sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Podruhé a naposledy – Cygnus na Atlasu

Na mysu Canaveral se pilně připravuje start rakety Atlas V se zásobovací lodí Cygnus. Start je zatím naplánován na 23. března ve 4:05 našeho času, přičemž pro Vás připravujeme česky komentovaný přenos. Jedná se o druhý start lodi Cygnsu na raketě Altas V – další lodě s labutí ve znaku už budou startovat na vylepšených raketách Antares. Rozhodli jsme se, že Vám dnes přineseme obrazový průřez z příprav na aktuální start. Následujících několik videí Vás provede jak těmito přípravami, ale zároveň také vysvětlí jednotlivé fáze celé mise, během které dopraví zásobovací loď na ISS několik set kilogramů zásob a vědeckých přístrojů.

První video rekapituluje transport prvního stupně rakety Atlas V (někdy se tento stupeň označuje též jako CBC – Common Core Booster). Ten měří na délku 32 metrů a s prázdnými nádržemi váží 21 tun.

Ve druhém videu už je první stupeň vztyčený v montážní hale VIF – Vertical Integration Facility a technici k němu připojují horní stupeň Centaur, který se používá pro dosažení finální oběžné dráhy.

Dalším nezbytným krokem před startem je uzavření kosmické lodi do dvoudílného aerodynamického krytu. Na tomto videu vidíme, jak tento manévr probíhal na kosmické loď Cygnus pojmenované S.S. Rick Husband.

Když už byla raketa připravena a loď se schovala do aerodynamického krytu, přišel čas obě části spojit. Přiložené video je časosběrné, takže celý několikahodinový proces shrnuje v krátkém čase..

Pokud půjde všechno podle plánu, dojde ke startu rakety Atlas V ve středu 23. března ve 4:05 našeho času. Startovní okno trvá úctyhodných 30 minut a celý průběh letu popisuje poslední video v tomto článku, který Vás obrazem provedl od prvních příprav až po simulaci startu.

Zdroje informací:
http://www.kosmo.cz/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/75/2016/01/24120389969_758d167aa4_k.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Matúš
Matúš
8 let před

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať na čo slúžia tie dve trubky alebo čo to je vlastne tie výčnelky na stenách prvého stupňacomment image

haluzarium
haluzarium
8 let před
Odpovědět  Matúš

Tá žltá trubka je (podobne ako v Kerbal Space Program 🙂 a ako už bolo spomenuté Propellant Feedline, rúra čo privádza tekutý kyslík k hlavnému motoru. Druhá na spodku rozšírená trubka, na tomto obrázku dole je Avionics Pod. Ako už Samo naznačil káble, komunikácia … avionika.
http://i.imgur.com/WuEkZo6.jpg?1
https://twitter.com/Axm61/status/623334791962734592
Ak sa chceš o rakete Atlas V dozvedieť viac podrobností neváhaj, stiahni a preštuduj si užívateľskú príručku:)
http://www.ulalaunch.com/uploads/docs/AtlasVUsersGuide2010.pdf

Daniel Heřt
8 let před

Tou horní proudí tekutý kyslík do motorů. Na co je ta druhá netuším.

Samo
Samo
8 let před
Odpovědět  Daniel Heřt

Buď je na vyváženie rakety alebo sú v nej rúry tlakovania nádrží a komunikačné a elektrické káble ale asi skôr tá druhá možnosť.

Daniel Heřt
8 let před
Odpovědět  Samo

Myslím že vyvažovat Atlas není potřeba, stačí se podívat na konfiguraci 411 a hned je jasné že motor se o to postará sám.

Tonda
Tonda
8 let před

Zdravím,upřesněte prosím čas startu,v úvodu je středa 24.3 a pod obrázkem 23.3.A 04.05 našeho času?Nebo UT?Děkuji

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  Tonda

Hezký den, středa je 23. března, takže platí tento termín. chybu v článku opravím. Díky za upozornění.

Reflectiv
Reflectiv
8 let před

V ramci CRS2 kontraktu (ISS Commercial Resupply Services) by se mezi lety 2019 az 2024 mel Cygnus jeste jednou na Atlasu V svezt.

http://procurement.jsc.nasa.gov/sss/CRS2%20Source%20Selection%20Statement.pdf

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  Reflectiv

Zajímavé, díky za info.

https://kosmonautix.cz/2016/03/20/podruhe-a-naposledy-cygnus-na-atlasu/