sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vulcan využije rampy po Atlasech

Společnost ULA, která momentálně provozuje rakety Atlas V a Delta IV připravuje zbrusu nový nosič pojmenovaný Vulcan. Ten by měl vyřešit řadu současných problémů. V první řadě má zbavit Spojené státy závislosti na dodávkách ruských motorů RD-180, které pohání první stupně raket Atlas V. Kromě toho by měla ušetřit i samotná firma – momentálně provozuje dva typy raket s velmi podobnými parametry. Nasazením Vulcanu proto dojde k tlumení jejich provozu. Už nyní je ale potřeba řešit, odkud budou nové rakety startovat.

Program firmy ULA počítá s tím, že by Vulcany využívaly zázemí postaveného pro rakety Atlas V jak na Vandenbergově základně v Kalifornii, tak na floridském mysu Canaveral.  Už teď je jasné, že rampy budou muset projít úpravami – Vulcan má totiž mít větší průměr centrálního stupně, než jaký mají Atlasy. Na dotaz, jak velký objem prací bude potřeba pro úpravu ramp odpověděl Mark Peller, programový manažer rakety Vulcan, že půjde o středně rozsáhlé změny.

Grafika ukazující jednotlivé díly rakety Vulcan
Grafika ukazující jednotlivé díly rakety Vulcan
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Zatím stále platí, že nová raketa by měla využívat motoru BE-4, který bude spalovat palivo na bázi metanu. Jako záložní možnost zůstává motor AR1 od společnosti Aerojet Rocketdyne. ULA počítá s tím, že Vulcany a Atlasy budou létat několik let společně – zatímco první start nové rakety by měl přijít v roce 2019, Atlasy doslouží až v průběhu dvacátých let.

Plány hovoří i o osudu ramp pro rakety Delta – ať už na Floridě, nebo v Kalifornii. Firma počítá s tím, že zachová jejich provoz minimálně do roku 2023, kdy by měl na Vulcanu začít fungovat vylepšený horní stupeň. Poté bude možné nahradit těžkotonážní Deltu IV-Heavy. Její lehčí varianta, tedy klasická Delta IV by měla startovat naposledy v roce 2019 – viz starší článek.

Kromě toho by na konci roku 2017, nebo na začátku roku následujícího, měl proběhnout definitivně poslední start rakety Delta II. Tím pádem by v první polovině 20. let měla skončit éra nosičů Delta. Díky tomu se ULA bude start jen o dvě odpalovací rampy místo současných pěti. Rampa na Floridě se bude používat pro běžné starty Vulcanů směrem na východ, z Kalifornie se budou vypouštět satelity na polární dráhy.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://d1o50x50snmhul.cloudfront.net/wp-content/uploads/2015/04/dn27343-1_800.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/09/vulcan_srbs.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cecil
cecil
9 let před

Co s tymi zvysnymi rampami? Vie sa, ako budu vyuzivane?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  cecil

Detaily zatím neznáme, firma je možná odprodá, nebo přebuduje na něco jiného.

TCM
TCM
9 let před

Přijde mi trochu škoda, že po zrušení Delta IV zanikne i motor RS-68, který je v tuhle chvíli nejsilnější vodíkový motor na světě. Vlastně tak trochu nechápu, proč na SLS bude RS-25 a ne právě RS-68.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  TCM

To je určitě škoda, ale myslím, že ho firma zkusí ještě nějak použít. Byla by ho určitě škoda.

gg
gg
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

No možná by udělali nejlíp, kdyby ho přestavěli na metan. 😉 Ale Aerojet se potápí, takže kdo ví, jak to bude…

gg
gg
9 let před
Odpověď  TCM

Pravděpodobně použijí RS-25 proto, že ta raketa je tak blbě koncipovaná, že by s RS-68 zřejmě ani nedoletěla na oběžnou dráhu (resp. asi by museli zvětšit průměr nádrže z osmi metrů na deset, což už zkoušeli s Aresem V, než ho zařízli).

Viktor Potucek
Viktor Potucek
9 let před

Mam pocit,ze Vulkan se asi uplatni nejvic v segmentu tezkych nosicu „dvacetitunek“ .Tam bude i jeho castecna znovupouzitelnost opodstatnenou ekonomickou vyhodou proti konkurenci,ale jako stredni nosic podle me v konkurenci Space X a mozna i jinych firem neobstoji.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.