sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Neutron

Raketa Neutron nové generace od společnosti Rocket Lab byla vybrána pro experimentální misi amerického letectva k otestování schopností rychlé globální přepravy nákladu.

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily softwarové společnosti SciTec z New Jersey kontrakt v hodnotě 259 milionů dolarů na další vývoj pozemního systému určeného pro vojenské družice včasného varování.

FAA

FAA vydalo 6. května rozhodnutí o posouzení vlivů na životní prostředí týkající se zvýšení počtu startů ze základny Starbase v Boca Chica v Texasu, ve kterém povolila zvýšený pocet startů. Posouzení se zabývalo žádostí společnosti SpaceX o provedení až 25 startů a přistání Starship/Super Heavy.

Indie

Indie zpřísňuje bezpečnostní pravidla a pravidla pro dodržování předpisů týkajících se družicové konektivity. Indie tak reaguje na snahy telekomunikačních společností, jako jsou například SpaceX se Starlinkem či Eutelsat s OneWeb, vstoupit na lokální trh.

Inversion Space

Společnost Inversion Space 1. května oznámila, že dokončila let své mise Ray, která byla vypuštěna v rámci mise Transporter-12 společností SpaceX v lednu. Zařízení sloužilo jako technologický demonstrátor a testovalo systémy, které společnost plánuje použít pro svou budoucí návratovou kapsli Arc.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

V úterý odstartuje nový seriál

Zajímá Vás historie? Máte rádi techniku? Chtěli byste se dozvědět detaily o stroji, který se stal legendou? Pak Vás jistě potěší zpráva o tom, že už v úterý najdete na našem portálu první díl nového seriálu. Jeho název je stručný, jednoduchý a přitom všeříkající – Sojuz. Autor Radim Fedič Vás v několika dílech seznámí s historií lodi, která měla původně dopravit sovětské kosmonauty k Měsíci. Jednotlivé kapitoly se budou věnovat postupným vylepšením, které Sojuz potkaly a nezapomeneme ani na plány do budoucna.

Už jen samotná geneze toho, jak vznikla myšlenka na seriál stojí za zveřejnění. „Před nějakou dobou, mi bylo navrhnuto zpracovat článek na téma Sojuz TMA-M. Bezpochyby je to samo o sobě zajímavé téma, ale když jsem se jím začal probírat, objevovalo se stále víc a víc souvislostí s předchozími verzemi tohoto velmi zajímavého stroje. Po nějaké době již bylo jasné, že tohle se do jednoho článku nevleze. Rozhodl jsem se z toho zpracovat seriál zabývající se právě touto (mojí oblíbenou) lodí,“ vysvětluje autor Radim Fedič.

V celkem osmi článcích budou na čtenáře čekat také popisy nejdůležitějších misí. Kdo se ale bojí, že budou z textu pršet historická data a technická čísla, toho uklidníme – seriál se sice věnuje technice, ale autor se jej snažil pojmout volnější, čtivou formou. Tak nezapomeňte, že už od příštího úterý u nás na blogu startuje seriál Sojuz.

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Coffin Corner
Coffin Corner
9 let před

Paráda, tak to se moc těším 🙂

kopapaka
kopapaka
9 let před

To bude perfektní…

Petr B.
Petr B.
9 let před

Tak na to se opravdu těším, ta loď má neuvěřitelně bohatou historii a velké množství variant a modifikací. Perfektní prázdninové čtení !

Evžen111
Evžen111
9 let před

Tak to bude neskutečná paráda. Předem děkuji a těším se
E

rado
rado
9 let před

Paráda. Teším sa. Dúfam, že tam bude aj veľa zaujímavostí a technických riešení.

Petr Hájek
Petr Hájek
9 let před

Už aby bylo úterý ……………

Racek
Racek
9 let před

Uvědomujete si, přátelé, že od prvního letu (bohužel tragického) zanedlouho uplyne už 50 let? Zvláštní, v oboru co representuje největší pokroky lidstva.A rozhodně se do důchodu nechystá.

Adhara
9 let před

Na seriál sa teším. Vždy som mala pocit, že o Sojuzoch sa toho píše nejako málo vzhľadom na to, aký dlhotrvajúci je to program. No možno je toho málo len v zdrojoch, na ktoré sa zameriavam. 🙂

rorejs
rorejs
9 let před

Paráda, už se těším. Sojuz je nepochybně jedním z nejdůležitějších projektů dosavadní kosmonautiky a bude skvělé dozvědět se o něm víc.

Portál Kosmonautix už sleduji nějakou dobu… a stále žasnu!
Každý článek zde je poutavý, čtivě napsaný a obsahuje spoustu zajímavých a hlavně přesných informací. Asi neznám web z oboru popularizace vědy a techniky, který by se vám kvalitativně rovnal.
Ani si nedovedu představit, jaké množství práce za tím stojí.
Mimochodem, jak je vlastně Kosmonautix financován? Je nějaká možnost jej podpořit?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  rorejs

Moc děkujeme za Vaše krásná slova. Velice nás těší, že se k nám rád vracíte a že tu nacházíte články, které se Vám líbí. Pochvala od čtenářů je pro nás tou největší odměnou, protože právě pro čtenáře to všechno děláme.
Co se financování týče – děláme to na dobrovolnické bázi – naši autoři nejsou placení, stránky se snažím držet bez reklam. Co se možnosti podpory týče, tak to hlavní už děláte – čtete nás a vracíte se sem. To je pro nás opravdu mimořádná pocta. Existuje i možnost podpořit nás finančně, ačkoliv na to nikde neupozorňujeme – pouze pokud se někdo zeptá, tak mu odpovíme. Mám totiž názor, že jakýkoliv banner, nebo zmínka o možnosti přispět naší redakci by vypadala neprofesionálně – jako kdybychom k tomu čtenáře tlačili a jak jsem říkal – největší odměnou je spokojený čtenář.
Pokud byste nás chtěl podpořit nějakého konkrétního redaktora, navštivte naši sekci Redakce (odkaz v horním menu) – zde jsou uvedeny kontakty na všechny naše autory a pak stačí poslat mail tomu, kterého byste chtěl podpořit a on už s Vámi probere detaily – třeba sdělí číslo účtu a podobně. Pokud byste chtěl podpořit portál obecně ve smyslu placení nákladů na hosting a podobně, pak kontaktujte mne (opět v sekci Redakce).
Znovu ale opakuji, že finanční prostředky nás pochopitelně potěší, ale neděláme to kvůli nim. Největší odměnou je spokojený čtenář. 😉 Opravdu nás velice těší, že se Vám náš portál líbí. Máme radost, že naše práce má smysl.

Adhara
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Toto ma teší, máte naozaj sympatický prístup. Pred mnohými rokmi jeden astronomicko-kozmonautický server skolaboval práve na tom, že sa pokúsil vymáhať si od čitateľov peniaze. Tým stratil všetku moju priazeň. A aby to nevyzeralo, že len rada mlsám zdarma – napokon, to asi každý rád 🙂 – tak ja tiež už mnoho rokov pracujem zadarmo, píšem popularizačné články a ďalšie texty bez nároku na odmenu a jedinou odmenou sú mi spokojné reakcie a ďalšie dôkazy toho, že moja práca má zmysel. O to väčšmi poteší, že takých „naivných nadšencov“ je nás viac. 🙂

rorejs
rorejs
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Adhara má pravdu, že striktní zpoplatnění (skoro jakéhokoli webu) je cesta do pekel. Na druhou stranu si myslím, že skromně formulovaná poznámka „někde v rohu“, ve smyslu „pokud byste nás chtěli podpořit, …“ by nemusela vypadat neprofesionálně a věřím že spousta čtenářů by ráda přispěla. Prostě si myslím, že kvalitní a smysluplná práce si zaslouží nějakou odměnu. A i kdyby podpora stačila třeba jen na provoz webu, tak se to taky počítá, ne?
Pokud jde o smysluplnost vaší práce, vidím to takhle (snad to nevyzní moc pateticky.):
Možná, že podpora Kosmonautixu bude nejlepší investicí mého života 🙂
Protože věřím, že vědecké poznání a technologický rozvoj jsou dva nejdůležitější a nejpřínosnější aspekty současnosti lidstva.
A popularita znamená prostředky, tak potřebné pro každou (i potenciální)misi, nebo projekt.
Nadneseně: kdyby věda měla popularitu třeba jako vrcholový sport, už by bezpilotní sondy létaly kolem Saturnových měsíců jako komáři.
Přeháním? Jeden letošní špičkový zápas v boxu vyprodukoval za nějakých 50 minut obrat kolem 400 milionů dolarů, jen na vstupenkách a poplatcích za televizní přenos…
Zpátky na zem: takhle to samozřejmě nefunguje, ale věřím že popularizace vědy ovlivňuje názor veřejnosti a tím i postoje politiků, kteří o financování rozhodují.
Vaše práce má určitě smysl, díky za ni a těším se na další články.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  rorejs

Moc díky za krásná slova. Velmi nás těší, že se Vám náš portál líbí.
Víte, já jsem původně neuvažoval vůbec o žádné podpoře. Až jednou mi na mail napsal jeden čtenář o tom, že by nás rád podpořil. Tím mi došlo, že tohle bude asi ta nejlepší cesta – nikde nic nevyhlašovat, ale kdo bude mít opravdu zájem, ten si cestu najde. Ale jak jsem už řekl, hlavní odměnou je pro nás spokojený čtenář, který se k nám rád vrací.
Máme velkou radost, že se Vám náš portál líbí.

Racek
Racek
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Jo, dobrý nápad. Alespoň na náklady bych přispěl a to rád.

rorejs
rorejs
9 let před

Tak bezva, nechám už zbytečného tlachání, a přecházím na e-mail abychom se dohodli konkrétně. A mimochodem, díky za vaše odpovědi.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.