AKTUALIZOVÁNO: Cygnus opustil ISS

Celých 72 dní setrvávala u ISS zásobovací loď Cygnus pojmenovaná SS Deke Slayton II. Dnes dopoledne našeho času ji uchopí staniční robotická paže ovládaná Timem Koprou a o půl druhé odpoledne by mělo dojít k uvolnění lodi. Ta se následně vzdálí od ISS a v sobotu shoří v atmosféře nad Tichým oceánem, kde nikoho neohrozí. Na stanici v prosince doručila 3 350 kilogramů zásob a vědeckých experimentů, nyní je naplněna odpadky a nepotřebným materiálem. V tomto článku jste měli možnost celý manévr sledovat v živém vysílání. Nyní jsme do článku vložili záznam z oddělení lodi od staniční paže.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://www.24liveblog.com/show?img=//cdn2.24live.co/images/2016/02/19/1455862596493714.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

11 komentářů ke článku “AKTUALIZOVÁNO: Cygnus opustil ISS”

 1. Víťa napsal:

  Nepočítá se v budoucnosti s unifikací dokovacích uzlů? Nemyslím samozřejmě stávající na ISS.

 2. Ondr napsal:

  Zdravím, díky za záznam. Mohu se optat?(omlouvám se za hloupý dotaz, ale zajímá mě to) Důvod odpoutání Cygnusu je příprava na nastávající přílet posádky k ISS? děkuji za odpověd.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Hezký den, rádo se stalo.
   Žádný dotaz není hloupý, jsou jen hloupé odpovědi. 🙂 Loď se odpoutala protože už u stanice není potřeba – vynosily se z ní potřebné věci, naložil se do ní odpad, tak není důvod, proč by měla být dále u stanice. Navíc již brzy by její místo mohla zaujmout jiná zásobovací loď. Pilotované posádky ale létají v lodích Sojuz. Ty se připojují na jiné dokovací uzly – na ruské části stanice.

   Pokud by Vás ještě cokoliv zajímalo, napište, rádi Vám odpovíme.

   • Ondr napsal:

    Děkuji Vám za upřesnění informací, ano vím že astronauté létají sojuzy, jen jsem si myslel že právě cygnus uvolňuje místo pro nadokování sojuzu.(Nevěděl jsem, že zásobovací lodě létají k jiným dokovacím uzlům, než zásobovací.) Ještě jednou díky. 🙂

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Rádo se stalo. Ruská část stanice používá dokovací uzly, na které se připojují ruské lodě Sojuz a zásobovací Progressy. V minulých letech se sem připojovala také evropské loď ATV. Americká část stanice disponuje jiným typem dokovacích uzlů, na které se připojují lodě HTV, Cygnus a Dragon. A abychom měli sbírku kompletní, tak pak je na stanici ještě jeden typ uzlu – na americké straně se k němu připojoval raketoplán a v budoucnu (po připojení speciálního adaptéru se k němu budu připojovat pilotované lodě Crew Dragon od SpaceX a Starliner od Boeingu.

   • Ondr napsal:

    Děkuji za vyčerpávající odpověď.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Rádo se stalo. Kdykoliv Vás bude něco zajímat, napište. 😉

 3. spodní voda napsal:

  Směr odpoutání od ISS:

  – dosud jsem žil v představě, že Cygnus, obecně cokoliv zahozeného z ISS musí zpomalit a tedy snížit dráhu, zbrzdit o atmosféru a poslušně shořet.

  – proč byl tedy Cygnus vypuštěn proti směru otáčení zeměkoule a ještě motorem obráceně. Proč ho ruka nevypustila po směru otáčení a motorem napřed, aby se nemusel otáčet k brzdícímu zážehu.

  Co na tom chápu špatně, dík.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.