sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Starliner před testy přistání na vodu

Starliner (CST-100) u testovacího bazénu Langley Research Center. Zdroj: NASA

9. února 2016 zavítal šéf NASA Charles Bolden do Lengleyova výzkumného střediska ve státě Virginia. U velkého bazénu, sloužícího k testům dopadů a přistání na vodu, už zde stála připravená maketa lodi Starliner a pod ní byly nafouknuté airbagy. Tato kosmická loď firmy Boeing, známá také jako CST-100, zde v podobě plnohodnotné makety prodělá testy přistání na vodu. Starliner samozřejmě nemá v plánu přistávat na vodu, ale mohou nastat situace, kdy to bude nutné. Například v případě nouzové záchrany ze startovní rampy, nebo během prvních fází startu.

Šéf NASA Ch. Bolden u makety lodi Starliner (CST-100) v Langley Research Center. Zdroj: NASA
Šéf NASA Ch. Bolden u makety lodi Starliner (CST-100) v Langley Research Center. Zdroj: NASA

Bolden si zde tedy prohlédl maketu lodi, na jejímž vývoji Boeing spolupracuje s NASA a která by měla být schopna vynášet až čtyřčlennou posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Kromě vývoje kosmické lodi probíhají také přípravy startovní rampy na Floridě. Jak bylo vidět při nedávném startu rakety Atlas V s družicí GPS, konstrukce, která bude obsluhovat rakety a která umožní astronautům nástup do lodi, už je téměř kompletně postavena.

Langley Research Center je známé středisko, kde se nyní běžně provádí různé crash testy a také zmíněné testy dopadů na vodní hladinu. V letech 2011 až 2012 zde probíhaly podobné testy lodi Orion. O vývoji testování v tomto středisku, od zařízení pro přistání na Měsíci až po současné testy dobře vypovídá pěkné video, kterým naši krátkou aktualitu zakončíme.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://blogs.nasa.gov/commercialcrew/wp-content/uploads/sites/230/2016/02/LRC-20160209-PH_LRC0001_0001.jpg
http://blogs.nasa.gov/commercialcrew/wp-content/uploads/sites/230/2016/02/LRC-20160209-PH_LRC0001_0002-1024×768.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Samo
Samo
9 let před

Ten bazén v LRC bol postavený kvôli Orionu ?

Martin Gembec
Martin Gembec
9 let před
Odpověď  Samo

Přiznám se, že nevím, zda tam měli nějaký bazén předtím, ale tento byl skutečně postaven pro testování nových kosmických lodí v roce 2011. http://www.nasa.gov/centers/langley/news/researchernews/rn_BasinComplete.html

Evžen111
Evžen111
9 let před

Velmi zajímavé, to video je parádní, díky!
E

Amper
Amper
9 let před

Nezahlid nekdo nekde schema/nakres toho jak prostupuji airbagy stitem nebo odkud presne se vybaluji ?

Nemuzu to najit ale narazil jsem na toto : https://www.youtube.com/watch?v=eeAbLlcpC4o

Jedna se o video z drop splash testu CST-100 kdy airbagy selhali. Je to cca rok stare

Martin Gembec
Martin Gembec
9 let před
Odpověď  Amper

Není možné, že by se tepelný štít před dosednutím odhazoval? Jen střílím, na Marsu se to tak dělá 🙂

Amper
Amper
9 let před
Odpověď  Martin Gembec

Mozne je vsechno 🙂 a proto by me zajimalo zda nekdo tusi jak je to doopravdy 😀 😀

Amper
Amper
9 let před
Odpověď  Martin Gembec

tak na wikipedii je uvedeno ze airbagy jsou pod stitem ktery se odhazuje behem padakoveho sestupu. Furt zapominam ze boeing neco jako reusability proste netrapi 😀

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.