sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sbohem, Envisate!

Největší evropský satelit určený k monitorování počasí na planetě Zemi, to byl Envisat vypuštěný v roce 2002. Družice sloužila až do roku 2012, kdy se odmlčela a až za několik let na její práci navázaly satelity Sentinel. Proč se ale v nadpisu článku loučíme s družicí až nyní? Abychom si rozuměli, neloučíme se s družicí samotnou, ale s jejím modelem v životní velikosti. V roce 1999 byl poblíž výstavy SpaceExpo v těsném sousedství Technologického střediska Evropské kosmické agentury – ESTECu postaven model satelitu Envisat z kovu a plastu v životní velikosti.

Model družice EnviSat v životní velikosti
Model družice EnviSat v životní velikosti
Foto: autor

O téhle družici jste mohli číst libovolné množství článků, ale když jste stáli před tímto modelem, tak jste na vlastní oči pochopili, co je to za mastodonta – rozměry 2,25 x 2,5 x 10 metrů člověku vyrazí dech, pokud si představí, že něco takového krouží stovky kilometrů nad Zemí. Ale nebyla to jen nějaká tuctová socha – model v měřítku 1:1 vítal třeba návštěvníky tradičního dne otevřených dveří v ESTECu. Byla to brána do světa kosmických technologií – právě u něj vystupovali z autobusů zájemci o návštěvu ESTECu. Pamatuju si, že když jsem jej viděl poprvé, nevěřil jsem svým očím a domníval se, že jde o zvětšený exemplář. V dalších letech jsem se pak na tenhle model vždy těšil, protože byl prvním lákadlem dne otevřených dveří.

Jenže nic netrvá věčně. ESTEC leží téměř na pobřeží Severního moře a zdejší podmínky nejsou pro model moc příznivé. Z konstrukce tak začaly odpadávat kusy a začaly se množit obavy, aby nedošlo ke zranění někoho, kdo by pod modelem zrovna procházel. Na místo tak nastoupily týmy pracovníků, kteří se začali model rozebírat.

Příprava na odstranění modelu
Příprava na odstranění modelu
Zdroj: http://www.esa.int/
Začalo se s demontáží těla
Začalo se s demontáží těla
Zdroj: http://www.esa.int/
Nakonec se rozřezal i masivní stojan
Nakonec se rozřezal i masivní stojan
Zdroj: http://www.esa.int/

Snad budete Vy, čtenáři ohleduplní a prominete nám, že se tento článek netýká kosmonautiky jako takové, leč podle mého názoru i takovéto drobné střípky patří ke kosmonautickému fandovství. Zvlášť když si k takovým modelům vytvoříte citový vztah.

P.S. Abychom se alespoň trochu revanžovali, můžete se v dalších dnech těšit na to, jaký osud bude mít skutečný Envisat. A věřte mi, že to bude opravdu hodně zajímavé.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/
Foto: Autor
http://www.esa.int/…/Preparing_to_dismantle_Envisat_model.jpg
http://www.esa.int/…/Cherry_picker_beside_Envisat_model.jpg
http://www.esa.int/…/Cutting_Envisat_model_apart.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Malky
Malky
9 let před

Uz se tesim na clanek o osudu skutecneho Envisatu. Ale souhlasim, ze i takoveto veci do kosmonautiky rozhodne patri. Ostatne, kdo z nas ma moznost setkat se s originalem, ze 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Malky

Už dnes odpoledne ;-), tedy pokud se nestane nic nečekaného.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.