ANKETA: Co bylo druhým největším momentem roku 2015?

Logo kosmonautix.cz

Rok 2015 skončil a přinesl nám mnoho zajímavých událostí. Jelikož jsme na koni roku uspořádali anketu o nejočekávanější událost roku 2016, tak se přímo nabízí, abychom nyní udělali anketu novou, která se bude pídit po momentech roku 2015. Upřímně řečeno ale vítěze už s největší pravděpodobností máme. Průlet New Horizons kolem Pluta nemohlo překonat nic. Jelikož nejde o nějakou mimořádně důležitou anketu, rozhodli jsme se tentokrát pro malý trik – vítěze známe a v anketě se bude hlasovat o pořadí na dalších místech.

Celkem jsme vybrali deset momentů, na které bychom při vzpomínce na rok 2015 neměli zapomínat. Samozřejmě se na všechny dostat nemohlo a některé události jsme třeba museli slepit s jinými důležitými a tématicky podobnými. Také v této anketě máte možnost udělit až tři hlasy! Už teď se těšíme na Vaše hlasy a výsledky, které tato anketa přinese. I pro naši redakci to bude zajímavý barometr, který nám napoví, o jaká témata je mezi čtenáři zájem a na co bychom tedy měli při psaní článků pamatovat častěji. Anketa bude otevřená po dobu několika týdnů – minimálně do poloviny února.

A nyní zaměřme naši pozornost na anketu, které dnes skončila. Ptali jsme se Vás na otázku týkající se našeho portálu „Na kterou kosmonautickou událost v roce 2016 se těšíte nejvíce? (můžete označit až tři možnosti)“ Anketa byla aktivní od 11. listopadu 2015 do 4. ledna 2016. Celkem hlasovalo 1109 čtenářů, kterým tímto za jejich hlasy děkujeme. Celkem bylo v anketě rozdáno 2281 hlasů.

Výsledky ankety: "Na kterou kosmonautickou událost v roce 2016 se těšíte nejvíce? (můžete označit až tři možnosti)"

Výsledky ankety: „Na kterou kosmonautickou událost v roce 2016 se těšíte nejvíce? (můžete označit až tři možnosti)“
Zdroj: Autor

Ke každé anketě dáváme po jejím ukončení i malé vyhodnocení. U aktuálně skončené ankety si ale nejsem jistý, zda by podobné rozbory měly smysl. Ano, některé výsledky se daly očekávat, u jiných jsem byl naopak trochu překvapen tím, že nevystoupaly výše, ale to je ve výsledku jen potvrzením toho, že každému se líbí něco jiného. Tato anketa je pro nás důležitá z toho pohledu, že nám ukázala rozložení Vašeho zájmu. Budeme se i nadále snažit, aby si u nás to svoje našel každý, kdo na náš portál zavítá.

Ještě jednou děkuji všem, kdo hlasovali v anketě. Konkrétně tato volba nepřinesla žádné přelomově důležité výsledky, přesto si Vašich hlasů ceníme, protože díky nim vidíme, o co máte největší zájem.

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

16 komentářů ke článku “ANKETA: Co bylo druhým největším momentem roku 2015?”

 1. Racek napsal:

  No, s těmi druhými nejdůležitějšími momenty 2015 jste mi připravili fakt dilema. V podstatě většina jsou provozní záležitosti a modernizace či začátek svařování (je to zajímavé, jistě, ale jen malý kousek řešení) , objevy na Marsu, tedy tekoucí voda a vývoj atmosféry již byly známy dříve, takže zbydou jen sondy … u Ceres, jistě …

 2. Honza napsal:

  Já bych měl jednu poznámku ke grafu. V tomhle případě proti koláčovému grafu celkem nic nemám, ale musí být 3D? Je mi jasné, že to není záměr, ostatně stejně začínáte vždycky na 12 hodinách, ale nutně to vede k tomu, že opticky velikosti neodpovídají skutečnosti. Tady je to jedno, navíc tam beztak máte čísla, nicméně v rámci vzdělávací funkce by bylo fajn používat grafy správné a nezavádějící, zvlášť v případě tak kvalitního portálu, jako je ten váš.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Tak musím se přiznat, že nad tímhle jsem nikdy neuvažoval. 3D grafy jsem používal proto, že vypadají hezky. 🙂
   Nenapadlo mne, že by to mohlo zkreslovat dojem, zvlášť když vypovídací hodnota těch dat není nějak extra důležitá. Ale třeba příště udělám 2D graf, jen to už nebude tak hezké.

   • Martin Gembec Administrátor napsal:

    Já jsem Dušane tvé zkreslující grafy už použil i jako příklad nesprávného využití ve výuce 🙂

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    To jsou věci. 😀
    Díky Oběma za podnět, který by mne skutečně nikdy nenapadl. Zkusím na to příště myslet. 😉

   • Honza napsal:

    Já to naprosto chápu, tady je to fakt jedno, ale obecně je tenhle graf skvělý způsob, jak udělat, že data vypadají jinak, než je realita, protože věci vepředu zabírají opticky víc místa, než ty vzadu. Krásně je to vidět třeba na https://kosmonautix.cz/2015/12/jaky-byl-rok-2015/ , kde počet startů Ruska vypadá prakticky stejně velký, jako USA a Číny, dokud se nezačnete soustředit na obvod. Jelikož pracuju ve výzkumu, tak jsem na tohle celkem vysazený. Klidně to používejte dál, zlobit se nebudu, jen jsem na to musel upozornit. Jinak co se hrátek s grafy týče, tak docela hezky jsou ukázané tady: http://technet.idnes.cz/manipulace-grafy-statistika-dgj-/veda.aspx?c=A151023_164547_veda_pka

 3. hansnasa napsal:

  Čím dál od naší planety se nějaký objekt nachází tím více je to vzrušující pro lidi.Představy o tom co se nachází v takových vzdálenostech dráždí fantazii člověka.Je to přirozená touha dostat se výš,dál,hlouběji a trhat rekordy.Mít roky fotografii Pluta z Hubla o pár pixelech a poté uvidět ještě tak fantastickou krajinu,kterou nikdo nečekal,muselo každého fandu dostat na kolena.Ceres mne taky nadchla,obří hora tvaru pyramidy,světlé skvrny v kráterech/příroda je úžasný stavitel/,ale podle mne číslo jedna je přelet kolem Pluta.

 4. Vítek napsal:

  Mě se vloni líbila třeba i roční expedice na ISS (resp. její start a většina průběhu 🙂 ) + zmrtvýchvstání pouzdra Philae. Sice pokud vím po probuzení už neposlalo použitelná vědecká data ale otevřelo pusu spoustě lidí (včetně mě), kteří ho už odepsali.

 5. gg napsal:

  „Upřímně řečeno ale vítěze už s největší pravděpodobností máme. Průlet New Horizons kolem Pluta nemohlo překonat nic.“

  Tak to jste mohli prostě položit otázku „Který kosmonautický moment roku 2015 považujete za největší a proč je to právě průlet New Horizons kolem Pluta?“ 😀

 6. Adhara napsal:

  V novej ankete som jednoznačne za prieskum Ceres. Tak dlho známa a tak dlho zblízka nepreskúmaná. Omnoho dlhšie než Pluto. 🙂 Navyše bola prvou preskúmanou trpasličou planétou vôbec. A dokonca z orbity, nielen preletovo. Poprask okolo Pluta bol asi z veľkej časti spôsobený tým, že stratilo svoj planetárny status len nedávno, kým na to, že aj Ceres bola svojho času formálne planétou, už história zabudla. Dobre, Pluto je zároveň prototypom kujperákov, kým v páse asteroidov sa už nejaké sondy prehrabávali. A je väčšie. Napriek tomu si myslím, že mu prieskum Ceres môže smelo konkurovať.

 7. slappy Redakce napsal:

  SpaceX – Ceres – a pro třetí hlas mi tam chybí Akatsuki! Přecijen jediná aktivní sonda ve vnitřní části Soustavy a to ještě po neplánovaném pětiletém ‚dobrodružství’…

  Ale na všechny se dostat nemohlo ; )

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.