Havárie při zkouškách SpaceX

Podle informací, které se objevily v článku na webu nasaspaceflight.com, došlo při zkouškách prvního stupně rakety Falcon 9 k blíže nespecifikované havárii. Na základně McGregor v Texasu měl minulý pátek (5. února) proběhnout statický zážeh prvního stupně, který má být použit pro vyslání zásobovací lodi Dragon k ISS v rámci mise CRS-8. V pondělí 8. února se v testech mělo pokračovat, konkrétně mělo jít o zkoušky vektorování (naklánění) motorů. Během těchto zkoušek mělo dojít k nehodě, při které došlo ke značnému poškození stupně. Na diskusním fóru kosmo.cz uvedl uživatel s nickem Raul, že mělo dojít k poškození všech osmi obvodových trysek motorů Merlin. Firma SpaceX zatím nehodu nepotvrdila.

Momentálně by měla probíhat jednání, jak nastalou situaci řešit – zda se první stupeň opraví přímo na základně McGregor, nebo zda jej bude potřeba přepravit do Kalifornie. Stejně tak se zjišťuje přesný rozsah škod, aby bylo možné zjistit, zda bude stačit oprava, nebo zda se bude muset sáhnout k výměně celého stupně. Jelikož je start s lodí Dragon naplánován až na 1. dubna, je tu stále dostatečná časová rezerva na vyřešení všech případných zpoždění.

Pokud se v dalších hodinách a dnech objeví upřesňující informace, doplníme je do tohoto článku. Zakládáme si na tom, aby čtenáři mohli důvěřovat tomu, co si u nás přečtou.

AKTUALIZACE:

12:24 12.2.2016
Závada prý neměla být na samotném prvním stupni, ale na obslužném pozemním vybavení – Zdroj: kosmo.cz/Mirek Pospíšil

Zdroje informací:
http://www.nasaspaceflight.com/
http://www.kosmo.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2015/09/2015-09-25-031656-350×245.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

22 komentářů ke článku “Havárie při zkouškách SpaceX”

 1. Racek napsal:

  Pan Musk by měl teď trochu víc pozornosti věnovat tomu, co se osvědčilo a živí ho a trochu ubrat v rozletu a snaze řešit příliš problémů najednou. Pro soukromou firmu středního rozsahu tohle může být zničující. A to by byla moc škoda, je to fakt po delší době opravdický vizionář, má spoustu skvělých nápadů a takových nikdy není mnoho.¨
  No jo, já vím, sejčkuju. Ale to je jen taková zkušenost, víme?

 2. b. boruvka napsal:

  Jasan,vypada to ze s Tim spis do neceho drcly-snad,a nestalo se to pri behu
  Jestli ze je centralni motor v poho,znamena ze nevybuchnul s neposkodil ty ostatni.. takze doufejme 😉

 3. Pedro napsal:

  Ahojtě,

  proč jsem si dosud myslel že na prvním stupni je motorů devět?

  Člověk se učí celý život… 🙂

 4. JP napsal:

  Všech 8 motorů to vypadá spíš, že se stupněm do něčeho praštili než na poruchu při běhu

 5. Kenny007 napsal:

  Čím víc much se vychytá mimo selhání při ostrém letu, tím lépe..

 6. Vojta napsal:

  No jo, stane se. Snad se při tom nikomu nic nestalo. Nevíte, jaká je výrobní kapacita SpaceX? Zda by nebylo možné pro plánovaný start použít úplně nový stupeň? Samozřejmě za předpokladu, že se ho podaří důkladně odzkoušet a zjistit, kde byl problém v tom předchozím. Na květen mají naplánované čtyři starty, což mi přijde jako sakra velký fofr.

 7. Asdf napsal:

  Hlavně by mě zajímalo, co bylo příčinou havárie. Zvláštní je, že se to údajně týká jen obvodových trysek. To je víc než divný.

 8. Štěpán napsal:

  Naprosto souhlasím. Je to samozdřejmě škoda (jako každá nehoda) ale alespoň se to nestalo při letu. Aspoň si uvědomíme, jak jsou testy a zkoužky důležité. Snad to nebude moc poškozené…

 9. Jakub napsal:

  Tady se ukázalo že ty statické zážehy nejsou až tak zbytečné.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.