sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Sierra Space

Společnost Sierra Space 8. května oznámila, že dokončila pozemní demonstraci prototypu navigační družice pro iniciativu Odolného globálního pozičního systému (R-GPS) amerických vesmírných sil.

Čína

Čína zveřejnila komplexní předpisy pro družicové služby přímého vysílání. Sedm ministerstev vydalo 30. dubna oznámení s názvem Předpisy pro správu koncových zařízení přímo připojených k družicovým službám, které stanoví právní a technický základ pro družicovou konektivitu v souladu s národními cíli.

Rheinmetall

Německý dodavatel obranných technologií Rheinmetall plánuje zahájit příští rok stavbu družic se syntetickou aperturou pro radarové systémy ve spolupráci s finským provozovatelem konstelací SAR Iceye.

Neutron

Raketa Neutron nové generace od společnosti Rocket Lab byla vybrána pro experimentální misi amerického letectva k otestování schopností rychlé globální přepravy nákladu.

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily softwarové společnosti SciTec z New Jersey kontrakt v hodnotě 259 milionů dolarů na další vývoj pozemního systému určeného pro vojenské družice včasného varování.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Další Beidou 3 na oběžné dráze

Start rakety CZ-3C s Beidou-21 1.2.2016. Zdroj: CNTV

V pondělí 1. února došlo už k druhému letošnímu startu čínské rakety. Na řadě byl nosič CZ-3C a na palubě nesl navigační družici Beidou-21. Vznesl se z kosmodromu Xichang, který se nachází uvnitř Číny při jižní hranici s Myanmarem, Laosem a Vietnamem. Program Beidou zahrnuje čínskou alternativu amerického navigačního systému GPS nebo evropského Galileo. V současné době Čína staví síť družic v rámci III. fáze, která by měla být hotova v roce 2020. Satelit vypuštěný v pondělí by měl být poslední experimentální družicí fáze Beidou III.

V současnosti poskytuje síť Beidou, pomocí pěti satelitů na geosynchronní dráze a čtyř na středně vysoké oběžné dráze, přesnost lepší, než 6 metrů horizontálně a 10 metrů výškově.

Družice řady Beidou 3M. Zdroj: China Academy of Space Technology
Družice řady Beidou 3M. Zdroj: China Academy of Space Technology

V první fázi (od 2003) poskytoval Beidou pouze experimentální navigační služby na regionální úrovni. Ve druhé fázi (od 2012) už poskytuje služby i pro veřejnost v rámci Číny a okolních zemí. Od třetí fáze (2020) půjde o plnohodnotný globální systém podobný GPS, GLONASS nebo Galileo. Po dokončení půjde o 27 družic na středně vysoké dráze a 5 na geosynchronní dráze.

Přesnost navigační sítě Beidou je již tak vysoká, že byla schválena Mezinárodní námořní organizací jako další alternativní systém k americkému GPS a ruskému systému GLONASS. Pro uživatele je důležité, že síť Beidou je svými parametry podobná dosavadním a že má být poskytována zdarma. Pro uživatele navigačních technologií je to velká výhoda, protože závislost na jedné konkrétní síti by byla velmi riziková. Na druhé straně by bylo velmi zajímavé sledovat, jak by si navigační systémy poradily se silnou geomagnetickou bouří. Nabité částice by mohly poškodit jak družice samotné, tak znemožnit komunikaci mezi družicemi a Zemí. Tak silná erupce naštěstí v posledním maximu sluneční aktivity (kolem 2013) nenastala. Navíc extrémně silná a tím i pro satelity nebezpečná erupce, je velmi nepravděpodobná, protože sluneční aktivita je v tomto cyklu výrazně nižší, než třeba v letech 2000–2003.

Video ze startu (v případě nefunkčnosti zkuste Mozillu Firefox).

Zdroj informací:
http://www.nasaspaceflight.com/
http://sinosphere.blogs.nytimes.com/

Zdroje obrázků:
http://news.xinhuanet.com/english/2016-02/01/135064994_14543334488221n.jpg
http://space.skyrocket.de/img_sat/bd-3m-s__1.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.