ŽIVĚ A ČESKY: Atlas V vynese navigační satelit

Na dnešní den jsme si pro Vás opět připravili něco nového. Online přenosy startů raket Vám nabízíme pravidelně. Dnes ale chceme rozjet něco jiného – online přenos doplněný českým komentářem a dodatečnými informacemi a fotkami. Snažíme se tak vyjít vstříc těm, kdo si s angličtinou příliš nerozumí a přesto by se chtěli dozvědět něco o letech do vesmíru. Udělali jsme několik úspěšných neveřejných zkoušek, ale stejně jsme se pro začátek se rozhodli vysílat nějaký méně sledovaný start. Volba padla na dnešní vypuštění rakety Atlas V s navigační družicí GPS 2F-11.

Náš přímý přenos se rozjede přesně v 17:00 středoevropského času, ke startu rakety by mělo dojít v 17:13. Náš přenos by měl trvat zhruba půl hodiny. Končit budeme po dosažení dočasné oběžné (též parkovací) dráhy. Páteří našeho přenosu bude vysílání portálu spaceflightnow.com, které doplníme třeba fotkami z vývozu rakety na rampu, ale hlavně českým komentářem. Po skončení přímého přenosu zůstane záznam na YouTube, takže se k němu budete moci kdykoliv vrátit.

Dnešní pokus pro Vás připravují Dušan Majer a Tomáš Kohout. Je to náš první veřejný pokus a doufáme, že se Vám bude tato novinka líbit, živé přenosy jsou ale nevyzpytatelné a stát se může všechno. Proto všechny diváky už dopředu prosíme o shovívavost. I pro nás bude zajímavé, jaká bude sledovanost a jaký bude o přenos zájem. Doufáme, že se nový formát osvědčí a do budoucna Vám budeme moci přinášet i další přímé přenosy v češtině.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/10/63.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

71 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Atlas V vynese navigační satelit”

 1. Robert napsal:

  Dobrý den
  Nevíte, k čemu jsou ty 4 věže kolem odpalovací rampy?

 2. bill napsal:

  Dobrý den,

  tak toto je zajímavá funkce, aby mi nic neuniklo.

  Notify me of followup comments via e-mail
  Informujte mě o reakci připomínky prostřednictvím e-mailu

  (zaškrtněte políčko pod formulářem – Zanechte komentář)

  Díky 🙂

 3. štefan napsal:

  Super nápad. Sice jsem nestihl přímí přenos, ale i záznam jsem si užil. Děkuji za všechny, kteří mají tak trochu problém s angličtinou. 🙂

 4. Daniel Bozner napsal:

  Děkuji za živý český přenos, bylo to perfektní. Budu se těšit na další.

 5. ptpc Redakce napsal:

  Jednoducho povedané – proste paráda…

 6. Skudlik napsal:

  Super. Diky za komentovany prenos! Mimochodem, kdyz uz jste se tam tak trochu zamotal do prevodu mile-km … predpokladam omylem jste delil misto nasobil. Domnivam se spravne, ze kdyz nejprve u telemetrie uvadeli udaje (altitude) v milich (mi) .. tak se jednalo o „beznou-mezinarodni“ mili – tzn. 1.61km? Nasledne pak u udaju o perigeu a apogeu v nm = nautical (namornich) milich – tak zde to bylo 1.85km? Pak by odpovidalo, ze zazeh druheho stupne mel vytahnout drahu na 20k km (10950*1.85=20257).

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Máte pravdu – měl jsem v kalkulačce nastavený obrácený převod, tedy z kilometrů na míle. A také máte pravdu s tím, že se u apsid začaly používat námořní míle.

   • Skudlik napsal:

    Diky za odpoved. Abych doplnil jeste trochu chvaly – prenos „okoreneny“ o zajimave informace se nam moc libil. Cestinu ocenil hlavne muj 5ti lety kluk. Na prenosy startu koukame celkem pravidelne, tentokrat jsem mu nic nemusel prekladat + spousta zajimavych veci jako bonus. Diky!

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    To mám opravdu radost. Doufám, že do příštích přenosů vychytáme chyby – nejviditelnější byly míle vs. kilometry,ale byly tam i další věci, které bych chtěl eliminovat.

 7. kopapaka napsal:

  Mimochodem, rozhodně bych uvítal upozornění, že budou vhodné podmínky na pozorování letící rakety – sice oblohu příliš nesleduju, ale v takovémhle případě…

 8. kopapaka napsal:

  Výborný nápad.
  Rozhodně přivítám další, ať už stihnu přímý přenos nebo později záznam…
  Díky.
  (bude Falcon?)

 9. Jakub napsal:

  Super doufám že to tak uděláte i při Falcon 9

 10. vítězslav napsal:

  Dobrý den.Moc vám děkuji za český komentář.Je asi spousta starších lidí,kteří nemají jazykovou výbavu v angličtině dokonalou.Proto je chvályhodný český překlad pro většinu z nás.Bylo by velmi příhodné aby se překlady všech vašich příspěvků konaly pravidelně.Prostě zavést tu možnost jenom nějakým kliknutím na tento překlad.To by od vás bylo velmi pozitívní.Né všichni zájemci o kosmonautiku jsou „rodilí“angličtináři…Děkuji moc!

 11. Lukáš Skrbek napsal:

  Luxus !! , to mi vždy chybělo… díky.. Mám ještě dotaz, jak dlouho bude horní stupeň (po pasivaci) kroužit než spadne???, pokud spadne… díky a díky za komentovaný přenos..

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Velmi mne těší, že se Vám náš přenos líbil – i když vím, že v něm byly chyby. Ty bych chtěl do dalších přenosů eliminovat.
   K dotazu – velmi dlouho. Tady se bavíme o tisících let.Nevím přesně, jak výrazně po oddělení družice odmanévroval pryč, ale myslím, že v nádržích už neměl mnoho paliva a jeho oběžná dráhy tak nebude výrazně nižší než u vypouštěného satelitu.

   • Spytihněv napsal:

    Trochu bych si zaspekuloval, že tak dlouho tam nevydrží. Za dvě stě, tři sta let už bude existovat učební obor „Čistič oběžných drah Země“ (čtyřletý s maturitou) 🙂

    Ale vážně. Myslím, že dříve či později dojde na organizované odstraňování zbytků raket a starých satelitů z okolí Země.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    To je pravda, bral jsem to jako časový horizont bez zásahu člověka 🙂

   • Lukas Skrbek napsal:

    Pokud mají v nádržích třeba jen zbytky paliva, proč se ho nepokusí sundat?? Asi nemá možnost manévrování tak aby provedl zážeh proti směru letu??

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Myslím, že jde o drobná množství, která by nestačila na dostatečné snížení dráhy. Ono stačí, že se provede onen zmíněný úhybný manévr od družice – nevíme, jak je výrazný, možná na něm spálí horní stupeň poslední zbytky paliva.

 12. Tonda napsal:

  Tak opět velký překvapení!Bylo to pěkný,děkuju a pokračujte!Nejlepší je,že když nestíhám přímý přenos,tak je možnost přehrát ze záznamu a teď ještě s českým komentářem,to nemá chybu!Dík!

 13. Spytihněv napsal:

  Napoprvé a dost povedené. Budu se těšit na podobný přímý přenos s komentářem u nějaké mise, kde opravdu o něco půjde (ne že by tady o nic nešlo, ale víte, jak to myslím 🙂

 14. bill napsal:

  Ano, minul jsem to přesně o 2 minuty….špatně jsem odhadl to zpoždění, kde končil záznam a vizuální kontakt na letové simulaci. Tady na Zemi nejsou 2 minuty nic, ale v kosmu je to pořádný kus. Takže ještě jednou pozdravení a gratulaci do Zlatých Moravců. 🙂

 15. bill napsal:

  Moc Vám děkuji Mariane, takže to nebyla marná myšlenka! Z jakého místa jste pozoroval? 🙂

  • marian Redakce napsal:

   Pozoroval som blízko mesta Zlaté Moravce. Pre istotu som to ešte overoval na calsky.com a heavens-above.com, či to nemohlo byť náhodou dačo iné, ale nemohlo 🙂 Mrzí ma, že u Vás Bill bolo pozorovanie negatívne, ale podľa vašich príspevkov usudzujem, že ste to minuli len o nejakých pár minút…

   • bill napsal:

    Řekl bych, že máte jeden slušný „zářez do pažby“. Byl jste u historicky prvního přímého přenosu startu rakety na kosmonautix.cz a následně jste ho viděl naživo. Myslím, že takových lidí u nás moc nebude.

 16. marian Redakce napsal:

  Potvrdzujem, že raketa Centaur s pripojenou družicou GPS bola dnes vynikajúco pozorovateľná voľným okom v čase okolo 17:37 SEC. Pohybovala sa pomerne rýchlo cca od SZ k JV, max výška okolo 50 stupňov, jasnosť v maxime cez 0 mag.

 17. Lemmy napsal:

  Tak tohle je rozhodně skvělý nápad. Jen aby vám ten elán vydržel i do budoucna. Dělat živý komentář je jistě velmi náročné. Pár chyb se tam sice objevilo, ale na poprvé jste to zvládli, myslím si výborně.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Rozhodně to nechceme dělat nějak často – asi určitě to nebude častěji než jednou za měsíc.

   O chybách vím, budu se snažit je pro další přenosy eliminovat. Každopádně díky za pochvalu.

   • vedator napsal:

    Prenos som si pozrel zo zaznamu a musim povedat, ze hanbu ste si vobec neurobili. Prave naopak! Kedze prax robi majstra, silne odporucam najst si cas, aby ste komentare poskytovali castejsie ako raz za mesiac 🙂 Drzim palce a len tak dalej!!!

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Díky moc, pokud bude čas, rádi zase nějaký přenos uděláme. Těší nás, že se Vám přenos líbil, i když vím, že v něm byly chyby, které bych do příště rád odstranil.

 18. bill napsal:

  Když jsem eliminoval pomoci http://www.flightradar24.com/50.09,14.62/10 vše co to být nemohlo, tak mi letělo něco „pidi“ a vcelku pomalu od severu k jihu, kurz cca 190… takže nic, ale to nevadí

 19. bill napsal:

  Škoda,že nevidíme tu 3D telemetrii, tam by se to dalo nějak odhadnout.
  Toto by bylo prima, kdyby to lidé mohli vidět při startu a potom hned na vlastní oči… „kosmonirvána“…. tohle bych dědovi technicky asi těžko vysvětloval 🙂

 20. bill napsal:

  Prohledávám to od SSZ k SSV, úhel 30-50 stupňů

 21. bill napsal:

  Přenos byl perfektní… je to prima zážitek! Jednou to bude běžně sledováno, jako třeba závody F1. Je to prima pocit…. jednou o tom budu vykládat vnukům, jako mě kdysi děda, když byl poprvé u vysílání televize! 🙂

 22. bill napsal:

  Dobrý den, mohl byste prosím uvést souřadnice a čas, kdy budeme moct vidět (teoreticky) přelet rakety GPS 2F-11 na severu naší oblohy? Co nejpřesnějl. Napište to prosím na kosmonautix. Jdu pro dalekohled.

 23. Pavel K napsal:

  Perfektní profesionální živý přenos!!! Jen tak dál…

 24. Spytihněv napsal:

  To je pěkné víkendové překvápko. Jsem připraven 🙂

 25. Michal Bursík napsal:

  No paráda 🙂
  Už se moc těším.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.