AKTUALIZOVÁNO: Další GPS satelit na startu

Pokud se vše podaří podle plánu, měla by dnes ve 14:38 našeho času odstartovat z komplexu 41 raketa Atlas V s navigačním satelitem GPS IIF-12. Pokud by ke startu opravdu došlo, jednalo by se o první start nosiče Atlas v letošním roce, ale cesta k zážehu motoru RD-180 nebude snadná. Meteorologové zatím dávají startu pouze 30% pravděpodobnost. Kolem Floridy totiž prochází studená fronta a tím pádem zřejmě budou dělat problémy silný vítr a silná vrstva mraků. Pokud byste měli zájem sledovat tento pokus o start, připravili jsme pro Vás okno přehrávače s přímým přenosem, který se spouští automaticky.

AKTUALIZACE: Okno přehrávače příméh přenosu jsme nahradili záznamem startu.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/CaZ_wK5UMAA-GDn.jpg:orig

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

20 komentářů ke článku “AKTUALIZOVÁNO: Další GPS satelit na startu”

 1. Jindra napsal:

  Jaký motory bude mít nástupce Atlasu a jakou bude mít nosnost předem děkuji.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Na to není snadná odpověď. Ohledně motorů na prvním stupni jsou možnosti dvě – buďto BE-4 od firmy Blue Origin na metan, nebo AR-1 na letecký petrolej. Nosnost bude různá – podle toho, kolik se použije urychlovacích bloků a jaký bude horní stupeň. Nosnost ale bude +/- srovnatelná s Atlasy.Detaily o raketě Vulcan najdete v tomto článku, který vznikl velmi krátce po jejím představení.

   • gg napsal:

    No tak tah motorů prvního stupně by měl být alespoň o 10% větší (pokud ne o zhruba 15%), a nový horní stupeň bude asi dvakrát tak velký, takže „nosnost … +/- srovnatelná s Atlasy“ se mi jeví jako dost pesimistická. I bez boosterů by měla být mnohem vyšší než u Atlasu V 401, resp. pro stejnou nosnost bude potřebovat boosterů méně. Možná ta dočasná verze s Centaurem bude srovnatelná s Atlasem.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Ano, bral jsem to do doby, než nasadí vylepšený horní stupeň, jehož vývoj zatím není tak pokročilý, jako v případě stupně prvního. Horní stupeň přijde až pár let po prvním startu Vulcanu a zatím je předčasné spekulovat o jeho výkonu.

 2. Karel napsal:

  když tam proběhl ten stín, pomyslel jsem si , Jéé hurá UFO. Pak mě ale napadlo, že to mohl být odhozený krycí panel a taky že jo. Ach jo. 🙁

 3. rado napsal:

  Škoda, že som v robote nestihol priamy prenos. Ale aj záznam je super. Zaujímavé, že sa dosť pomaly odliepal od rampy. A detail na pracujúci motor nemá chybu.

 4. antipod napsal:

  No ja som prišiel 6min. po. Mrzuté!

 5. Ondatra napsal:

  Vítr byl slušný ale jinak ani mráček. Atlas je nahoře 🙂 Díky za přenos!

 6. Martin Gembec napsal:

  Díky za zprostředkování. Dorazil jsem 4 min před startem a hledat stream by mi zbytečně zabilo drahocenný čas. Star byl zabírán parádně. Specielně záběr z kamery na zemi nedaleko rampy, než raketu měla zahalit oblaka spalin, byl nádherný. Velmi zdařilý byl i pohled z prvního stupně dolů na Floridu, kde byly hezky vidět rampy 39 (dříve pro raketoplány).

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.