sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Stavba nového superteleskopu pokračuje

JWST – to jsou čtyři písmena, která spolehlivě zvýší tep každému fanouškovi kosmonautiky. Jde o zkratku, za kterou se skrývá dalekohled Jamese Webba, který bývá často označován jako nástupce Hubbleova teleskopu. Jeho start je zatím stanoven na rok 2018 a i když se zdá, že je tento termín zatím na hony vzdálený, je potřeba už nyní podnikat kroky k jeho stavbě. Předevčírem přistál na Andrewsově základně letoun C-5, který sem dopravil speciální kontejner ukrývající tzv. „backplane“ pro dalekohled Jamese Webba (viz obrázek vlevo). Tato kompozitní struktura bude mít za úkol nést šestiúhelníková zrcadla tvořící primární zrcadlo. Tahač pak kontejner dopravil do čisté místnosti v Goddardově středisku, kde pokračují přípravy na vypuštění JWST.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/backplane.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Anna Nová
Anna Nová
9 let před

😉 Krásny stroj …len to už čakám desiatky rokov kedy konečne ožije a pozrie sa do hlbín vesmíru… Dúfam že najneskôr v roku 2019 (s malým sklzom, ktorý vždy príde viď HST, a oproti plánu 2018 ho vypustia). No žiaľ pôjde hodne ďaleko a aj keď je to špička našej technológie, raz sa ten stroj v L2 pokazí, možno za 3 možno za 5 rokov (len sa modlím aby nemal podobnú „výrobnú chybu“ ako HST!!) ..kto vie či by sa neoplatilo k nemu potom poslať servisnú misiu trebárs STS 4 ? 😉 Predsa len cena JWST je 8,5 mld + cena za SLS a Orion 2 mld. Možno by to potom stálo za úvahu, a opravou predĺžiť životnosť tak drahého hardweru. Predsa len HST mal 5 servisných misií a dokopy za stroj, misie a údržby je ti tiež pekne drahá hračka na orbite 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Anna Nová

JWST má být schopen díky systému polohování zrcadel opravovat drobné chybičky, takže chyba jako u Hubblea by hrozit neměla.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před
Odpověď  Anna Nová

Anna: Řekl bych, že takhle daleko se člověk nebude schopen dostat ani do konce životnosti JWST. Tudíž servis asi nehrozí 🙂 A s tou STS 4 mi nějak uniká pointa.

Anna Nova
Anna Nova
9 let před

S „STS 4“ to bolo myslené tak, že zatiaľ nie sú stanovené ďalšie lety po STS 3, a dosial sa „tápa“ na čo zrazu využiť tak silný drahý a raz za 2 roky dostupný nosič … 😉 A „servisný let“ niekedy v 2022 – 2025 (vid´životnosť Keplera…) by bola celkom zmysluplná výzva.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před
Odpověď  Anna Nova

Omlouvám se, ale pořád mi to v této souvislosti nedochází. STS-3 bych samozřejmě věděl, STS-4 taky, ale evidentně máte na mysli něco jiného. Nechám se polopaticky poddat. Upozorňuji, že netrollím, ale prostě nevím 🙂

Samo
Samo
9 let před
Odpověď  Anna Nová

JWST servis mať nebude ale k jeho potenciálnemu nástupcovi teleskopu ATLAS by sa malo letieť raz za 5-6 rokov 🙂

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před
Odpověď  Samo

ATLAST mi zatím připadá spíš jako futuristická záležitost s velmi nejasným termínem. Někdy se dokonce uvádí až polovina 30-tých let. No to bych prosil, že v té době už budou pilotované výpravy do vzdálenosti L2 normální. V opačném případě ať poslední, kdo bude odcházet z Mysu Canaveral, prosím zhasne…..

Anna Nová
Anna Nová
9 let před

Ešte jedna kacírska úvaha. Nedalo by sa (neuvažuje sa?)z náhradných súčiastok poskladať ešte jeden exemplár a vybaviť ho iným harware aby snímal v inom rozsahu spektra? Predsa len ten výpadok v optickom rozsahu bude markantný …A kým sa dočkáme nástupcu HST a v podstate aj JWST …sľubovaný 8 meter, tak to bude podľa náčrtu aj rok 2040 ….

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Anna Nová

Také mne napadlo, zda by nestálo za to udělat kopii, když se testy provádí prakticky na kopii letového hardwaru. Ale asi by to bylo moc drahé. Těžko říct.

Anna Nova
Anna Nova
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

..veru tak…Len je mi ľúto, že sa u nijakej kozmickej veľmoci viacej „nerecykľuje“ vyradený špionážny hardware na vedecké účely. Aj HST bola vlastne pôvodne táto technológia a NASA má zrazu ponuku od NRO (asi pred dvoma rokmi to tu odpublikoval pán Dušan) na dva nevypustené satelity so zrkadlom 2,4 m …to by bol taký krásny interferometer na opačných bodoch dráhy GEO ! Alebo na orbite Mesiaca. Holt na vedu nie sú peniaze :-/ ….

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.