sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Rheinmetall

Německý dodavatel obranných technologií Rheinmetall plánuje zahájit příští rok stavbu družic se syntetickou aperturou pro radarové systémy ve spolupráci s finským provozovatelem konstelací SAR Iceye.

Neutron

Raketa Neutron nové generace od společnosti Rocket Lab byla vybrána pro experimentální misi amerického letectva k otestování schopností rychlé globální přepravy nákladu.

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily softwarové společnosti SciTec z New Jersey kontrakt v hodnotě 259 milionů dolarů na další vývoj pozemního systému určeného pro vojenské družice včasného varování.

FAA

FAA vydalo 6. května rozhodnutí o posouzení vlivů na životní prostředí týkající se zvýšení počtu startů ze základny Starbase v Boca Chica v Texasu, ve kterém povolila zvýšený pocet startů. Posouzení se zabývalo žádostí společnosti SpaceX o provedení až 25 startů a přistání Starship/Super Heavy.

Indie

Indie zpřísňuje bezpečnostní pravidla a pravidla pro dodržování předpisů týkajících se družicové konektivity. Indie tak reaguje na snahy telekomunikačních společností, jako jsou například SpaceX se Starlinkem či Eutelsat s OneWeb, vstoupit na lokální trh.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ANKETA: Který název nové verze rakety od SpaceX Vám vyhovuje více?

Logo kosmonautix.cz

Minulá verze rakety Falcon 9 od firmy SpaceX se označovala jako Falcon 9 v1.1, zdálo se tedy logické, že její vylepšená varianta dostane označení Falcon 9 v1.2. Na toto označení si již hodně lidí zvyklo, ale pak přišla nečekaná změna – o raketě se na některých portálech začalo psát jako o Falcon 9 FT, přičemž FT zde reprezentuje „Full Thrust“, tedy plný tah. V  redakci proto řešíme dilema, jak máme novou verzi rakety v článcích označovat. Jelikož se tato otázka z velké části dotýká vkusu a názoru našich čtenářů, rozhodli jsme se Vás oslovit, zda byste nám při rozhodování nepomohli.

Už teď se těšíme na výsledky, které tato anketa přinese. Pro naši redakci to bude velmi důležitý ukazatel, který nám napoví, jak se v této prekérní situaci rozhodnout. Zakládáme si na zpětné vazbě od čtenářů a v tomto případě můžete právě Vy ovlivnit chod našeho portálu. Svými hlasy nám dáte najevo, které označení se Vám více líbí a my se výsledkům přizpůsobíme. Anketa v pravém menu našeho portálu bude otevřená po dobu několika týdnů – minimálně do května.

Ale teď už k vyhodnocení skončené ankety. Na začátku letošního roku skončila na našem blogu anketa, ve které jsme se Vás ptali, co považujete za největší kosmonautické lákadlo roku 2016. Hned po ní odstartovala anketa nová, ve které jsme svou pozornost obrátili do roku 2015 a hledali jsme pořadí zajímavosti proběhlých událostí. Jelikož nám bylo jasné, že průlet sondy New Horizons by na celé čáře porazil všechny ostatní možnosti, rozhodli jsme se, že vítěze vyhlásíme rovnou a v anketě budou naši čtenáři rozhodovat až o pořadí na dalších místech. Během tří měsíců (od 4. ledna do 11. března) se do ankety zapojilo 1008 čtenářů, kteří udělili celkem 2014 hlasů. Každý totiž mohl označit až tři možnosti. Všem, kdo v anketě hlasovali, tímto děkujeme.

Výsledky ankety: "Událostí roku 2015 byl průlet New Horizons kolem Pluta. Co byste ale zařadili na druhé místo? (můžete označit až tři možnosti)"
Výsledky ankety: „Událostí roku 2015 byl průlet New Horizons kolem Pluta. Co byste ale zařadili na druhé místo? (můžete označit až tři možnosti)“
Zdroj: Autor

Po skončení každé ankety vydáváme na blogu článek jako tento, ve kterém kromě představení nové ankety také rekapitulujeme anketu již skončenou. Nejinak tomu bude i tentokrát. Anketa nám ukázala to, co jsme věděli už dříve – naši čtenáři mají rádi SpaceX. Když k tomu přidáme úspěchy, kterých tato společnost dosáhla, dalo se očekávat, že získá hodně hlasů. Ale i tak nás překvapilo, že pouze 22% hlasujících nedali hlas SpaceX. Čekali jsme, že boj o vítězství v anketě bude těsnější. Velmi vyrovnaný souboj byl ale o místo druhé. Objevy na Marsu nakonec vybojovaly v anketě „stříbro“, ale po celou dobu jim na paty šlapala sonda Dawn, která zkoumá Ceres.

V závěru článku bychom rádi ještě jednou poděkovali všem, kdo hlasovali v anketě. Konkrétně tato volba nepřinesla žádné přelomově důležité výsledky, přesto si Vašich hlasů ceníme, protože díky těmto anketám vidíme, o co máte největší zájem. I nadále se budeme snažit přinášet Vám informace o všech událostech v kosmonautice.

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
kopapaka
9 let před

Falcon 9AM(Abort Model) 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  kopapaka

Já doufám, že by to byl jen dočasný název 🙂

Mojmir Byrtus
Mojmir Byrtus
9 let před
Odpověď  kopapaka

A nebo rovnou Falcon 9 „To be continued…“
(narážím na poslední start a neustálé odklady)

SuperRAPIT
SuperRAPIT
9 let před

Já bych bral Falcon 9 v1.2 FT.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  SuperRAPIT

🙂 trochu překombinované 🙂

SuperRAPIT
SuperRAPIT
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Ale zase to je takové lepší, jako třeba u her… Třeba hra X verze 1.5 Adventure update.

Marek Barbořík
Marek Barbořík
9 let před

Falcon 9 FT

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Marek Barbořík

Díky za projevení názoru, ale hlasy v komentářích se nepočítají – pokud jste tak ještě neučinil, zahlasujte, prosím, v anketě v pravém menu. Děkujeme.

O. Drtil
O. Drtil
9 let před

Osobně mi připadne, že pojmenování mající nějaký slovní obsah je pro přijatelnější. Falcon 9 Full Thrust, nebo Falcon 9 6977 643916? Není třeba se ptát, co je přijatelnější a přesto i druhý název v příkladu má stejný počet znaků 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  O. Drtil

Názory čtenářů se evidentně různí a proto jsme se rozhodli pro tuto anketu. 🙂

Runner
Runner
9 let před

Já bych to zaokrouhlil rovnou na Falcon 10

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Runner

Třeba se jej taky někdy dočkáme. 🙂

Jakub
Jakub
9 let před

Ono zaleží jak tomu bude říkat SpaceX možná že budou další vylepšení a vznikne Falcon 9 v1.3 ale mě se líbí Falcon 9 FT.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Jakub

Momentálně se o dalším vylepšování příliš nemluví.

Skudlik
Skudlik
9 let před

Dal bych jeste dalsi moznost pro hlasovani – rikat rakete pouze Falcon 9 a verzi ignorovat. Ve vysledku – vynese o par kg nakladu vic nez drivejsi, ale jinak ? .. Ma smysl na tom tolik bazirovat? Narust vykonu je sice obdivuhodny, ale koncepce samotneho nosice zustala temer stejna. Starsich modelu beztak uz asi moc nepoleti. Takze za me je to proste Falcon 9.

Daniel Heřt
9 let před
Odpověď  Skudlik

Tohle podle mě není vůbec špatný nápad, prostě všem říkat Falcon 9 s tím, že snad bude všem jasné že se jedná o novou verzi. Specifičtější označení bychom pak vytáhli pouze pokud bychom z nějákého důvodu potřebovali referovat o starších verzích.

Michael Voplatka
Michael Voplatka
9 let před
Odpověď  Daniel Heřt

Naprostý souhlas. U Atlasu V nebo jiných raket přeci také pokaždé neuvádíme jeho verzi. Jen když je to účelné. Falcon 9 je prostě Falcon 9 stejně jako je SLS SLS a ne SLS Block I. Falcon 9 bez uvedené verze mi v anketě chybí.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Michael Voplatka

To nezní jako špatný nápad …

Andy
Andy
9 let před
Odpověď  Michael Voplatka

SpaceX oznacuje raketu ako Falcon 9
Bez ziadneho pridavku, dokonca ziadali novinarov aby nepozivali FT, 1.1, 1.2 vo svojich clankoch.
Nepridate aj tuto moznost do ankety?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Andy

Do již rozběhlé ankety není možné přidávat další možnosti. Ale při vyhodnocení budeme tuto možnost brát výrazně v potaz.

Vojta
Vojta
9 let před
Odpověď  Michael Voplatka

Rovněž souhlasím s vypouštěním verze, pokud to není třeba kvůli porovnávání nebo nebude startovat raketa v jiné než aktuální verzi, jako tomu bylo nedávno.
Ostatně jsem marně pátral na stránkách SpaceX po nějakých označeních verzí a marně. Prostě Falcon 9 a basta.
Navíc je anketa dost neúplná. Na anglické Wikipedii je mnohem víc dříve používaných jmen: „Falcon 9 full thrust—also known as Falcon 9 v1.1 Full Thrust, and earlier as Falcon 9 v1.2, Enhanced Falcon 9, Full-Performance Falcon 9, Upgraded Falcon 9, and Falcon 9 Upgrade“.
Po pravdě nevím, co tím SpaceX sleduje, když nejdřív krátce o nějaké verzi mluví a pak ji vymaže. Podobná situace tu byla s Crew Dragonem (Dragon Rider, Dragon 2, Dragon v2).

63855
63855
9 let před

Jednoznačně Falcon 9 v1.2., spacex brzo přijde s dalším vylepšením rakety a sousloví „plný tah“ evokuje, že už k dalšímu zlepšení nemůže dojít, protože už stejně jedou naplno, tedy na 100%. Navíc si myslím, že Falcon 9 v1.2. je už zajetější a když se to řekne, tak každý ví, že to navazuje na Falcon 9 v1.1.

Andy
Andy
9 let před
Odpověď  63855

Dalsie vykonove upgrady su nepravdepodobne, preto Full Thrust.
Limitom su
– 1st stage – dlhsia a sirsia byt nemoze, lebo sa prepravuje nakladnymi autami.
– 2nd stage je tiez na max pokial viem, pri sirke rakety je limit na vysku, kedy moze byt stabilna a F9 sa k tonu cislu blizi(cital som k tomu „elaborat“ niekde na NSF
– dalsie schladovanie LOX a RP-1 uz neznizi zasadne hustotu, takze viac paliva tam nebude
– Motory maju v zasade konecne ISP, na hornej hranici pre RP-1 a gas generator

dalsi zasadny upgrade bude az Raptor, ale to by som predpokladal uplne novu raketu lebo zmien tam bude prilis vela.
Na F9 budu dalsie HW verzie, ale IMHO len tweaky k dosiahnutiu lepsej reusability

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.