ISS zvládla výpadek proudu

Nezvyklý pohled na ISS z okénka modulu Poisk. Vidět na něm můžeme modul Zarja se složenými solárními panely, kus hlavního nosníku a panely radiátorů, které odvadějí přebytečné teplo.

Na Mezinárodní vesmírné stanici došlo k mimořádné situaci, když se v americké části objevila porucha na dodávce elektrické energie. Stalo se tak v noci z 11. na 12 srpna, když posádka spala. Následkem problému došlo k zastavení některých systémů včetně ventilátorů. Záložní elektrický zdroj se ale postaral o zachování kritických systémů nutných pro podporu života. Spící posádku však probudil alarm, který upozorňoval na nastalou závadu. Astronauti se okamžitě pustili do práce a ve spolupráci s pozemním střediskem v Houstonu se jim podařilo nečekanou situaci rychle zvládnout a stav se vrátil do normálu. Posádce přitom po celou dobu nehrozilo žádné akutní nebezpečí.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/
http://novosti-kosmonavtiki.ru/

Zdroje obrázků:
https://scontent-b.xx.fbcdn.net/…f4a96ae72e0fcf9bb0db7d04d8cefcf2&oe=54C6CEB8

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

6 komentářů ke článku “ISS zvládla výpadek proudu”

  1. Spytihněv Čumpelík napsal:

    „Záložní elektrický zdroj se postaral o zachování kritických systémů nutných pro podporu života.“ Navíc ještě spící posádka. Hned se mi vybavila 2001: Vesmírná odysea. Kdy se HAL taky postaral, ale naopak o nezachování systémů na podporu života u hibernovaných členů posádky. „Životní funkce ohroženy“ – „Životní funkce ukončeny“.

  2. Adam Trhoň napsal:

    Jaaj… si tak s úsměvem na rtech představuju, jak se potemnělou stanicí ozývá jekot alarmu a tiché italské nadávky, a ony už vlastně ne…

  3. roman hronza napsal:

    Ví se co bylo příčinou poruchy a jak vážné mohly být následky?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.