AKTUALIZOVÁNO: NASA oznámila objev tekoucí vody na Marsu

Dnes v 17:30 našeho času by měla ve Spojených státech začít tisková konference, o které se na internetu hovoří již několika dní. Zástupci agentury NASA na ní mají představit údajně přelomový objev, který souvisí s průzkumem Marsu. Zatím není jisté, čeho se objev týká. Nemáme tušení, zda se nejedná jen o nafouknutou marketingovou bublinu. Internetem se už ale šíří nepotvrzené spekulace o tom, že by snad mohlo jít o objev tekoucí vody. Nechme se proto překvapit, s čím NASA přijde. V tomto článku jste měli možnost tiskovou konferenci sledovat živě, nyní jsme okno přehrávače nahradili záznamem.

Pokud půjde o opravdu velký objev, jsme připraveni jej pro Vás zpracovat do podoby článku, který by na našem blogu vyšel zítra krátce po půlnoci.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://animalnewyork.com/wp-content/uploads/nasa-mars-shutdown.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

18 komentářů ke článku “AKTUALIZOVÁNO: NASA oznámila objev tekoucí vody na Marsu”

 1. dolph1888 napsal:

  Informace zajímavá asi ze 2 důvodů. První je, že se stále může hledat mikrobiální život, i když tato solenka je pro nás jedovatá (není to kuchyňská sůl). A druhý, že lze stále uvažovat o získávání vody na Marsu, že ji bude dost (jiná pozorování / rozbory rovněž naznačují), a z vody lze dále získávat i kyslík / vodík, tedy palivo a okysličovadlo.

 2. Spytihněv Čumpelík napsal:

  „Nesmíme expandovat na další planety, dokud nezjistíme, že jsme ve vesmíru sami.“ (citace z tiskovky přeložená českou televizí). To by ale znamenalo, že na Mars se nepoletí 🙂

  • observer napsal:

   Ale poletí ,jenomže lidi v blízké době asi ne ,mohli by infikovat povrch mikrobama.
   Takže jenom sterilní roboti a rovery.

   • Spytihněv Čumpelík napsal:

    A ve vzdálenější době už budou i lidé sterilní a budou moci na Marsu přistát? 🙂

   • gg napsal:

    Pokud to kosmonauti vezmou oklikou přes Jupiter, tak na Mars dorazí skutečně již sterilní. 😀

   • Samo napsal:

    Skafandre sa z výpravy na mars nevrátia ostanú na povrchu planéty v habitate a kosmické žiarenie je v medziplanetárnom priestore silnejšie ako na marse mikróby by to takmer určite namali šancu prežiť 🙂

 3. Evžen111 napsal:

  už se o tom spekulovalo docela dlouho a dokonce se podařilo vyfotit sodnu Phoenix jak je pokryta vodními kapkami, něco na způsob orosená sonda. Také se ukázaly fotky, jak „hrábla“ do země a zřejmě narazila na led, protože na další fotce pořízené s časovým odstupem již led nebyl. Takže si myslím, že objev tekoucí vody je docela logický.
  Stejně tak si vzpomínám na podobné fotky z kráterů, které byl pokryty čerstvými „koryty“ zveřejněné v časopise Letectví a kosmonautika, před několika lety kde se o sezóně tekoucí vodě také již uvažovalo a psalo se, že tyto fotky to jen potvrzují.
  Takže by se dalo říct, že to je sice velmi zajímavé potvrzení a zjištění, ale pro mnohé z fanoušků kosmonautiky to je jen potvrzení předchozích doměnek. Tím samozřejmě nechci jakkoli zmenšovat fakt, že tekoucí voda je potvrzená. To si myslím je velice úžasné a důležité.
  E

 4. kopapaka napsal:

  Takže „solanka“? To docela dává smysl…

 5. Racek napsal:

  No, tak už to je na Seznamu. Skutečně, tekoucí voda i když extrémně slaná. Co to vlastně znamená? Cokoliv. Jestli je to přelomový objev nebo jen místní jev bez nějakého významu, se uvidí. Asi by bylo nutné ty výchozy analyzovat, i když nevím, jestli se tam Curiosity může vůbec dostat.
  Přesně to komentoval pan Vojta. To místo a podmínky se našly.

  • Spytihněv Čumpelík napsal:

   Myslím, že na svazích Aeolis Mons nic takového není. To už bychom dávno věděli, málokterá oblast je lépe zmapována než cílovky misí.

   • Racek napsal:

    Hmm, škoda. Takže výzva pro další sondy.

   • vedator napsal:

    Presne o tom bola cela konferencia. Vzbudit pozornost, aby NASA dostala viac pozornosti a bubacikov. To ovsem nemeni nic na epochalnom zisteni, ze na Marse sa nasli stopy po tecucej vode. Este to potvrdit, najlepsie 100x, a bude to mat aj svoj vyznam.

   • Michael Voplatka napsal:

    Dovolím si trochu poopravit. Stopy po tekoucí vodě (i té současné) už jsme na Marsu nalezli před mnoha lety. A potvrzeno, že šlo o vodu, to bylo oficiálně právě teď. I když se vědělo, že nic jiného než voda to nejspíš být ani nemůže. Význam to tedy má, není potřeba nic potvrzovat či ověřovat.

 6. Spytihněv Čumpelík napsal:

  Vodní toky a vodní plochy na Marsu byly. V ledu se hrabala sonda Phoenix a dokonce na ní sněžilo. Že je i v současnosti na některých místech terén přetvářen pomocí vody pod povrchem nebo nějakých sesuvů bahna je také již dokázáno prostřednictvím družic. Ale tekoucí voda na povrchu asi kvůli nízkému tlaku nehrozí. Jedině, že by Curiosity navrtala podzemní pramen 🙂

   • Spytihněv Čumpelík napsal:

    Tak to je parádní článek 🙂 I tam je uváděno, že voda na povrchu je jen epizodní záležitost, která rychle pomine. Nicméně zaznamenat se asi dá.

  • Vladimír Jiruš napsal:

   Bod varu vody při -0,8 bar je cca 55 st.C a vzhledem k tomu , že na Marsu nějaká atmosféra je, a  tudíž tam není absolutní vakum tak vzhledem k výše uvedené hodnotě je možné , že voda tam opravdu teče.
   Pro vysvětlení O bar je cca tlak jenž je na zemi -0,8 bar je podtlak jenž dosahuje například vodní vývěva -1 bar je abs.vákum.

   • Vojta napsal:

    Na Marsu je ještě nižší tlak (menší než 1 kPa tedy stokrát menší než na Zemi). Trojný bod vody nastává při tlaku 611,7 Pa a teplotě 0,01 °C. Teoreticky by se na Marsu mohlo vyskytnout místo, kde by byla voda stabilní (tedy nevařila ani nemrzla).

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.