sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (NROL-57)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

SES

Společnost SES se sídlem v Lucembursku uvedla, že se rozhodla zredukovat své představenstvo z 11 na devět členů a zároveň navrhla dva nové ředitele s rozsáhlými zkušenostmi s vedením americké národní bezpečnosti a obrany.

NASA

V prohlášení ze 14. března agentura NASA uvedla, že administrativa Bílého domu poskytla agentuře týdenní prodloužení termínu k předložení plánu reorganizace a snížení pracovní síly agentury.

Constellr

Německý startup Constellr zveřejnil 17. března snímky z družice Skybee-1, první družice v konstelaci termálního zobrazování. S daty Skybee-1 vytvořil Constellr podrobnou mapu distribuce tepla pro budovy, parky a vodní cesty v Tokiu.

Tianwen-3

Čínský národní vesmírný úřad (CNSA) zveřejnil 11. března oznámení o příležitostech, které oficiálně otevřelo misi Tianwen-3 mezinárodní spolupráci. Tianwen-3 si klade za cíl shromáždit vzorky z Marsu a vůbec poprvé je doručit na Zemi.

Isar Aerospace

Společnost Isar Aerospace 12. března oznámila, že podepsala smlouvu na vynesení dvou družic pro program agentury Arctic Ocean Surveillance (AOS) v roce 2028. Start rakety Spectrum na sluneční synchronní dráhu se uskuteční z kosmodromu Andøya.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Hledání gravitačních vln

LISA Pathfinder

O sondě LISA Pathfinder jsme na našem webu již psali. Čtenáři tak vědí, že tahle malá sonda je určena k základnímu prvovýzkumu a hlavně k ověření nových technologií, které v budoucnu umožní hledat gravitační vlny, které by mimořádně rozšířily naše chápání vesmíru. Jenže celá tahle problematika je poměrně složitá na představení a pochopení. Evropská kosmická agentura si je toho velmi dobře vědoma a proto vydala povedené video, které vysvětluje základní principy této unikátní mise.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…/LISA_Pathfinder.jpg/260px-LISA_Pathfinder.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Steve
Steve
9 let před

Každý článek o zkoumání vesmíru potěší. Hlavně musí být podaný populární formou, přiměřeně podrobně, srozumitelně i pro lajka, s vysvětlením pojmů, které astrofyzika má. Astrofyzik si přečte vysoce odborný článek v angličtině, kterému normální člověk nebude vůbec rozumět. Pokud je problematika podána populární srozumitelnou formou, o což se jistě kosmonautix.cz snaží, tak ráda si to početná veřejnost přečte.

Kosmonatika s výzkumem vesmíru přece úzce souvisí. Vypuštění nějaké sondy je jedna věc, a co bude zkoumat je neméně napínavé. Gravitační vlny, temná hmota, černé díry, gravitační a jiné fyzikální zákonitosti vesmíru jsou vděčné témata.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Steve

Děkujeme, je pravda, že článek o sondě, která dělá pěkné fotky dělá stokrát snadněji, než o této technologii. Je velmi těžké tuto sondu představit nějak srozumitelně.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Je pravda, že jsem si ty kostičky představoval uvnitř sondy v dutém prázdném prostoru, kde nějak levitují pod dozorem laserových paprsků a mezi nimi nic. Teď už v tom mám jasno. Tedy relativně 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.