sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Testy kol pro příští rover

Ve včerejším článku jsme se věnovali vývoji stavu kol vozítka Curiosity, které od roku 2012 brázdí povrch Marsu. V diskusi se rozjela velmi živá a zajímavá debata a řeč přišla i na chystané dvojče roveru Curiosity, které se zatím označuje pouze podle plánovaného roku vypuštění jako Mars rover 2020. Řekli jsme si proto, že by bylo vhodné zmínit se o zkouškách, které momentálně probíhají – technici se snaží nalézt vhodný design kol. Z dostupných fotek se zdá, že pláště testovaných exemplářů jsou silnější, než ty, které známe z Curiosity – byť za cenu vyšší váhy celé sestavy.

Test kola pro Mars rover 2020
Test kola pro Mars rover 2020
Zdroj: http://www.unmannedspaceflight.com/
Různé typy vzorků
Různé typy vzorků
Zdroj: http://www.unmannedspaceflight.com/
Testování kola pro Mars rover 2020
Testování kola pro Mars rover 2020
Zdroj: http://www.unmannedspaceflight.com/

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=36005
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=37495
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=37494

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
RiMr
RiMr
8 let před

…no vida… něco bych vzkázal těm, co mě ironicky a sarkasticky obviňovali z příkoří vůči bezchybnému návrhu stávajícího vozejčku a jeho konstruktérům atd…
…ale nebudu škodolibý.

Tohle už vypadá líp.

Evžen111
Evžen111
8 let před
Odpovědět  RiMr

Víš, ono je vždycinky špatně, když seriózní debata sklouzne do nějakého osobního osočování, to je potom samozřejmě k ničemu, protože předmět debaty ustupuje do pozadí a vystupují na povrch emoce. To je prostě k ničemu. Jestli je něco špatně tak musíme připustit, že to špatně je. Holt, jak říkal staříček Pagáč. „Všechny světové spory se mají řešit ve sklepě, protože nakonec se všichni budou držet kolem krku a zpívat.“

Ale je fakt, že tyto kolečka vypadají o mnoho robustnější.
E

PH
PH
8 let před
Odpovědět  RiMr

Sice taky souhlasím s názory RiMra, ale tyhle kolečka jsou určeny jen pro testování tvaru a hloubky vzorku. Jedná se o pokusné plastové výtisky z 3D tiskárny, které krom vzorku budou mít s finální podobou kol pramálo společného. Letové kusy budou jistě zase z titanové slitiny. Podle všeho se uvažuje o užších kolech než má Curiosity, které při stejné hmotnosti umožní bytelnější konstrukci.
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?showtopic=8030

maro
maro
8 let před

No, ono to hlavně vypadá na úplně jiný materiál. Něco pružnějšího, snad gumovějšího …

Honza
Honza
8 let před

Curiosity má hmotnost 900 kg, na Marsu váží 340 kg. To není ani 60 kg na kolo. Rychlost v řádu cm/s. Provoz při teplotách -80-0,atmosfera bez agresivního kysliku. To musí s přehledem zvladnout dřevěné kolečko od trakaře. Ale my
už sto let běžně používáme nafukovací kolečka. 🙂 Pneumatiky, které za těchto podmínek přežijí 10+ let na Marsu není přece problém vyrobit.

maro
maro
8 let před
Odpovědět  Honza

Guma je těžká a stejně se bez ráfku neobejde. Nafukování nemusí vyjít. Pneumatiky nebrat.

MartinS
MartinS
8 let před
Odpovědět  Honza

Jen na okraj, věci mají stejnou hmotnost na Zemi i na Marsu. Jakou silou jsou přitahovány k povrchu, tedy jaká je jejich tíha, to je věc jiná. To ovšem není v kilogramech.

Předchozí článek se snímky kol ukazuje, že ta kolečka to tam až tak snadné nemají…

Honza
Honza
8 let před
Odpovědět  MartinS

Ok, na Marsu na něj působí stejná tihova síla, jako působí na těleso o hmotnosti 340kg tady na Zemi. 🙂
Ta kolečka dostávají zabrat právě kvůli jejich nešťastné konstrukci, ne kvůli podmínkám na Marsu.

https://kosmonautix.cz/2016/03/15/testy-kol-pro-pristi-rover/