sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rusko úspěšně vypustilo armádní telekomunikační satelit

Ke startu z rampy 81/24 na kosmodromu Bajkonur došlo v neděli 13. prosince v 1:19 našeho času. Na palubě rakety Proton byla armádní družice Garpun-2, označovaná též jako Kosmos 2513, která mířila na geostacionární dráhu. Úkolem tohoto satelitu je zajišťovat přenos dat mezi pozemními středisky a průzkumnými družicemi na nižších oběžných drahách. Svým způsobem tak plní podobný účel, jako ruské civilní programy Luč a americký TDRSS. Start musel být odložen o tři dny kvůli dodatečné kontrole separačního systému, který před pár dny zradil vojenskou družici Kanopus-ST.

Ruská armáda v průběhu dnešního dne uvedla, že satelit provedl úspěšnou separaci od horního stupně a začal komunikovat s pozemními středisky. Horní stupeň Briz-M po oddělení vykonal několik manévrů, které jej poslaly na hřbitovní oběžnou dráhu.

Trajektorie vynášené družice Garpun 2 před dosažením finální oběžné dráhy
Trajektorie vynášené družice Garpun 2 před dosažením finální oběžné dráhy
Zdroj: spaceflight101.com/

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/proton-m-garpun-2/wp-content/uploads/2015/12/IMG_66302.jpg
http://spaceflight101.com/proton-m-garpun-2/wp-content/uploads/2015/12/8531962_orig.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Dalibor
Dalibor
9 let před

„hřbitovní oběžnou dráhu…“ tak to mě pobavilo 🙂 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Dalibor

I když se to třeba nezdá, tak graveyard orbit je skutečný terminus technicus. Označuje se tak oběžná dráha za geostacionární dráhou, kam se uklízí horní stupně raket a vysloužilé družice z geostacionární dráhy – zážeh pro shoření v atmosféře by byl příliš náročný a proto se technika uklízí opačným směrem, kde nikomu neuškodí.

Jiří
Jiří
9 let před

Rád bych se zaptal na trochu offtopic – je pravda, že kdyby nosné rakety nebyly před startem drženy rampou tak by se zbortily vlastní vahou? Samozřejmě za předpokladu, že stojí pevně na zemi..

Honza
Honza
9 let před
Odpověď  Jiří

To si nemyslim. V takovem pripade by se totiz musely okamzite zbortit v okamziku startu, kdy na jejich strukturu nepusobi pouze gravitacni sila, ale i sila tahu motoru. Problem asi spis bude konstrukcne vyresit tyto operne body, aby byly co nejlehci a raketu zbytecne nezatezovaly. Predpokladam, ze prave proto jsou napriklad Sojuzy drzeny „klestemi“ cca uprostred vysky (samozrejme se mohu plest).

Shark660
Shark660
9 let před
Odpověď  Honza

No pokud se nepletu, tak ty „kleště“ kterým se myslím říká tulipán, jsou tam hlavě proto, že v počátcích nebyla jistota dokonalého startu všech motorů. Konstrukce raketu z počátku přidrží, dokud nenaběhnou motory na plný výkon… Třeba se pletu, ale myslím že jsem to takhle někde četl…

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Shark660

Ano, s tím náběhem motorů máte pravdu.

Karl
Karl
9 let před
Odpověď  Jiří

Jestli se nepletu tak se toto týká spíš některých verzí raket Atlas v projektu Mercury. Ty měly z důvodu úspory hmotnosti tak slabé stěny, že by se zhroutily vlastní vahou pokud nebyly nádrže natlakované. Taky se to několikrát stalo.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Jiří

To tak úplně není pravda – vlastní vahou se mohly zhroutit jen tzv. balonové nádrže používané u starých raket Atlas – k jejich zhroucení by ale nedošlo při absenci rampy, ale pokud by se z vertikálně stojící rakety odčerpalo palivo – stěny nádrží nebyly samonosné.
Rampa má za úkol především kotvit raketu, aby se do ní neopřel vítr a nezkácel ji (v extrémním případě), ale také skrz rampu vedou do rakety různé kabely, nebo potrubí, která jsou před startem odpojena.

kopapaka
kopapaka
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Falcon 9 má autostrukci řešenou prostým vypuštěním tlaku, takže tam to bude podobné. Sice je asi pevnější, než původní Atlasy, ale kdo ví…

gg
gg
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tak odčerpání paliva by ani nevadilo tolik jako třeba ztráta tlaku. Ovšem balonové nádrže stále používá Centaur.

vedator
vedator
9 let před
Odpověď  Jiří

Pokial viem, v sucasnosti, okrem Sojuzov, kazda raketa stoji na podstavci. Obsluzne plosiny a stoziare nesluzia ako opora pre rakety (ale mozem sa mylit). Sojuz to ma kombinovane – visi na ‚tulipane‘ a stoji zaroven na podstavci.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.