sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

AKTUALIZOVÁNO: NASA oznámila objev tekoucí vody na Marsu

Dnes v 17:30 našeho času by měla ve Spojených státech začít tisková konference, o které se na internetu hovoří již několika dní. Zástupci agentury NASA na ní mají představit údajně přelomový objev, který souvisí s průzkumem Marsu. Zatím není jisté, čeho se objev týká. Nemáme tušení, zda se nejedná jen o nafouknutou marketingovou bublinu. Internetem se už ale šíří nepotvrzené spekulace o tom, že by snad mohlo jít o objev tekoucí vody. Nechme se proto překvapit, s čím NASA přijde. V tomto článku jste měli možnost tiskovou konferenci sledovat živě, nyní jsme okno přehrávače nahradili záznamem.

Pokud půjde o opravdu velký objev, jsme připraveni jej pro Vás zpracovat do podoby článku, který by na našem blogu vyšel zítra krátce po půlnoci.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://animalnewyork.com/wp-content/uploads/nasa-mars-shutdown.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
8 let před

Vodní toky a vodní plochy na Marsu byly. V ledu se hrabala sonda Phoenix a dokonce na ní sněžilo. Že je i v současnosti na některých místech terén přetvářen pomocí vody pod povrchem nebo nějakých sesuvů bahna je také již dokázáno prostřednictvím družic. Ale tekoucí voda na povrchu asi kvůli nízkému tlaku nehrozí. Jedině, že by Curiosity navrtala podzemní pramen 🙂

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
8 let před
Odpovědět  Michael Voplatka

Tak to je parádní článek 🙂 I tam je uváděno, že voda na povrchu je jen epizodní záležitost, která rychle pomine. Nicméně zaznamenat se asi dá.

Vladimír Jiruš
Vladimír Jiruš
8 let před

Bod varu vody při -0,8 bar je cca 55 st.C a vzhledem k tomu , že na Marsu nějaká atmosféra je, a  tudíž tam není absolutní vakum tak vzhledem k výše uvedené hodnotě je možné , že voda tam opravdu teče.
Pro vysvětlení O bar je cca tlak jenž je na zemi -0,8 bar je podtlak jenž dosahuje například vodní vývěva -1 bar je abs.vákum.

Vojta
Vojta
8 let před
Odpovědět  Vladimír Jiruš

Na Marsu je ještě nižší tlak (menší než 1 kPa tedy stokrát menší než na Zemi). Trojný bod vody nastává při tlaku 611,7 Pa a teplotě 0,01 °C. Teoreticky by se na Marsu mohlo vyskytnout místo, kde by byla voda stabilní (tedy nevařila ani nemrzla).

Racek
Racek
8 let před

No, tak už to je na Seznamu. Skutečně, tekoucí voda i když extrémně slaná. Co to vlastně znamená? Cokoliv. Jestli je to přelomový objev nebo jen místní jev bez nějakého významu, se uvidí. Asi by bylo nutné ty výchozy analyzovat, i když nevím, jestli se tam Curiosity může vůbec dostat.
Přesně to komentoval pan Vojta. To místo a podmínky se našly.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
8 let před
Odpovědět  Racek

Myslím, že na svazích Aeolis Mons nic takového není. To už bychom dávno věděli, málokterá oblast je lépe zmapována než cílovky misí.

Racek
Racek
8 let před

Hmm, škoda. Takže výzva pro další sondy.

vedator
vedator
8 let před
Odpovědět  Racek

Presne o tom bola cela konferencia. Vzbudit pozornost, aby NASA dostala viac pozornosti a bubacikov. To ovsem nemeni nic na epochalnom zisteni, ze na Marse sa nasli stopy po tecucej vode. Este to potvrdit, najlepsie 100x, a bude to mat aj svoj vyznam.

Michael Voplatka
8 let před
Odpovědět  vedator

Dovolím si trochu poopravit. Stopy po tekoucí vodě (i té současné) už jsme na Marsu nalezli před mnoha lety. A potvrzeno, že šlo o vodu, to bylo oficiálně právě teď. I když se vědělo, že nic jiného než voda to nejspíš být ani nemůže. Význam to tedy má, není potřeba nic potvrzovat či ověřovat.

kopapaka
kopapaka
8 let před

Takže „solanka“? To docela dává smysl…

Evžen111
Evžen111
8 let před

už se o tom spekulovalo docela dlouho a dokonce se podařilo vyfotit sodnu Phoenix jak je pokryta vodními kapkami, něco na způsob orosená sonda. Také se ukázaly fotky, jak „hrábla“ do země a zřejmě narazila na led, protože na další fotce pořízené s časovým odstupem již led nebyl. Takže si myslím, že objev tekoucí vody je docela logický.
Stejně tak si vzpomínám na podobné fotky z kráterů, které byl pokryty čerstvými „koryty“ zveřejněné v časopise Letectví a kosmonautika, před několika lety kde se o sezóně tekoucí vodě také již uvažovalo a psalo se, že tyto fotky to jen potvrzují.
Takže by se dalo říct, že to je sice velmi zajímavé potvrzení a zjištění, ale pro mnohé z fanoušků kosmonautiky to je jen potvrzení předchozích doměnek. Tím samozřejmě nechci jakkoli zmenšovat fakt, že tekoucí voda je potvrzená. To si myslím je velice úžasné a důležité.
E

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
8 let před

„Nesmíme expandovat na další planety, dokud nezjistíme, že jsme ve vesmíru sami.“ (citace z tiskovky přeložená českou televizí). To by ale znamenalo, že na Mars se nepoletí 🙂

observer
observer
8 let před

Ale poletí ,jenomže lidi v blízké době asi ne ,mohli by infikovat povrch mikrobama.
Takže jenom sterilní roboti a rovery.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
8 let před
Odpovědět  observer

A ve vzdálenější době už budou i lidé sterilní a budou moci na Marsu přistát? 🙂

gg
gg
8 let před

Pokud to kosmonauti vezmou oklikou přes Jupiter, tak na Mars dorazí skutečně již sterilní. 😀

Samo
Samo
8 let před
Odpovědět  observer

Skafandre sa z výpravy na mars nevrátia ostanú na povrchu planéty v habitate a kosmické žiarenie je v medziplanetárnom priestore silnejšie ako na marse mikróby by to takmer určite namali šancu prežiť 🙂

dolph1888
dolph1888
8 let před

Informace zajímavá asi ze 2 důvodů. První je, že se stále může hledat mikrobiální život, i když tato solenka je pro nás jedovatá (není to kuchyňská sůl). A druhý, že lze stále uvažovat o získávání vody na Marsu, že ji bude dost (jiná pozorování / rozbory rovněž naznačují), a z vody lze dále získávat i kyslík / vodík, tedy palivo a okysličovadlo.

https://kosmonautix.cz/2015/09/28/zive-nasa-oznami-prelomovy-objev-na-marsu/