Loď Cygnus je od včerejška úspěšně připojena k Mezinárodní vesmírné stanici, ale vraťme se v čase zpátky. Nahlédněme do nedávných dní, kdy byl ještě Atlas na startovní rampě a Cygnus se teprve připravoval v čisté místnosti. NASA totiž vydala mimořádně povedené video, které ukazuje, jak probíhá příprava lodi před zavřením aerodynamického krytu, jaký je vývoz na rampu, usazení na raketu a samotný start. Myslíte si, že všechny tyto procedury znáte? Je to docela pravděpodobné, ale tohle video vás zaskočí technologickým provedením – je ve vysokém (FullHD) rozlišení a navíc disponuje 60 snímky za sekundu, takže se všechny pohyby přehrávají mimořádně plynule a přirozeně.
Když jsem v roce 2009 začal s výrobou pořadů o aktuálním dění v kosmonautice, byla většina zdrojů v nejlepším případě jen ve standardním rozlišení. Sám si pamatuju, jak překvapený jsem byl z toho, že simulace mise LCROSS byla zveřejněna v rozlišení 1280 x 720 obrazových bodů – to byla tehdy velká vzácnost. Od té doby uplynulo pouhých šest let a dnes už kosmické agentury vydávají videa minimálně v rozlišení 720p, standardem se přitom stává FullHD, tedy 1920 x 1080. Aby toho nebylo málo objevují se i 4K videa, nebo klipy se šedesáti snímky za sekundu. Když se nad tím člověk zamyslí, tak kosmonautické agentury udělaly za posledních několik let neskutečný technologický skok vpřed, co se sebepropagace týče. A to je pro nás, fanoušky, jen a jen dobře.
Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
Zdroje obrázků:
http://spacecoastdaily.com/wp-content/uploads/2015/11/Orbital-ATK-Cygnus-580-1S.jpg
Kvalita obrazu pozoruhodná. Umělecky velmi působivé 🙂
Nechci ni říkat, ale když přidělávali Cygnus k Atlasu, tak byla vespod černá fólie remove before flight…
Zdravím,
možná je to základní otázka, ale co jsou ty čtyři bílé válce na stožárech kolem launch padu?
Prvně mě napadly zásobárny vody, ale to by byl strašně neefektivní design.
Jsou to izolátory bleskosvodů.
Je to ochrana proti bleskům, v detailních záběrech je vidět že jsou dokonce mezi věžemi natažené kabely, takže celá konstrukce vlastně tvoří faradayovu klec která chrání raketu.
Nádhera. Na zpomalených záběrech je krásně vidět, jak je obrovská výtoková rychlost plynů z trysek. Ten úžasný nepoměr mezi odpadávající námrazou z trupu a prouděním plynů z trysek.
Hlavně těch 60 fps. Řekl bych, že mnohem větší přínos, než 1440p nebo 2160p s 30 fps.
Plně souhlasím. Ono se to lidem často nezdá, ale zvýšení snímkovací frekvence je doslova zázrak. Všechna videa rázem neuvěřitelně získají na živosti a přirozenosti.
Naozaj je kvalita videa úžasná.
Ono to UHD jde sakra dobře poznat…
Lahoda pro oči. Skoro bych až řekl lepší než realita 🙂