sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Odpověděli jste správně v „marťanské soutěži“?

Kšiltovka Ares - součást první ceny v soutěži

16. září jsme na našem webu informovali o soutěži, kterou jsme spolupořádali s festivalem Futuregate. Šlo o sérii pěti otázek z reálné kosmonautiky, které se týkaly průzkumu Marsu. Odměnou pro šťastné výherce byly ceny spojené s premiérou amerického filmu Marťan. Soutěžící mohli své odpovědi posílat do včerejší půlnoci. Celkem organizátorům dorazilo 39 odpovědí, přičemž 18 zpráv obsahovalo minimálně jednu špatnou odpověď – nejčastěji se lidé mýlili u poslední otázky. Dva vylosované výherce už organizátoři kontaktovali se šťastnou zprávou. Jelikož jsme pro organizátory vymýšleli otázky do soutěže, rozhodli jsme se zveřejnit tento krátký článek, ve kterém najdete správné odpovědi.

Soutěžní otázky:
1. Jak se jmenuje aktuálně nejdokonalejší průzkumné vozítko brázdící povrch Marsu?
Správná odpověď: Jde samozřejmě o americké vozítko Curiosity. Uznali bychom i označení Mars Science Laboratory, případně MSL. Všechny naše články věnované tomuto téměř tunovému roveru najdete zde.

2. S kým spolupracuje Evropská kosmická agentura na projektu ExoMars, který má ověřit, zda na Marsu byl kdysi život?
Správná odpověď: Evropa v tomto projektu spolupracuje s Ruskem. Ruská strana zajistí nejen start na svých nosičích Proton, ale podílí se i na konstrukci přistávací plošiny. Všechny naše články k tomuto zajímavému projektu najdete zde.

3. Ve kterém roce odstartuje nové americké vozítko, které na povrchu zanechá kapsli se vzorky určenými pro návrat na Zemi?
Správná odpověď: K vypuštění tohoto vozítka by mělo dojít v roce 2020. Právě proto se mu zatím pracovně říká Mars rover 2020. Design vozítka silně evokuje rover Curiosity. Oproti němu však bude mít několik vylepšení – třeba citlivější přístroje a podobně. Všechny naše články o tomto projektu najdete zde.

4. Jak se jmenuje návrh společnosti SpaceX na upravenou loď Dragon, která by naplněná vědeckými přístroji přistála na Marsu a prováděla zde průzkum?
Správná odpověď: Projekt se jmenuje Red Dragon a zatím je okolo něj relativně ticho po pěšině. Na našem webu o něm nepíšeme, ale pár drobností najdete v tomto vlákně našeho diskusního fóra.

5. Jak se jmenuje nově vyvíjená americká raketa, která by jednou měla umožnit let lidské posádky k Marsu?
Správná odpověď: Jde o raketu SLS, tedy Space Launch System. Tento nosič je od začátku stavěný na lety mimo zemské gravitační pole a poprvé odstartuje v roce 2018. Všechny naše články o této raketě najdete zde.
P.S. Se zavřením obou očí bychom u této otázky uznali i odpověď BFR – jde o krycí označení nosiče, který připravuje SpaceX a o kterém bychom se mohli více dozvědět už na podzim.

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.