sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Špatné zprávy z Japonska – Hitomi mlčí

Japonští specialisté potvrdili informace, které se v posledních hodinách šířily internetovým éterem – došlo ke ztrátě spojení s rentgenovým teleskopem Hitomi (dříve známým jako Astro-H), který se do vesmíru vydal teprve 17. února. Pozemní pozorování navíc v blízkosti oběžné dráhy dalekohledu detekovaly několik úlomků. Včera, tedy v neděli v 9:40 našeho času ztratilo pozemní středisko komunikaci s teleskopem, který v tu chvíli prolétal nad přijímací anténou. Jen krátce před ztrátou spojení americký armádní program pro sledování kosmických úlomků detekoval pět objektů, které krouží po dráze velmi podobné té, kterou má Hitomi.

Celá mise měla trvat tři roky, během kterých měla zkoumat například černé díry. Hitomi byla stále v kalibrační fázi a do ostrého vědeckého provozu, ve kterém by prokázala své unikátní vlastnosti, se ještě nedostala. Na své palubě nesla nejpřesnější detektory v historii – místo dosavadních snímacích čipů disponovala mnohem přesnějšími mikrokalorimetry.

Podle některých zpráv ale pozemní středisko po ztrátě komunikace zachytilo ještě jeden signál – byl ale slabý a velmi krátký. Specialisté momentálně pracují na jeho rozklíčování. Všichni odborníci zapojení do projektu se zatím shodují, že je brzy na definitivní odepsání teleskopu Hitomi. Stále existuje možnost, že se podaří provoz teleskopu obnovit. Zatím nikdo neví, k čemu přesně došlo, ani jakou roli v celém případu hrají sledované úlomky. Došlo ke srážce s kosmickým smetím? Explodovaly nádrže, nebo jen uniklo trochu paliva? Všechno jsou to jen spekulace, které se budou postupně vylučovat.

Pokud se dnes objeví bližší informace, doplníme je do tohoto článku, pokud se bude situace vyvíjet v dalších dnech, budeme Vás o průběhu informovat formou nových článků.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/03/1c26fa2e48f1b0b517c872361c979f8c.jpg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Jak časté jsou takovéto „akce“? Moc ne. A máme tu v krátké době dvě. Briz-M s ExoMarsem (raději rychle dodávám, že jinak vše v pořádku atd… 🙂 a teď Hitomi. Dvě drahé a mimořádné mise a kolem obou se stalo něco neobvyklého. Hitomi disponuje jedinečnými přístroji a to vše by teď šlo do háje 🙁

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Při kalibraci sondy se občas stane, že dojde ke ztrátě spojení – vzpomeňme třeba na problémy SOHO, ale to už je dávno. V dnešní době to moc obvyklé není.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

To je pravda. Rok 1998 byl pro SOHO hodně napínavý. Navíc od té doby (pokud vím), funguje bez měřících gyroskopů jen podle sledovače hvězd. Kdyby byla Hitomi v L1 jako SOHO a došlo ke ztrátě spojení, tak bychom asi moc neřešili destrukci, ale hledaly by se všechny jiné příčiny. Za prvé bychom neměli optickou detekci možných fragmentů jako tady a za druhé pravděpodobnost kolize s čímkoliv 1,5 milionů km od Země je opravdu mizivá.

marian
marian
8 let před
Odpověď  Spytihněv

V tomto prípade nešlo o optickú detekciu fragmentov, ale radarovú. Avšak z najnovších optických pozorovaní máme inú informáciu – a to že satelit už na orbite nie je stabilný a nekontrolovane rotuje.

Racek
Racek
8 let před

Nu, stane se. Řekl bych, že pro vědecký svět je to větší ztráta než kdyby nevyšel ExoMars.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Racek

To je nebezpečný výrok, opatrně s tím 🙂 Takhle bych to neviděl. Směry vědeckého bádání jsou různorodé a každy vědec má specializaci. Myslím, že pokud jde o ExoMars a Hitomi, tak tyto mise řeší velmi rozdílnou problematiku. Zkoumání tvrdého kosmického záření proti hledání stop mimozemského života. Co může být od sebe vzdálenějšího?

vedator
vedator
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Netrufam si tipnut, ci je pocet Marsologov vacsi ako pocet RTG-nologov a gama-ologov viac. Iste je, ze Mars je v kurze, hoci neustale omielana pesnicka o moznosti marsovkseho zivota je zatial nepotvrdena ani zdaleka. Zaroven je jasne, ze v oblasti X-ray a gama mame velke medzery a vela nam toho unika, cize poznatky v tejto oblasti nas dokazu posunut o podstatny kus dopredu vo vedomostiach.

Jaro Pudelka
Jaro Pudelka
8 let před
Odpověď  vedator

Osobne si myslím, že je to jedno. Ja za tým vidím predovšetkým prácu skupiny ľudí, ich sny, nádeje, sklamania, frustrácie. A toto môže byť ťažká frustrácia. Držím palce, je jedno, či japoncom, rusom, číňanom, američanom, komukoľvek! Výskum vesmíru a veda vôbec, obdivujem ľudí, ktorí to robia, nehanbím sa priznať, že aj závidím. Ale hlavne držím všetko čo sa dá!!!

Jakub
Jakub
8 let před

to je dobře že se to tam tříska … začne se to dříve řešit …

Jaro Pudelka
Jaro Pudelka
8 let před
Odpověď  Jakub

Skúste byť adresnejší.

maro
maro
8 let před

Nevypadá to, že by do něj něco třísklo. Ten stroj se jim roztočil, takže stabilizace je v háji:
https://www.youtube.com/watch?v=ZVMjAY3FYuU

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  maro

Jenže jak potom vysvětlit ty trosky/úlomky na jeho oběžné dráze?

Vojta
Vojta
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Čistě teoreticky by mohlo jít o solární panely utržené odstředivou silou, ale zásah jiným objektem nebo výbuch motoru (tlakovací nádrže…) mi přijde mnohem pravděpodobnější. Neřízená rotace je logickým důsledkem takové havárie. Škoda, že se z toho už asi nepodaří stáhnout nějaká data pomocí všesměrové antény. Pro konstruktéry je hodně důležité zjistit, jestli šlo o náhodný zásah nebo nehodu způsobenou lidským faktorem.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Vojta

Kdyby měla Hitomi solární panely, které trčí z těla hodně daleko (například jako má kupříkladu Rosetta), byl bych ochotný o tom uvažovat. Ale Hitomi má jen krátká „křidélka“ – roztočit několikatunovou sestavu do takové rychlosti, aby z ní odpadávaly díly není snadné. Na to nestačí pouhé vypnutí stabilizace – muselo dojít k výraznému dodání energie – ať už zvenčí (impakt), nebo zevnitř (exploze). S Vaším příspěvkem plně souhlasím – je velmi důležité zjistit, co se stalo proč se to stalo.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Podle mého nemohlo jít o destrukci třeba při zážehu trysek, což také někdy bývá problematický okamžik (viz třeba CONTOUR, i když tam šlo o hlavní motor), protože to už by s tím tato akce byla ztotožněna. Asi si ani operátoři nevědí rady. A nebo nechtějí házet jen tak nějaké domněnky. Je vůbec šance zjistit pravdu, pokud se nepodaří navázat spojení a ani opticky se nic nového nedovíme?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Myslím, že se dozvíme minimálně nejpravděpodobnější možnost. Probíhají analýzy telemetrie i onoho krátkého signálu. Není toho mnoho, čeho se dá chytit.

kopapaka
8 let před

Jak to vypadá, tak ztracená není…
No, co si budem povídat, jestli Japonci něco umí, tak je to oživování „mrtvých“ družic…

https://www.newscientist.com/article/2082518-lost-japanese-satellite-hitomi-shows-unexpected-signs-of-life/?utm_source=NSNS&utm_medium=ILC&utm_campaign=webpush&cmpid=ILC|NSNS|2016-GLOBAL-webpush-HITOMI

Spytihněv
Spytihněv
8 let před

JAXA potvrdila pět fragmentů na dráze družice, ale uvádí, že během letu nezaznamenala žádný problém s bateriemi ani s nádržemi hélia. Záhada trvá.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.