ŽIVĚ A ČESKY: Proton-M s družicí Eutelsat 9B

Sotva se na správnou dráhu vydala družice Intelsat z nové generace Epic, máme tu také chystaný start družice Eutelsat s označením 9B. Zatímco v případě startu ve čtvrtek po půlnoci se o úspěch postarala spolehlivá raketa Ariane 5, nyní se ke startu chystá raketa Proton-M. V úterý došlo k vývozu kompletní rakety na startovní rampu a ta byla týž den zdvižena. Pokud by celý titulek vznikl před nějakými deseti roky, nikoho by asi nenapadlo přisuzovat slovo spolehlivost raketě Ariane a nespolehlivost raketě Proton. Mezitím však několik nešťastných událostí trochu pošramotilo pověst této výkonné ruské rakety. Můžeme jen předpokládat, že časté nehody z posledních let už probraly k zvýšené pozornosti i Rusy a start tak snad bude bezproblémový. V článku můžete sledovat živý, česky komentovaný přenos startu. Kromě toho tu máme připraveny i informace o družici samotné a také zde najdete video z vývozu rakety i přenos startu. Půjde-li vše podle plánu, raketa odstartuje v pátek 29. ledna ve 23:20 našeho času.

Náš přenos bychom chtěli rozjet okolo 23:05. Jestli máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube.

Aktualizace:

Eutelsat-9B, dráha na finální

Eutelsat-9B: manévry horního stupně Briz-M. Po šestém zážehu bude družice na finální geostacionární dráze.

10:15: Družice Eutelsat 9B byla úspěšně umístěna na geosynchronní dráhu. Briz-M fungoval bezchybně. Cesta k vypuštění ExoMars 2016 byla vydlážděna.

0:45: Také druhý zážeh se podařil, nyní už je to pro noční ptáčata. Děkujeme za pozornost a případně sledujte aktualizace na Twitteru.

23:45: Briz-M provedl první zážeh, potvrdila to společnost ILS, která rakety Proton vypouští. Na další se musí čekat do 0:27, přičemž poslední proběhne až během dopoledne.

23:38: Třetí stupeň dokončil svou práci a měl by pracovat horní stupeň Briz-M. Tento stupeň musí provést postupně několik zážehů tak, aby se stále více zvyšovala dráha horního stupně a družice samotné. Teprve pátý zážeh přivede družici na přechodnou dráhu ke geostacionární. Jak je vidět na obrázku, dráha byla skloněna asi 52° k rovníku a postupně se sklon musí změnit na nulu. Sklon dráhy ovlivnila pozice kosmodromu (46° severní šířky) a také fakt, že se po startu snaží vyhnout problematickým oblastem, především území Číny. Proto také třeba ISS má také sklon dráhy k rovníku 51,65°.

23:20: Proton rozzářil noční oblohu na Bajkonuru a stoupá k nebi.

Raketa Proton na rampě. Zdroj: Roskosmos

Raketa Proton na rampě. Zdroj: Roskosmos

Informace o nákladu:

Eutelsat 9B, jak je z názvu patrné, bude sloužit rostoucím potřebám evropského trhu. Jde o 5 162 kg těžký vysokokapacitní komunikační satelit v Ku-pásmu, který má být umístěn na pozici 9 stupňů východně, kde posílí letku současných satelitů. Výhodou bude nejen několik pásem vyhrazených celému kontinentu, ale především lokální laloky, které by měly vybraným zemím umožnit rozjet placené digitální služby. To je jistě pěkné, ale pro nás, jako fanoušky kosmonautiky, je tu ještě jedna zajímavost. Evropská ESA totiž na tento satelit přibalila první vysílač EDRS A (European Data Relay Satellite). To znamená, že díky dohodě mezi ESA a soukromými partnery může mít umístěny přijímače a vysílače tohoto systému, které umožní komunikaci satelitům a lodím na nízké oběžné dráze. Ty vyšlou signál na některou z družic na dráze geostacionární a tento signál je následně poslán dolů na Zem. Díky tomu lze se satelity komunikovat nepřetržitě.

Nejnapínavější fází startu bude možná až práce stupně Briz-M, který je nejvíce pověstný svou (ne)spolehlivostí. To však ukáže až večer. Závěrem se ještě můžeme podívat na video z vývozu rakety.

Zdroje informací:
http://www.eutelsat.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/The_gold_standard_for_EDRS.jpg
http://spaceflight101.com/proton-eutelsat-9b/wp-content/uploads/sites/67/2015/10/E9B-Profile.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

18 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Proton-M s družicí Eutelsat 9B”

 1. Petr Kasan napsal:

  Oficiální videostream byl zhusta vycpávkový, ale komentář dokazal tato obrazově chudá místa využít ke sdělení zajímavostí i faktických údajů. Troufám si říct, že bez přidané hodnota Dušanova komentáře a vložených sekvencí/infografiky by to byl vcelku nudný přenos. Živě a česky rulez! 🙂
  Díky!

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Díky moc, cením si takové pochvaly. Doufám, že to půjde i do budoucna. 🙂

   • vicky79 napsal:

    možná to bude tím že kosmické lety jsou na politice přímo závislé.Bez politiky nemůžete létat.Že vám nevadí některé vlajky ještě neznamená že všichni budou stejný jako vy.Říká se tomu názorová rozmanitost,jen vy to demonizujete.Nebo Vy jste měřítkem toho jediného správného a všichni musí mít stejné názory jako vy?
    Zase sem toho nenapsal tolik aby jste reagoval tak jak reagujete,pokud tedy netrpíte nějakou neléčenou psychickou poruchou.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Nejde mi jen o tento jeden komentář, ale prakticky o všechny, které jste na našem portálu zatím napsal. Berte to tak, že za ty roky, co náš portál existuje už u nás diskutovalo několik desítek lidí a tak jsme si již zvykli na určitá pravidla, která vy nyní porušujete. Znovu opakuju, že nejde jen o tento jeden komentář, ale i o vaše předchozí. Proto jsem vám napsal varování, abyste si to uvědomil. Stojíme tu o přínosnou diskusi, ale nikoliv o politicky orientované rýpavé komentáře ve stylu velikosti vlajek a podobně. Pokud chcete diskutovat věcně, pak tu budete vítán jako každý jiný uživatel a čtenář. Pokud budete psát politicky orientované trollovací komentáře, jako doposud, pak o takového diskutujícího nestojíme. A rád bych zdůraznil, že je jedno, zda favorizujete USA, Rusko, nebo Čínu. Jde o vzorce chování, nikoliv o objekt zájmu. Pokud budete diskutovat k tématu, nebudeme s tím mít sebemenší problém.

    EDIT: V dalším komentáři píšete, že máte jako zvyk do něčeho Šťouchnout – v tomto případě do americké vlajky. Proto vás žádám, abyste si v komentářích na našem webu jakékoliv šťouchance (nejen proti jakékoliv vlajce, ale proti čemukoliv) odpustil. Opravdu tady nejsme na podobné chování zvyklí. Ceníme si toho, že naše diskuse mají úroveň a opravdu bychom neradi dopadli jako třeba novinky.cz, kde „šťouchá“ každý druhý.

   • gg napsal:

    No vida, vy nejdřív říkáte, že kosmické lety jsou na politice závislé a že bez ní nemůžete létat, a pak se vám zase nelíbí, že na nějaké raketě je z politických důvodů nějaká vlajka.

    Jediný logický závěr je, že nemáte rád kosmické lety. 😀

   • vicky79 napsal:

    Nikoho tady jsem neurazil,jen jsem si tradičně štouchl do americké vlajky.Je to můj zvyk.Vy ale reagujete přehnaně na člověka.Já jen na kus látky s pruhama a hvězdičkama.Není to nic posvátného-jen kus hadru.

   • vicky79 napsal:

    Díky za info,rozumím.Konečně normální komunikace z které necítím zjevnou agresi.Budu se snažit tady o něco méně urážet obyčejný kus barevné látky.:-))
    Na přímí přenos startu protonu jsem se koukal na vašem webu.
    Perfektně těm technickým věcem rozumíte-obohatil by jste svými komentáři i černou obrazovku.
    Chci se zeptat:v roce tuším 1997 kdy se zachranovala ta geo. družice pomocí gravitace měsíce,to také selhal ten prstenec brezze-M? nebo co tenkrát bylo za problém při startu?

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Agresi jsme neprojevovali ani dříve, pouze máme zkušenost s tím, že pokud někdo porušuje pravidla, je potřeba proti němu vystoupit jasně a důrazně, aby viděl, že podobné vzorce chování tu opravdu nemáme rádi.
    V případě družice AsiaSat3/HGS 1 šlo o start na raketě Proton, ale jako horní stupeň se tehdy nepoužil Briz-M ale DM-3.

    Těší mne, že se vám česky komentovaný přenos líbil.

 2. Lubomír napsal:

  ILS má sídlo v Reston, VA, předměstí Washingtonu, DC
  a je to americká společnost zapsaná v státu Delaware .
  Byla založena v roce 1995. Od té doby, ILS uskutečnila více než 80 komerčních startů raketami Proton .
  Je dceřinou společností GKNPC Chruničeva (Khrunichev) , Rusko.

 3. vicky79 napsal:

  Hezký start,proton ukázal,že na oblohu patří,tečka.
  Zajímá mě jak to že na trupu Protonu byla krom ruské i americká vlajka.
  Co má usa společného s eutelsatem,airbusem,protonem,bajkonurem?….nic!

  • gg napsal:

   Možná proto, že International Launch Services je právně americká firma?

   • vicky79 napsal:

    Aha,díky za info,no tak jim tu vlajku usa měly udělat o poznání menší,třeba v provedení malé samolepky a tuto samolepku nalepit třeba já nevím do vnitřní strany trysky motorů.
    Je to stejné jako koukat na start amerického raketoplánu kde by byla vlajka ruská.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Nechápu dvě věci
    – proč některým lidem vadí jakákoliv vlajka na jakékoliv raketě, případně její velikost.
    – jak Rusko souvisí s americkým raketoplánem?

    Jak už bylo vysvětleno, firma ILS je americká a tudíž je americká vlajka na Protonu zcela právem. Nechápu proto přirovnání k raketoplánu, se kterým Rusko absolutně nesouvisí. Znovu vám ještě jednou důrazně opakuji, že na našem portálu opravdu nejsme zvyklí na podobné politicky podbarvené komentáře, které se snaží trollit.

   • gg napsal:

    Předpokládám, že úplně stejně budete argumentovat pro to, aby na téhle výšivce http://www.collectspace.com/review/carlwalker/esa-shoulderpatch_22flags01-lg.jpg byla naše vlajka taky zmenšená?

 4. Lazy napsal:

  Je na startu Protonu vůbec co komentovat? Zážeh bez varování, pár sekund plamenů a pak už jenom tma a „poljot normalny“ (v lepším případě). Nebo se rusové konečně umoudřili a bude kvalitnější přenos? Divák rozmlsaný starty SpaceX si start Protonu příliš neužije.

 5. RiMr napsal:

  Tak díky, už se těším.
  Ve videu toho vývozu – v čase cca 1:22 jsem čekal jak (ne)měkce dosedne ten čep do uložení, protož se mi zdálo, že „to“ pádí nějak rychle a ejhle, zrovna ten okamžik dosednutí tam není… 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.