Kde má přistávat Starliner?

Vizualizace přistání lodi Starliner

S tím, jak se pomalu blíží rok 2017, tedy doba, kdy se loď CST-100 Starliner poprvé vydá do kosmu, je potřeba řešit stále více důležitých detailů, které jsou klíčové pro úspěšnou misi. Jedním z nich je výběr přistávacích oblastí. Odborníci ze společnosti Boeing již vytipovali pět lokalit na jihozápadě USA, kde by loď mohla dosednout na své přistávací airbagy. Jihozápad USA není vybrán náhodou – v Novém Mexiku a Utahu jsou rozlehlé lokality s rovným, pevným povrchem pouští a vyschlých jezer a navíc na příletové dráze k nim může loď odhodit nepotřebný servisní modul nad Tichým oceánem, kde bezpečně shoří a neexistuje tak žádná šance na ohrožení obyvatel.

Boeing zatím oznámil jen tři lokality – Starliner by mohl dosednout na Dugway Proving Ground v Utahu, kde přistála návratová pouzdra sond Genesis a Stardust, Edwardsově základně v Kalifornii, a White Sands v Novém Mexiku, kde při misi STS-3 přistával raketoplán. Další dvě místa zatím firma drží v tajnosti.

Tři oznámená místa, kde by mohla přistávat loď Starliner

Tři oznámená místa, kde by mohla přistávat loď Starliner
Zdroj: https://www.google.cz
Koláž: Autor

Díky pěti různým přistávacím lokalitám by měly mít pozemní týmy velkou volnost při výběru vhodného místa v případě špatného počasí. Podle Boeingu by tato různorodost mohla umožnit jistotu přistání ve stejný den, kdy se loď oddělí od ISS.

Vizualizace oddělení návratového a servisního modulu lodi CST-100

Vizualizace oddělení návratového a servisního modulu lodi CST-100
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

První nepilotovaný let Starlineru by měl přijít v květnu roku 2017, kdy loď zamíří k ISS, na kterou doveze zásoby a následně se vrátí na Zemi. V srpnu téhož roku proběhne ve White Sands zkouška záchranného systému na rampě a v září 2017 mají na palubu lodi poprvé usednout lidé. Posádka bude dvoučlenná – pilot od firmy Boeing a astronaut od NASA. V prosinci téhož roku započne finální certifikace lodi od NASA.

Pro první dva lety Boeing preferuje přistání buď na základně White Sands nebo Dugway, přičemž konkrétní výběr přijde až mnohem později. Boeing plánuje vyrobit minimálně tři letové modely lodi Starliner, přičemž každý z nich má zvládnout až deset misí.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/09/CST_GroundLanding-copy.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/09/CST_Separation_.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

10 komentářů ke článku “Kde má přistávat Starliner?”

  1. maro napsal:

    To si člověk říká proč zrovna 10 letů? Když to vydrží 10, tak to musí vydržet i 11, no ne? Určitě se tam nebude opotřebovávat všechno stejně. Takže může stačit vyměnit jenom něco a jede se pořád dál.

  2. slappy Redakce napsal:

    Super, že plánují každý kus letět vícekrát. Přemýšlím, které objekty se doposud podívaly do vesmíru víc než jednou. Napadají mě samozřejmě raketoplány, pak další (mini)raketoplán X-37b a ty (tuším dvě?) družice, které kdysi svezly raketoplánem, opravili a znovu vypustili.. Ještě něco?
    Dragony zásobující ISS asi byly všechny unikátní, že?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.