Okouzlující přelet nad Ceres

Fanoušci kosmonautiky si jistě vzpomenou na video, které vzniklo z fotek pořízených sondou Dawn u asteroidu Vesta.  Zcela logicky se proto čekalo, až stejná sonda nasbírá dostatek materiálu u trpasličí planety Ceres. Nyní jsme se dočkali a animátoři na Zemi mohli z fotek vytvořit animaci, která simuluje, co bychom viděli, pokud bychom se prolétli nad povrchem Ceres. Sonda Dawn momentálně snímkuje tuto trpasličí planetu z nejnižší oběžné dráhy, aby nafotila co nejvíce detailů. možná se proto časem dočkáme i nějakých podrobnějších animací.

Nižší oběžná dráha má ale i své nevýhody – sonda při průletu v malé výšce nafotí vždy jen úzký pás terénu pod sebou. Kompletní zmapování proto bude trvat poměrně dlouho, ale i zde platí staré známé – kdo si počká, ten se dočká.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/watch?v=nJiw2NxqoBU

Zdroje obrázků:
http://cdnph.upi.com/…/New-NASA-animation-offers-colorful-flight-over-Ceres.jpg?lg=5

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “Okouzlující přelet nad Ceres”

  1. Steve napsal:

    Více jak 2 měsíce je Dawn na nejnižším orbitu a co se zjistilo o záhadných svítících skvrnách – ale podezřelé ticho po pěšině.

  2. Spytihněv napsal:

    Vestu si pamatuji velice dobře. Bylo to něco jedinečného. Tento další přelet je opět okouzlující. Včetně hudby. Chtělo by to pokračování do trilogie. Třeba Pallas. Ať už zprávy o ní jako o dalším zamýšleném cíli byly pravdivé nebo jen fáma. Pro jistotu dodávám – ano, vím, že to nelze 🙂

  3. Tomach napsal:

    Nadhera, proste nadhera. Jen jsem koukal s pusou otevrenou.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.