V tomto článku potěšíme technicky zaměřené čtenáře, kteří rádi nahlédnou pod ruce technikům, kteří sestavují kosmické sondy, či teleskopy. Dnes nás čeká pohled do montážní haly Goddardova střediska ve státě Maryland. V této čisté místnosti se momentálně pracuje s tzv. backplane pro dalekohled Jamese Webba. Tato konstrukce je pro teleskop mimořádně důležitá, protože právě na ni budou připojeny šestiúhelníkové segmenty tvořící primární zrcadlo. Backplane zároveň poslouží i k připojení dalších optických členů a vědeckých přístrojů o celkové váze 2400 kg. Backplane pro JWST je jedním z největších kompozitních dílů, jaké kdy byly vyrobeny s touto úrovní přesnosti. Technici nyní celou osmimetrovou konstrukci vztyčili, aby mohli pokračovat v přípravných pracích. V dalších měsících se na konstrukci začnou pomocí robotické paže umísťovat jednotlivé segmenty primárního zrcadla.
Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/backplane5.jpg
Tak mě napadlo, jestli by nebylo dobré, kdyby ten teleskop měl sebou pro všechny případy a strýčky ještě nějakého malého dálkově řízeného pohyblivého servisního robota, takový předchůdce R2D2…
JWST by měl být schopen sám o sobě kalibrovat drobné nedostatky. Upřímně řečeno – cokoliv, co by autonomně poletovalo /pohybovalo se v blízkosti teleskopu je potenciální hrozbou, která může napáchat více škody než užitku.
Docela mě překvapilo, jak je ta konstrukce nejen obrovská, ale i masivní. Na vizualizacích to vypadá celkem křehce. Ale pokud to má přestát tu jízdu na horské dráze na špici rakety, tak se asi nedá nic dělat.