sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Počítače na ISS

Vzpomínky na výcvik

„Počítače, počítače, počítače! S tím jak s Butchem pokračujeme v našem výcviku specialistů modulu Columbus, strávili jsme také nemálo času s naším instruktorem Berndem, který nás učil některé úkony spojené s hlavním počítačem Columba. Na ISS máme opravdu mnoho, mnoho a mnoho počítačů a ne všechny jsou určeny ke stejným věcem.

Středa 11. září 2013

Některé počítače, kterým říkáme PCS, jsou připojeny na ovládací bus ISS a mají všude rozmístěny displeje umožňující posádce monitorovat stav palubních systémů a zadávat různé příkazy. Musím ale přiznat, že většinu ovládání stanice zajišťují pozemní specialisté sedící za konzolemi různých řídících středisek. Jako členové posádek jsme trénováni převážně pro procedury, které by byly kritické v případě nouzové situace nebo při ztrátě spojení.

Pokračujeme s Butchem v našem výcviku specialistů modulu Columbus.
Pokračujeme s Butchem v našem výcviku specialistů modulu Columbus.
Zdroj: https://plus.google.com/

Modul Columbus stejně jako japonská laboratoř JEM má svůj vlastní počítač pro telemetrii a řízení, který nazýváme PWS. Doufám, že už nezačínáte být ze všech těch zkratek unavení. Tohle je totiž teprve začátek!

Dále máme počítače SSC, které nejsou připojeny na ovládací bus stanice a obsahují aplikace a software pro plánování, prohlížení procedur a postupů, inventární management a také pro videokonference a IP telefonní hovory.

No a nakonec máme ještě počítače CSL pro přístup k internetu a několik dalších různých aplikací.

Málem bych zapomněla! Mnoho skříňových experimentů má také své vlastní počítače!

Pondělí 21. října 2013

Právě jsem absolvovala velice zajímavou lekci týkající se systému řízení vesmírné stanice. Konkrétně jsme se zaměřili na následky přechodů mezi C&C a MDM. To jsou počítače, které řídí ISS, což znamená, že jsou na vrcholu počítačové hierarchie na stanici.

Jak si jistě dokážete představit, tyto počítače jsou velice důležité. Proto je máme pro všechny případy hned tři. V závislosti na možných ztrátách těchto počítačů a zpětném získání jejich funkčnosti, po nás může být vyžadována rekonfigurace komunikačního systému, abychom obnovili možnost spojit se se Zemí a komunikovat s řídícími středisky. A právě to jsem dnes procvičovala.“

Zařízení, které vidíte na této fotografii je simulátor americké laboratoře Destiny. Fyzicky to není příliš přesný model (existují mnohem přesnější makety), ale je tak promyšlený, že funguje úplně stejně jako modul na ISS.
Zařízení, které vidíte na této fotografii je simulátor americké laboratoře Destiny. Fyzicky to není příliš přesný model (existují mnohem přesnější makety), ale je tak promyšlený, že funguje úplně stejně jako modul na ISS.
Zdroj: https://plus.google.com/

Zdroj informací:
https://plus.google.com/

Zdroj obrázků:
https://plus.google.com/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.