sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sbohem, Envisate!

Největší evropský satelit určený k monitorování počasí na planetě Zemi, to byl Envisat vypuštěný v roce 2002. Družice sloužila až do roku 2012, kdy se odmlčela a až za několik let na její práci navázaly satelity Sentinel. Proč se ale v nadpisu článku loučíme s družicí až nyní? Abychom si rozuměli, neloučíme se s družicí samotnou, ale s jejím modelem v životní velikosti. V roce 1999 byl poblíž výstavy SpaceExpo v těsném sousedství Technologického střediska Evropské kosmické agentury – ESTECu postaven model satelitu Envisat z kovu a plastu v životní velikosti.

Model družice EnviSat v životní velikosti
Model družice EnviSat v životní velikosti
Foto: autor

O téhle družici jste mohli číst libovolné množství článků, ale když jste stáli před tímto modelem, tak jste na vlastní oči pochopili, co je to za mastodonta – rozměry 2,25 x 2,5 x 10 metrů člověku vyrazí dech, pokud si představí, že něco takového krouží stovky kilometrů nad Zemí. Ale nebyla to jen nějaká tuctová socha – model v měřítku 1:1 vítal třeba návštěvníky tradičního dne otevřených dveří v ESTECu. Byla to brána do světa kosmických technologií – právě u něj vystupovali z autobusů zájemci o návštěvu ESTECu. Pamatuju si, že když jsem jej viděl poprvé, nevěřil jsem svým očím a domníval se, že jde o zvětšený exemplář. V dalších letech jsem se pak na tenhle model vždy těšil, protože byl prvním lákadlem dne otevřených dveří.

Jenže nic netrvá věčně. ESTEC leží téměř na pobřeží Severního moře a zdejší podmínky nejsou pro model moc příznivé. Z konstrukce tak začaly odpadávat kusy a začaly se množit obavy, aby nedošlo ke zranění někoho, kdo by pod modelem zrovna procházel. Na místo tak nastoupily týmy pracovníků, kteří se začali model rozebírat.

Příprava na odstranění modelu
Příprava na odstranění modelu
Zdroj: http://www.esa.int/
Začalo se s demontáží těla
Začalo se s demontáží těla
Zdroj: http://www.esa.int/
Nakonec se rozřezal i masivní stojan
Nakonec se rozřezal i masivní stojan
Zdroj: http://www.esa.int/

Snad budete Vy, čtenáři ohleduplní a prominete nám, že se tento článek netýká kosmonautiky jako takové, leč podle mého názoru i takovéto drobné střípky patří ke kosmonautickému fandovství. Zvlášť když si k takovým modelům vytvoříte citový vztah.

P.S. Abychom se alespoň trochu revanžovali, můžete se v dalších dnech těšit na to, jaký osud bude mít skutečný Envisat. A věřte mi, že to bude opravdu hodně zajímavé.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/
Foto: Autor
http://www.esa.int/…/Preparing_to_dismantle_Envisat_model.jpg
http://www.esa.int/…/Cherry_picker_beside_Envisat_model.jpg
http://www.esa.int/…/Cutting_Envisat_model_apart.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Malky
Malky
8 let před

Uz se tesim na clanek o osudu skutecneho Envisatu. Ale souhlasim, ze i takoveto veci do kosmonautiky rozhodne patri. Ostatne, kdo z nas ma moznost setkat se s originalem, ze 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Malky

Už dnes odpoledne ;-), tedy pokud se nestane nic nečekaného.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.