sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Portal Space Systems

Společnost Portal Space Systems získala 17,5 milionu dolarů v počátečním kole investic, které umožní podniku vyvinout a předvést vysoce ovladatelnou družici Supernova využívající sluneční světlo k pohonu tepelného pohonného systému.

Haven-1

Společnost Vast oznámila 3. dubna, že podepsala dohodu s NASA o provedení environmentálního testování modulu vesmírné stanice Haven-1 v testovacím zařízení Neila Armstronga v Ohiu.

SpinLaunch

Společnost SpinLaunch 3. dubna oznámila, že podepsala smlouvu v hodnotě 122,5 milionu eur s výrobcem malých družic Kongsberg NanoAvionics na výrobu 280 družic pro konstelaci zvanou Meridian Space.

Jared Isaacman

Obchodní výbor Senátu USA uspořádá příští týden potvrzovací slyšení, které má potvrdit Jareda Isaacmana jako nového administrátora NASA. Slyšení, plánované na 9. dubna bude také zvažovat nominaci Olivie Trustyové na členku Federal Communications Commission.

Exail

Společnost Exail, zabývající se vesmírnou komunikací, oznamuje spuštění Spacelink-PCE emulátoru nejnovější generace. Spacelink-PCE je navržený tak, aby přesně replikoval kanál šíření vln mezi družicí a pozemní stanicí. Umožňuje tak testovat, optimalizovat a ověřovat výkon a spolehlivost družicových komunikačních systémů.

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Každý den nová fotka naší Země

7. prosince roku 1972 pořídila posádka Apolla 17 slavnou fotku pojmenovanou Blue marble (modrá kulička), kterou můžete vidět nalevo od tohoto odstavce. Krása naší planety zdobená jemnými detaily mraků vytváří úžasnou podívanou, která nutí člověka k zamyšlení, že na tomhle malém kousku my všichni žijeme. Doba ale pokročila a ve vesmíru máme sondu DSCOVR. Ta je umístěná v libračním centru L1 soustavy Slunce – Země, takže má neustále výhled na osvětlenou polokouli naší planety. NASA se toho rozhodla využít a zřídila internetovou stránku, na které denně zveřejňuje nové fotky z palubní kamery EPIC.

K dispozici ale nejsou jen samotné snímky. Zájemci dostanou také informace o vzdálenosti od Slunce, případně o úhlu,který spolu tato tři tělesa svírají. Tato stránka také umožňuje spustit animaci z posledních fotek.

Kromě samotné fotky dostanou návštěvníci také dodatečné informace.
Kromě samotné fotky dostanou návštěvníci také dodatečné informace.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://epic.gsfc.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…/1024px-The_Earth_seen_from_Apollo_17.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/10/dscovr_epic.png

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Bohumil Janda
Bohumil Janda
9 let před

Marble = kulička (mramor také, ale ne v tomto kontextu).

Ondřej Šamárek
Editor
9 let před
Odpověď  Bohumil Janda

Děkujeme za upozornění, opraveno! 😉

Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Tak to je paráda. Nedávno fantastický přechod Měsíce přes disk Země a teď takováto zajímavá záležitost. Občas tam nakouknu. Třeba v sezóně hurikánů 🙂 Díky za upozornění

Vojta
Vojta
9 let před

Parádní snímky. A někdy i dvacet denně. Jen ten přepínač z mil na kilometry je hodně nenápadný. Přemýšlím o tom, že bych si napsal skript, který by mi tahal aktuální snímky jako pozadí na plochu.