasade konecne ISP, na hornej hranici pre RP-1 a gas generator

   dalsi zasadny upgrade bude az Raptor, ale to by som predpokladal uplne novu raketu lebo zmien tam bude prilis vela.
   Na F9 budu dalsie HW verzie, ale IMHO len tweaky k dosiahnutiu lepsej reusability

 2. Skudlik napsal:

  Dal bych jeste dalsi moznost pro hlasovani – rikat rakete pouze Falcon 9 a verzi ignorovat. Ve vysledku – vynese o par kg nakladu vic nez drivejsi, ale jinak ? .. Ma smysl na tom tolik bazirovat? Narust vykonu je sice obdivuhodny, ale koncepce samotneho nosice zustala temer stejna. Starsich modelu beztak uz asi moc nepoleti. Takze za me je to proste Falcon 9.

  • Daniel Heřt Redakce napsal:

   Tohle podle mě není vůbec špatný nápad, prostě všem říkat Falcon 9 s tím, že snad bude všem jasné že se jedná o novou verzi. Specifičtější označení bychom pak vytáhli pouze pokud bychom z nějákého důvodu potřebovali referovat o starších verzích.

   • Michael Voplatka napsal:

    Naprostý souhlas. U Atlasu V nebo jiných raket přeci také pokaždé neuvádíme jeho verzi. Jen když je to účelné. Falcon 9 je prostě Falcon 9 stejně jako je SLS SLS a ne SLS Block I. Falcon 9 bez uvedené verze mi v anketě chybí.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    To nezní jako špatný nápad …

   • Andy napsal:

    SpaceX oznacuje raketu ako Falcon 9
    Bez ziadneho pridavku, dokonca ziadali novinarov aby nepozivali FT, 1.1, 1.2 vo svojich clankoch.
    Nepridate aj tuto moznost do ankety?

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Do již rozběhlé ankety není možné přidávat další možnosti. Ale při vyhodnocení budeme tuto možnost brát výrazně v potaz.

   • Vojta napsal:

    Rovněž souhlasím s vypouštěním verze, pokud to není třeba kvůli porovnávání nebo nebude startovat raketa v jiné než aktuální verzi, jako tomu bylo nedávno.
    Ostatně jsem marně pátral na stránkách SpaceX po nějakých označeních verzí a marně. Prostě Falcon 9 a basta.
    Navíc je anketa dost neúplná. Na anglické Wikipedii je mnohem víc dříve používaných jmen: „Falcon 9 full thrust—also known as Falcon 9 v1.1 Full Thrust, and earlier as Falcon 9 v1.2, Enhanced Falcon 9, Full-Performance Falcon 9, Upgraded Falcon 9, and Falcon 9 Upgrade“.
    Po pravdě nevím, co tím SpaceX sleduje, když nejdřív krátce o nějaké verzi mluví a pak ji vymaže. Podobná situace tu byla s Crew Dragonem (Dragon Rider, Dragon 2, Dragon v2).

 3. Jakub napsal:

  Ono zaleží jak tomu bude říkat SpaceX možná že budou další vylepšení a vznikne Falcon 9 v1.3 ale mě se líbí Falcon 9 FT.

 4. Runner napsal:

  Já bych to zaokrouhlil rovnou na Falcon 10

 5. O. Drtil napsal:

  Osobně mi připadne, že pojmenování mající nějaký slovní obsah je pro přijatelnější. Falcon 9 Full Thrust, nebo Falcon 9 6977 643916? Není třeba se ptát, co je přijatelnější a přesto i druhý název v příkladu má stejný počet znaků 🙂

 6. SuperRAPIT napsal:

  Já bych bral Falcon 9 v1.2 FT.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.