sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Fantastické video z přípravy lodi Cygnus

Loď Cygnus je od včerejška úspěšně připojena k Mezinárodní vesmírné stanici, ale vraťme se v čase zpátky. Nahlédněme do nedávných dní, kdy byl ještě Atlas na startovní rampě a Cygnus se teprve připravoval v čisté místnosti. NASA totiž vydala mimořádně povedené video, které ukazuje, jak probíhá příprava lodi před zavřením aerodynamického krytu, jaký je vývoz na rampu, usazení na raketu a samotný start. Myslíte si, že všechny tyto procedury znáte? Je to docela pravděpodobné, ale tohle video vás zaskočí technologickým provedením – je ve vysokém (FullHD) rozlišení a navíc disponuje 60 snímky za sekundu, takže se všechny pohyby přehrávají mimořádně plynule a přirozeně.

Když jsem v roce 2009 začal s výrobou pořadů o aktuálním dění v kosmonautice, byla většina zdrojů v nejlepším případě jen ve standardním rozlišení. Sám si pamatuju, jak překvapený jsem byl z toho, že simulace mise LCROSS byla zveřejněna v rozlišení 1280 x 720 obrazových bodů – to byla tehdy velká vzácnost. Od té doby uplynulo pouhých šest let a dnes už kosmické agentury vydávají videa minimálně v rozlišení 720p, standardem se přitom stává FullHD, tedy 1920 x 1080. Aby toho nebylo málo objevují se i 4K videa, nebo klipy se šedesáti snímky za sekundu. Když se nad tím člověk zamyslí, tak kosmonautické agentury udělaly za posledních několik let neskutečný technologický skok vpřed, co se sebepropagace týče. A to je pro nás, fanoušky, jen a jen dobře.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://spacecoastdaily.com/wp-content/uploads/2015/11/Orbital-ATK-Cygnus-580-1S.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
roman hronza
roman hronza
9 let před

Kvalita obrazu pozoruhodná. Umělecky velmi působivé 🙂

Petr Čech
9 let před

Nechci ni říkat, ale když přidělávali Cygnus k Atlasu, tak byla vespod černá fólie remove before flight…

hixaxon
hixaxon
9 let před

Zdravím,

možná je to základní otázka, ale co jsou ty čtyři bílé válce na stožárech kolem launch padu?

Prvně mě napadly zásobárny vody, ale to by byl strašně neefektivní design.

Ondřej Šamárek
Editor
9 let před
Odpověď  hixaxon

Jsou to izolátory bleskosvodů.

Dan H.
Dan H.
9 let před
Odpověď  hixaxon

Je to ochrana proti bleskům, v detailních záběrech je vidět že jsou dokonce mezi věžemi natažené kabely, takže celá konstrukce vlastně tvoří faradayovu klec která chrání raketu.

Ričrd
Ričrd
9 let před

Nádhera. Na zpomalených záběrech je krásně vidět, jak je obrovská výtoková rychlost plynů z trysek. Ten úžasný nepoměr mezi odpadávající námrazou z trupu a prouděním plynů z trysek.

Hlavně těch 60 fps. Řekl bych, že mnohem větší přínos, než 1440p nebo 2160p s 30 fps.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Ričrd

Plně souhlasím. Ono se to lidem často nezdá, ale zvýšení snímkovací frekvence je doslova zázrak. Všechna videa rázem neuvěřitelně získají na živosti a přirozenosti.

ptpc
ptpc
9 let před

Naozaj je kvalita videa úžasná.

Karel
Karel
9 let před

Ono to UHD jde sakra dobře poznat…
Lahoda pro oči. Skoro bych až řekl lepší než realita 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.