sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Každý den nová fotka naší Země

7. prosince roku 1972 pořídila posádka Apolla 17 slavnou fotku pojmenovanou Blue marble (modrá kulička), kterou můžete vidět nalevo od tohoto odstavce. Krása naší planety zdobená jemnými detaily mraků vytváří úžasnou podívanou, která nutí člověka k zamyšlení, že na tomhle malém kousku my všichni žijeme. Doba ale pokročila a ve vesmíru máme sondu DSCOVR. Ta je umístěná v libračním centru L1 soustavy Slunce – Země, takže má neustále výhled na osvětlenou polokouli naší planety. NASA se toho rozhodla využít a zřídila internetovou stránku, na které denně zveřejňuje nové fotky z palubní kamery EPIC.

K dispozici ale nejsou jen samotné snímky. Zájemci dostanou také informace o vzdálenosti od Slunce, případně o úhlu,který spolu tato tři tělesa svírají. Tato stránka také umožňuje spustit animaci z posledních fotek.

Kromě samotné fotky dostanou návštěvníci také dodatečné informace.
Kromě samotné fotky dostanou návštěvníci také dodatečné informace.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://epic.gsfc.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…/1024px-The_Earth_seen_from_Apollo_17.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/10/dscovr_epic.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Bohumil Janda
Bohumil Janda
8 let před

Marble = kulička (mramor také, ale ne v tomto kontextu).

Ondřej Šamárek
Editor
8 let před
Odpovědět  Bohumil Janda

Děkujeme za upozornění, opraveno! 😉

Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Tak to je paráda. Nedávno fantastický přechod Měsíce přes disk Země a teď takováto zajímavá záležitost. Občas tam nakouknu. Třeba v sezóně hurikánů 🙂 Díky za upozornění

Vojta
Vojta
8 let před

Parádní snímky. A někdy i dvacet denně. Jen ten přepínač z mil na kilometry je hodně nenápadný. Přemýšlím o tom, že bych si napsal skript, který by mi tahal aktuální snímky jako pozadí na plochu.

https://kosmonautix.cz/2015/10/21/kazdy-den-nova-fotka-nasi-zeme/