AKTUALIZOVÁNO: NASA oznámila objev tekoucí vody na Marsu

Dnes v 17:30 našeho času by měla ve Spojených státech začít tisková konference, o které se na internetu hovoří již několika dní. Zástupci agentury NASA na ní mají představit údajně přelomový objev, který souvisí s průzkumem Marsu. Zatím není jisté, čeho se objev týká. Nemáme tušení, zda se nejedná jen o nafouknutou marketingovou bublinu. Internetem se už ale šíří nepotvrzené spekulace o tom, že by snad mohlo jít o objev tekoucí vody. Nechme se proto překvapit, s čím NASA přijde. V tomto článku jste měli možnost tiskovou konferenci sledovat živě, nyní jsme okno přehrávače nahradili záznamem.

Pokud půjde o opravdu velký objev, jsme připraveni jej pro Vás zpracovat do podoby článku, který by na našem blogu vyšel zítra krátce po půlnoci.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://animalnewyork.com/wp-content/uploads/nasa-mars-shutdown.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

18 komentářů ke článku “AKTUALIZOVÁNO: NASA oznámila objev tekoucí vody na Marsu”

 1. dolph1888 napsal:

  Informace zajímavá asi ze 2 důvodů. První je, že se stále může hledat mikrobiální život, i když tato solenka je pro nás jedovatá (není to kuchyňská sůl). A druhý, že lze stále uvažovat o získávání vody na Marsu, že ji bude dost (jiná pozorování / rozbory rovněž naznačují), a z vody lze dále získávat i kyslík / vodík, tedy palivo a okysličovadlo.

 2. Spytihněv Čumpelík napsal:

  „Nesmíme expandovat na další planety, dokud nezjistíme, že jsme ve vesmíru sami.“ (citace z tiskovky přeložená českou televizí). To by ale znamenalo, že na Mars se nepoletí 🙂

 3. Evžen111 napsal:

  už se o tom spekulovalo docela dlouho a dokonce se podařilo vyfotit sodnu Phoenix jak je pokryta vodními kapkami, něco na způsob orosená sonda. Také se ukázaly fotky, jak „hrábla“ do země a zřejmě narazila na led, protože na další fotce pořízené s časovým odstupem již led nebyl. Takže si myslím, že objev tekoucí vody je docela logický.
  Stejně tak si vzpomínám na podobné fotky z kráterů, které byl pokryty čerstvými „koryty“ zveřejněné v časopise Letectví a kosmonautika, před několika lety kde se o sezóně tekoucí vodě také již uvažovalo a psalo se, že tyto fotky to jen potvrzují.
  Takže by se dalo říct, že to je sice velmi zajímavé potvrzení a zjištění, ale pro mnohé z fanoušků kosmonautiky to je jen potvrzení předchozích doměnek. Tím samozřejmě nechci jakkoli zmenšovat fakt, že tekoucí voda je potvrzená. To si myslím je velice úžasné a důležité.
  E

 4. kopapaka napsal:

  Takže „solanka“? To docela dává smysl…

 5. Racek napsal:

  No, tak už to je na Seznamu. Skutečně, tekoucí voda i když extrémně slaná. Co to vlastně znamená? Cokoliv. Jestli je to přelomový objev nebo jen místní jev bez nějakého významu, se uvidí. Asi by bylo nutné ty výchozy analyzovat, i když nevím, jestli se tam Curiosity může vůbec dostat.
  Přesně to komentoval pan Vojta. To místo a podmínky se našly.

 6. Spytihněv Čumpelík napsal:

  Vodní toky a vodní plochy na Marsu byly. V ledu se hrabala sonda Phoenix a dokonce na ní sněžilo. Že je i v současnosti na některých místech terén přetvářen pomocí vody pod povrchem nebo nějakých sesuvů bahna je také již dokázáno prostřednictvím družic. Ale tekoucí voda na povrchu asi kvůli nízkému tlaku nehrozí. Jedině, že by Curiosity navrtala podzemní pramen 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.