Štítek ‘film’

Natáčení filmu na ISS

Administrátor NASA, Jim Bridenstine potvrdil, že agentura spolupracuje s hercem Tomem Cruisem na možnosti natáčení filmu na ISS. 5. května 22:30

Praha, Brno, Plzeň i Ostrava zažijí kosmický festival

Festival, který osloví jak fanoušky sci-fi, tak i ty, kteří mají rádi reálné lety do vesmíru – to je Future Gate. Náš web je již několik let partnerem této akce a i letos bychom Vás rádi pozvali na projekci hned několika zajímavých filmů. Spektrum je široké – Od Terminátora 2 až po Sajlut 7. Co ale dělá tento festival unikátním je jeho přesah do skutečné kosmonautiky. Kromě filmů totiž organizátoři připravili i přednášky a besedy věnované té skutečné kosmonautice, která se však postupně začíná ke sci-fi výrazně přibližovat. Naše redakce bude mít na festivalu také svého zástupce.

Sci-fi prázdniny v Plzni

Dnes vychází poněkud odlišný článek, než jste na Kosmonautixu zvyklí. Chtěli bychom vás pozvat na jeden speciální program, který je svým způsobem v České republice ojedinělý a může vám oživit prázdniny. Dojde na kosmonautiku, zajímavé hosty třeba z programu Galileo, nebo a to hlavně na knihy nejznámějších sci-fi autorů.

Odpověděli jste správně v „marťanské soutěži“?

Kšiltovka Ares - součást první ceny v soutěži

16. září jsme na našem webu informovali o soutěži, kterou jsme spolupořádali s festivalem Futuregate. Šlo o sérii pěti otázek z reálné kosmonautiky, které se týkaly průzkumu Marsu. Odměnou pro šťastné výherce byly ceny spojené s premiérou amerického filmu Marťan. Soutěžící mohli své odpovědi posílat do včerejší půlnoci. Jelikož jsme vymýšleli otázky pro soutěž, rozhodli jsme se zveřejnit tento krátký článek, ve kterém najdete správné odpovědi.

Soutěž o ceny s filmem Marťan

Asi jen stěží bychom mezi fanoušky kosmonautiky hledali někoho, kdo ještě neslyšel o filmu Marťan, jehož premiéra v kinech již bez přehánění klepe na dveře. Není se co divit – o filmu se píše i na webu NASA. Kosmická agentura totiž prozíravě vycítila, že by tenhle filmový hit mohl pomoci zpopularizovat lety do vesmíru mezi širokou veřejností. Náš portál se rozhodl spolupracovat na soutěži, která s premiérou tohoto trháku souvisí. Dnes Vám proto společně s festivalem Futuregate přinášíme soutěž o ceny spojené s filmem Marťan.

Kosmonautické kvízy – České filmy a seriály

Ikarie-XB1 zdroj: upload.wikimedia.org

Vzhledem k tomu, že možnost zařazení kvízů do prázdninového schématu v předchozí anketě okupovala spodní příčky, dali jsme prostor žádanějším formátům. Jeden kvíz si však neodpustíme. Za jeho vznikem stojí otázka, kterou jsem si položil a sice:“Objevila se kosmonautika a související obory jako astronomie a raketová technika v českých filmech a seriálech?“ Jako první vytanula na mysl Ikarie-XB1. Tím úvodní pokus o zmapování kosmonautiky, zvěčněné českými filmaři, skončil. Naštěstí se nám v redakci společným úsilím podařilo dát dohromady tolik děl, abychom naplnili celý kvíz. Musíme přiznat, že většina zmiňovaných filmů a seriálů se o vesmír a kosmickou techniku jen otřela. O to zábavnější bylo dotčené pasáže vyhledávat.

IMAX natočí film na ISS

Vzpomínky na výcvik

„Zajímavý způsob jak začít týdenní výcvik… po nedělním příletu do Houstonu mě v pondělí ráno odvezli do blízkého Galvestionu na soukromé promítání filmů Modrá planeta a Hubble 3D v IMAXU. V prázdném kině vedle mě seděli lidé, kteří tyto filmy vytvářeli stejně jako několik dalších legendárních IMAX produktů z a o vesmíru: Toni Myers a James Neilhouse. Stále tomu nemohu uvěřit, ale budu pomáhat natáčet další IMAX film z vesmíru!

Vydala jsem se do kina na Gravitaci

Deník astronautky Speciál

„Včera jsem využila nečekaného nedělního volna a vydala jsem se do kina podívat se na Gravitaci. Stálo to za to, a pokud jste to ještě neviděli, myslím, že byste opravdu měli. Na tomto místě však musím podotknout jeden fakt: má znalost kinematografie je zhruba stejná jako má znalost gramatiky sanskrtu. Dovolím si ale říct, že budete dozajista pohlceni estetickou krásou tohoto filmu, jeho fantastickou vizuální stránkou a jeho poutavou hudbou. Děj mě sice nějak nechytl, ale koho to zajímá? Je to výborná výmluva, abychom se vydali na výlet do vesmíru a pozorovali Zemi z perspektivy na oběžné dráze. A také abychom navštívili některé z lidských výtvorů, které ve vesmíru jsou, od Hubbla přes Mezinárodní vesmírnou stanici a Sojuz, které jsou okopírovány do neuvěřitelných detailů, až po přesné označení tlačítek na ovládacích panelech. Běžte do kina, nasaďte si 3D brýle a podívejte se sami. Poté vyjděte ven, pohleďte vzhůru na noční oblohu a pomyslete na to, že všechny tyto věci existují i ve skutečnosti na zemské oběžné dráze. Nechte se touto myšlenkou obklopit… Dobrá a teď k tomu, co opravdu chcete vědět. Ano, modely hardwaru jsou úžasně přesné. Ale co ten děj? Je reálný?

Sci-fi festival s přesahem do reálné techniky

Nejrůznějších tématicky zaměřených filmových festivalů je i v naší republice celá řada. Mezi diváky patří mezi nejpopulárnější ty, které se zaměřují na sci-fi. jedním z nich je festival Future Gate, který se ale od svých konkurentů liší. Nabízí totiž kromě promítání sci-fi pořadů i přesah do reálné techniky. Právě z tohohle důvodu jsme se rozhodli, že se staneme mediálním partnerem tohoto festivalu. Velmi totiž oceňujeme, že organizátoři chápou nutnost vyvážit sci-fi skutečnou technikou. Mnoha lidem totiž sci-fi splývá s realitou a proto je chvályhodné, že se organizátoři snaží o vyvážený mix.