Když se redakci „daří“ …

Jít s kůží na trh není snadné. Vystoupit z davu internetové anonymity, něco ve svém volném čase vytvořit není jen tak. Člověk na to potřebuje pořádnou dávkou odvahy. Každý autor se vždy snaží, aby byl jeho článek co nejlepší, bezchybný, plný zajímavých údajů a přínosných informací. Jenže čas od času mu jeho práci zkazí redakční šotek, zákeřný skřet, který se usídlí v jeho mozkovně a hatí autorovu snahu. Pak stačí jen málo, aby byl pisatel ve spěchu, nezkontroloval si napsaný text. Ale i když autor článek přečte, tak nemá vyhráno. Společně s šotkem totiž chodí jeho věrná průvodkyně, která vystupuje pod pseudonymem „autorská slepota“. Pisatel, který očima přelétává napsaný text tak přehlíží překlepy a další šotkovy perly, které okamžitě praští všechny čtenáře do očí.

Každý správný redaktor by si měl pamatovat, že psát články s prázdným žaludkem není dobrý nápad. To se pak mohou podprahové asociace spojit a v článku se objeví „United Lunch Alliance“. Když už myslíte na oběd, začnete dumat nad tím, co budete mít na talíři. Můžete se těšit na řízek, nebo to bude jen ovesná kaše? Stačí opět krátká asociace a prsty tancující po klávesnici vytvoří větu „se na oběžné dráze přiblížila na kaší hvězda na 0,6 AU“. Dalším problémem může být, pokud začnete přemýšlet nad ideálním dárkem pro libovolnou osobu ženského pohlaví. Byl by snad nejlepším dárkem parfém? Pak nechybí mnoho a v článku o SpaceX se objeví raketa „Flacon“. Raději ani nepřemýšlet nad tím, co se autorovi honilo hlavou, když psal o „dvou služkách paliva“.

A na závěr ještě malá drobnost. Možná jste si toho už v minulých článcích všimli, ale nedělali jsme k tomu žádný speciální příspěvek. Vy, kdo jste si přečetli náš silvestrovsky odlehčený článek si ale zasloužíte pár bonusových informací navíc. Oficiálně tedy oznamujeme, že jsme před pár týdny trochu povolili naše redakční limity co se velikosti obrázků týče – zatímco dříve jsme se snažili, aby obrázek neměl žádnou stranu delší, než 1000 pixelů, nyní jsme tento limit posunuli na 1400 pixelů. Důvod změny je prostý. Chceme našim čtenářům i přinášet co možná nejlepší informace a to se týká i fotografií. Větší fotky sice na serveru zabírají více místa, ale není to tak hrozné – pozitiva, tedy přidaná hodnota pro fanoušky, to převáží.

V letošním roce náš portál opět narostl – ostatně zítra Vám přineseme kompletní statistiky návštěvnosti, takže nyní jen krátce. Asi největší změnou, kterou jsme v roce 2015 přinesli, jsou živé, česky komentované přenosy ze startů raket a dalších důležitých momentů kosmonautiky. Velmi nás překvapilo a potěšilo, jak jste tuto novinku přijali a jak se Vám líbí. Do roku 2016 bychom chtěli v přímých přenosech určitě pokračovat.

A ještě bych nechtěl zapomenout na to, že pro Vás připravujeme nový seriál. Zatím nese název Zlaté české ručičky a jeho úkolem bude informovat o českých firmách, které se podílí na výrobě technologií pro kosmický průmysl. Cílem tohoto seriálu nebude reklama, chtěli bychom ale přinést unikátní pohled z druhé strany a rýsuje se i docela zajímavá možnost pro naše čtenáře. Často nám přichází maily, kde se někteří čtenáři ptají, zda je možné v České republice najít zaměstnání, které souvisí s kosmonautikou. Prostřednictvím tohoto seriálu bychom chtěli čtenářům tyto informace zprostředkovat. První díl nového seriálu by mohl vyjít již v lednu.

Na úplný závěr bych z pozice šéfredaktora našeho portálu chtěl upřímně poděkovat všem členům naší redakce. Mohu zodpovědně prohlásit, že jsem hrdý na tým, který kolem sebe mám. Lepší redakci bych si nemohl přát. I když úvod tohoto článku ukázal, že nám občas něco nedopatřením ujede, velmi si ceníme každého upozornění na chybu, kterou se snažíme vždy co nejrychleji opravit. Tím se i čtenáři stávají nedílnou součástí naší redakce, takže tvoříme perfektní symbiózu.

Ale dost už slov. Děkujeme Vám za přízeň, kterou jste nám projevili v roce 2015, ostatně zítra tu najdete zajímavé statistiky návštěvnosti našeho webu. Oslavte řádně konec starého a zrození nového roku. A nezapomeňte, že i v roce, který bude mít na konci šestku tu stále bude web kosmonautix.cz, jehož redakce Vám bude i nadále přinášet aktuální informace z kosmonautiky.

Zdroje obrázků:
http://commentphotos.com/gallery/CommentPhotos.com_1407266864.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

18 komentářů ke článku “Když se redakci „daří“ …”

 1. Adhara napsal:

  S autorskou slepotou je to ťažké, nezostáva nič iné než zvýšiť počet kontrolujúcich osôb. Ale preklepy sú šikovné a vynaliezavé, zopár si ich nájde cestu aj cez znásobené filtre. 🙂 Plný žalúdok pomáha, ako vravím ja: hladný autor nie je dobrý autor! Na druhej strane, keď krv odtečie z mozgu do tráviaceho traktu, tiež to nemusí mať dobré následky. 🙂

 2. David Literák napsal:

  Elon tuhle říkal, že když člověk dělá něco pro společnost a dělá to dobře, tak to časem přinese i nějaké peníze … v případě kosmonautixe je ta poslední pasáž dost nejistá, ale o přínosu společnosti nemůže být pochyb …

  Takže až přijde trudomyslnost a chuť se tady na nás vybodnout, uvědomte si, že na rozdíl od velké části světa vy si na smrtelné posteli můžete říct „byl jsem prospěšný společnosti“ … mě to pomáhá, vám by mohlo taky … minimálně v roce 2016 🙂

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Velmi nás těší, že naši práci považujete za prospěšnou pro společnost, je to hřejivý pocit.

   • David Literák napsal:

    To protože prospěšná je, kdykoliv děláte něco, co nejen pro sebe a v tomto případě bych dokonce řekl, že se bez toho obejdete … tak je to prospěšné pro společnost … my pacienti máme svou oblíbenou záložku, kam si klikneme, když chceme vědět, co se děje DŮLEŽITÉHO v našich měřítkách – rozuměj galaktických měřítkách … žabomyší války mu-slimů a jiných slimů, silikony Agáty apod. neznamenají důležitou informaci 🙂

    I když přínos redaktorům samotným tam asi také je, jinak byste se určitě v mnoha případech nepídili po detailech, kdybyste o tom nechtěli napsat fundovaný článek – tudíž asi byste byli ochuzeni o nějakou část informací.

    Na ulici říkáme: „dobře oni!“

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Děkujeme! Budeme se i nadále snažit „pídit po detailech“ 🙂

 3. Mojmir Byrtus napsal:

  Vážená redakce, přeji vám co nejlepší start do Nového roku. Jste bezesporu vynikající tým a doufám, že to tak ještě hodně dlouho bude. Vaše články, komentované starty, seriály… No prostě to, co pro nás, nadšené čtenáře děláte, to je něco úžasného. Ať vám toto nadšení vydrží nejen v roce 2016.

 4. JAZNA napsal:

  Všichni přeji vám, tak já si tedy přeji hodně česky komentovaných startů a přistání, hodně novinek z kosmonautiky a opět nějakou tu hezkou knížku od členů redakce.

 5. cecil napsal:

  Vsetko najlepse v novom roku prajem celej redakcii kozmonautixu. Ste neprekonatelni. Dugi nema konkerunciu.

 6. Vítek napsal:

  S dovolením přidám fail z vlastní sbírky 🙂
  Bylo to v roce 2010 a já komentoval let STS-130 na astro.cz (pardon za nevyžádanou reklamu 🙂 ). Nadešel den, kdy astronauti nainstalovali vyhlídkovou kopuli na modul Node-3, přelezli do ní a odklopili kryty oken kopule, aby si vychutnali první jedinečný pohled na Zemi. No a má večerem znavená mysl vyprodukovala slovní spojení „astronauti otevřeli okna vesmírné stanice“.
  Bohudík jsem si toho sám hned všiml, nicméně pár minut na astru tahle volovina visela 😀

  No nic, přál bych si, aby si Kosmonautix.cz držel v roce 2016 minimálně letošní laťku kvality a elánu a aby měla jeho redakce hodně štěstí a zdraví!

 7. Racek napsal:

  Škoda nosit dříví do lesa, že. Byli jste dobří, kluci. Buďte i nadále. A doufám že následující rok bude stejně napínavý jak ten současný. Tedy, hlavně ve vědě, pochopitelně.

 8. Spytihněv napsal:

  Přeji celé redakci Kosmonautix.cz krásný Nový rok 2016, ať vás neopouští nadšení psát a nás, čtenáře, chuť číst. Za sebe mohu říci, že se to nestane. Tento web je pro mě jeden z velmi důležitých zdrojů informací, kterým se dá důvěřovat, i když občas se ten šotek vloudí 🙂

 9. inhum napsal:

  Diky cele redakci a preji uspesny novy rok!

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.