ANKETA: Na kterou kosmonautickou událost v roce 2016 se těšíte nejvíce?

Logo kosmonautix.cz

Kosmonautika neustále přináší zajímavé momenty a pořád je na co se těšit. Do konce roku 2015 nám zbývá ještě měsíc a půl, ale už je pomalu na čase, abychom začali své zraky obracet k roku nadcházejícímu. Čeká nás mnoho zajímavých momentů. Proto jsme dnes na našem webu spustili anketu, která je zaměřená právě na události, kterých bychom se měli dočkat v příštím roce.  Abychom Vám rozhodování alespoň trochu usnadnili, dáváme Vám možnost udělit svůj hlas rovnou třem projektům.

Je jasné, že anketa má jisté slabiny – zajímavých událostí nás čeká mnohem více, ale řekli jsme si, že deset možností je tak akorát. Stejně tak je možné, že se některé události, které jsou v anketě uvedené, prostě v roce 2016 nestihnou. Kosmonautika a její odklady jsou všeobecně známé, nicméně s tím dopředu nic neuděláme. Přesto se těšíme na Vaše hlasy a výsledky, které tahle anketa přinese. Pro nás to bude dobrý indikátor, který nám napoví, o jaká témata je mezi lidmi zájem a na co bychom tedy měli při psaní článků pamatovat častěji.

A nyní zaměřme naši pozornost na anketu, které dnes skončila. Ptali jsme se Vás na otázku týkající se našeho portálu „Na našem webu vychází kromě pravidelných seriálů i seriály nepravidelné. Který z nich máte nejraději?“ Anketa byla aktivní od 12. října do 11. listopadu. Celkem hlasovalo 295 čtenářů, kterým tímto za jejich hlasy děkujeme.

Výsledky ankety „Na našem webu vychází kromě pravidelných seriálů i seriály nepravidelné. Který z nich máte nejraději?“

Výsledky ankety „Na našem webu vychází kromě pravidelných seriálů i seriály nepravidelné. Který z nich máte nejraději?“
Zdroj: Autor

Výsledky anket jsou pro nás velmi důležité, protože se jedná o skvělý prostředek, jak zjistit názory čtenářů. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá a proto budeme v anketách do budoucna určitě pokračovat. Vítězem té právě skončené se stal seriál Tomáše Kohouta „Za 20 milionů dolarů na Měsíc„. Není se co divit, jde o atraktivní téma – Google Lunar X-prize přináší mnoho zajímavých konceptů. Je ale problém, že jednotlivé týmy se svými pokroky příliš nechlubí. Proto má tento nepravidelný seriál momentálně pauzu. Nicméně jelikož se postupně blíží termíny startů, mohli byste se těšit na další pokračování.

Velmi nás potěšilo druhé místo seriálu „Pro začátečníky„. Tento seriál se snaží vysvětlovat základní pojmy kosmonautiky a je určen čtenářům, kteří se v kosmonautice teprve rozkoukávají. Když jsme tento seriál rozjížděli, měl jsem trochu obavy, zda si najde odbyt, tedy jestli naši čtenáři nebudou mít zájem o trochu pokročilejší informace. Druhé místo v anketě je pro nás proto velmi potěšující.

Asi největším překvapením je třetí místo seriálu „Ve stopách Zvídavosti„. Fotočlánky obecně nejsou mezi našimi čtenáři zrovna oblíbené a proto se snažíme zařazovat spíše příspěvky s psanými informacemi. Ovšem výsledek této ankety je pro nás námětem k zamyšlení – možná budeme nyní tento seriál zařazovat o trochu častěji.

Jen o pět hlasů uteklo třetí místo našemu nejnovějšímu nepravidelnému seriálu „FAQ„. Váš zájem nás těší, sami bychom rádi připravili nějaký další článek, leč zatím chybí vhodné téma. Seriál FAQ chceme využívat pouze u aktuálních a velmi žádaných témat, kolem kterých má veřejnost plno otázek.

Velmi vyrovnaný souboj byl i mezi články „Krásy modré planety“ a „Rentgenová astronomie„. Když si srovnáme, že výše zmíněný seriál „Ve stopách Zvídavosti„má více než dvojnásobný počet hlasů oproti Krásám modré planety, je to opravdu na zamyšlení v čem tkví tak markantní rozdíl v oblíbenosti. Dá se předpokládat, že seriál „Krásy modré planety“ budeme v budoucnu lehce tlumit na úkor vyššího nasazování fotek z Marsu. Seriál Rentgenová astronomie určitě nekončí, autor pracuje na dalších dílech, které přinesou detailní pohled do tohoto velmi specifického oboru sledování vesmíru.

Na posledním místě skončil seriál „Kosmonautika pomáhá„. Svým způsobem to možná bude proto, že se ve své podstatě ani nejedná o klasický seriál, spíše o soubor článků s podobným tématem. Seriál tak není pro čtenáře snadno identifikovatelný a při hlasování si na něj mnoho lidí nemuselo vzpomenout. Články o tom, jak kosmické technologie pomáhají zlepšovat život lidí na Zemi budeme vydávat i nadále, anketa je pro nás dobrým ukazatelem, který nám napověděl, že se máme lépe zaměřit na zacílení tohoto seriálu a budování jeho „značky“.

Anketa nám prozradila mnoho zajímavých informací přímo od Vás, čtenářů. Na druhou stranu měla jistě efekt i v tom, že se někteří čtenáři, hlavně ti noví, seznámili se seriály, které na našem webu vycházely dříve a které ještě neznají. Výhodu tak přinesla oběma stranám. ještě jednou děkujeme všem, kteří v anketě hlasovali a umožnili nám získat neocenitelnou zpětnou vazbu. Budeme rádi, pokud udělíte hlasy i v aktuální anketě. Ta by měla zůstat v provozu až do konce roku.Pak se můžete těšit na hlasování o tom, co považujete za největší událost roku 2015  – jen budeme muset nějak vymyslet jak to udělat, aby Pluto nezadupalo do země všechny ostatní možnosti. Možná vyhlásíme vítěze a necháme Vás hlasovat o druhém místě. 😉

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

22 komentářů ke článku “ANKETA: Na kterou kosmonautickou událost v roce 2016 se těšíte nejvíce?”

 1. Richard Molek napsal:

  Zdravím,

  no můj favorit – uvedení Hvězdné brány do provozu tu stále není, ale časem všechno bude 😀

 2. Adhara napsal:

  Rozhodovanie v ankete mi značne uľahčil fakt, že len o troch z týchto udalostí dopredu viem. 🙂 Asi by som sa mala polepšiť v sledovaní aktualít. Ale keď sa toho deje tak veľa – a nielen v kozmonautke…

 3. Petr Hájek napsal:

  V roce 2016 se nejvíce těším na úterky 🙂

 4. Spytihněv napsal:

  Neměli bychom zapomenout na astronomický dalekohled Spektr-RG do bodu L2 Slunce-Země (březen 2016). Pokud se opravdu uskuteční, tak to bude v rámci Ruska přelomová událost. Jinak je výzkum vesmíru moc nebaví. Alespoň tedy podle jejich aktivity nebo spíš pasivity soudě.

 5. ptpc Redakce napsal:

  Vypustenie teleskopu Astro-H je zatiaľ plánované na december 2015.
  Zeby intuícia?

 6. hixaxon napsal:

  Hlavně se mi líbí vaše závěry z ankety. Podle mě dávají jasný směr a za mě souhlas s téměř všemi body. Snad s jedinou výjimkou, fotoseriály pro mě mají nižší přidanou hodnotu, protože fotky se dají prohlédnout na více místech. Toť má troška „do mlýna“.

  A velké poděkování, že se nás vůbec ptáte! To bohužel je výjimka sama o sobě na českých webech.

 7. Spytihněv napsal:

  Tři možnosti jsou akorát. Rosetta a Juno plus nějaký start sondy. Tak jasně že InSight. A to proto, že jde o tři sondy na jedné raketě. A co do konce letošního roku? No určitě Akatsuki jako další ze seriálu japonských meziplanetárních záchranných misí 🙂

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Tady mám dobrou zprávu. Akatsuki se podařilo probrat k životu a systémy prý pracují správně!

   • Spytihněv napsal:

    Základní podmínka splněna 🙂 Korekce se také snad průběžně dařily a je na správné dráze. Zbývá jen „maličkost“. Myslíte, že manévrovací trysky to zvládnou? Tedy pokud se nějak zázračně nevzchopil motor. Chtěl bych sedmého prosince sedět u počítače a napjatě čekat…. Jaký faktor optimismu vládne v JAXA?

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Myslím, že si docela věří. 🙂

   • Spytihněv napsal:

    Tak to je dobře. Pamatuji si před lety to zklamání s tím, že za pár roků to zkusí znovu, ale šance velmi malá. Měli od té doby dost času podumat. Chtělo by to. Venuše je už skoro rok bez dozoru a v brzké době se nic nechystá.

 8. Milan Štrup Redakce napsal:

  Moje odpověď v nové anketě je asi jasná. 🙂

  Musím říct, že hodnocení RA mě překvapilo. Vzhledem k počtu článků (včetně těch co jsem nepsal), který je sotva poloviční ve srovnání s krásami modré planety, navíc s tím, že poslední článek k tématu jsem stvořil skoro před rokem, to jsem fakt nečekal.

  Naproti tomu, ten dvojnásobek hlasů pro Curiosity se asi dal očekávat, Marschody jsou prostě pořád vděčné téma (že po Marsu něco jezdí ví snad opravdu všichni), které navíc pomáhá táhnout i samotná NASA.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.