Nadílka, kterou nám zajišťuje sonda New Horizons nekončí. V posledních hodinách dorazily hned tři nové fotky, které Vám v tomto krátkém článku přinášíme. Náhledový snímek zachycuje největší měsíc Charon a je složený z několika detailních fotek. Druhý snímek je také spjat s Charonem a dosahuje rozlišení téměř 400 m/pixel. Vrcholem je pak fotka Pluta s rozlišením jen 131 m/pixel!
Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/CPxYG7DUEAAg_ih.jpg:orig
https://lh3.googleusercontent.com/…/i4_jrQAONCQ/s0-Ic42/Charon-LORRI.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/…/4HiUGUb-o5M/s0-Ic42/Pluto-LORRI-26559km.jpg
Na tohle se nedá nic říct, nad tím se dá jen v tichosti žasnout.
E
Teda to je nádhera, na tom snimku Pluta to vypadá jako vysychající jezero. No prostě úžasné fotky.
Samozřejmě pěkné, ale ten detail je ve stejném rozlišení jako ten z předchozího článku (v odkazu na plné rozlišení), navíc zabírá menší oblast a je bez barev, takže vlastně nepřináší nic nového.
Svým způsobem máte pravdu, nicméně výřez z většího celku často umožní úplně nový pohled na celou věc. Neruší nás nic okolo a soustředíme se pouze na onen detail.
Vracím se k těmhle obrázkům znova a znova! Je úžasné, co dokáží přírodní procesy vytvořit. Ty „duny“ na Plutu mě dostávají. Vím, že jsou k tomu geologové skeptičtí, ale když mohou být duny na kometě, proč ne i tady. Plutova pořád docela hustá atmosféra (na poměry ledových těles) a nižší gravitace jejich vzniku jenom nahrávají.. A pokud je to nějaké jiné vrásnění způsobené něčím zcela jiným, to by bylo snad ještě zajímavější, vzhledem tomu, kolik jich tam je.. Pořád mi dělá problém představit si to měřítko – 131 m/pixel – takže vzdálenost mezi jednotlivými dunami je pořád někde v kilometrech?? Z větší blízkosti už to duny nemusí ani vzdáleně připomínat.. I na Charonu je vidět jakési paralelní vrásnění – a to je téměř jistě spíše tektonického původu… Super je, že snímky sice budou chodit ještě rok, ale jejich výklady a vědecká interpretace zaměstná geology i kosmofandy klidně na celé desetiletí !! 🙂
Přesně tak – měřítko dělá v tomto případě hodně 🙂