sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ANKETA: Nejoblíběnější happy-end v kosmonautice

Logo kosmonautix.cz

V naší redakci si dáváme záležet na zpětné vazbě se čtenáři, která je pro nás velmi důležitá. Jedním z prostředků, které nám slouží k zjišťování názorů návštěvníků tohoto webu, jsou ankety, které najdete v pravém sloupci. V tomto článku najdete vyhodnocení ankety, která na našich stránkách běžela od druhé poloviny dubna a zároveň vyhlásíme novou anketní otázku. Jelikož je období prázdnin a dovolených v plném proudu, nebude to žádná závažná otázka týkající se našeho portálu, ale spíše sonda do Vašich oblíbených misí.

Po kratším rozmýšlení jsme si v redakci řekli, že Vás během prázdnin nebudeme zatěžovat žádnými otázkami, které se týkají našeho portálu. Když se podíváte na starší ankety, sami poznáte, že tomuto tématu jsme se věnovali již dostatečně. Řekli jsme si, že se Vás zeptáme na nejoblíbenější kosmonautický happy-end. V historii kosmonautiky najdeme nemálo havárií, selhání a neúspěchů. Stejně tak existuje i mnoho momentů, kdy k havárii chyběl jen kousek, ale nakonec se problémy podařilo zažehnat. Vytipovali jsme deset misí, u kterých byl neúspěch velmi blízko, ale z nejrůznějších důvodů nakonec všechno dopadlo dobře. V našem seznamu najdete jak pilotované, tak i nepilotované mise, aby si všichni přišli na své.

V anketě můžete hlasovat několik týdnů – minimálně po dobu prázdnin. Pokud máte obavy z těžkého rozhodování, pak Vás možná potěšíme tím, že můžete svůj hlas udělit rovnou dvěma možnostem. A nyní ještě pár slov k anketě právě skončené. Ptali jsme se Vás „Jaké články byste u nás chtěli vidět o prázdninách?“ Anketa byla aktivní od 23. dubna do 19. července. Také zde jste mohli hlasovat pro dvě možnosti – celkem hlasovalo 599 čtenářů, kteří rozdali 599 hlasů. Všem čtenářům, kteří do ankety vložili svůj hlas tímto děkujeme.

Výsledky ankety "Jaké články byste u nás chtěli vidět o prázdninách?"
Výsledky ankety „Jaké články byste u nás chtěli vidět o prázdninách?“
Zdroj: Autor

Je pravda, že vyhodnocení této ankety mělo přijít o pár dní dříve, ale články o aktuálních tématech měly přednost a proto vyhodnocujeme anketu o letním provozu až v polovině července. Vypadá to sice nelogicky, ale když jsme se před prázdninami rozmýšleli, jaký bude náš letní provoz, hodně nám při rozhodování pomáhala data z ankety – informace od Vás.

Nejvíce hlasů – 292 získala možnost „Zajímavosti z kosmonautiky – TOP 5 a podobně„. To byl pro nás jednoznačný impuls k tomu, abychom začali zpřesňovat podobu tohoto seriálu. Výsledkem je seriál TOP5, jehož dosavadní tři díly sklízí u našich fanoušků ohromný úspěch a patří dokonce mezi nejúspěšnější formáty v celé historii našeho portálu. Velmi nás těší, že jsme tento seriál, který vychází každý pátek, vymysleli a těší mne, že jste mu dali v anketě tolik hlasů, aby se dočkal realizace.

Druhá skončila možnost „Nic speciálního – obsah by měl být stejný jako po celý rok„, která dostala 253 hlasů. tady bych chtěl pouze poznamenat, že už když jsme anketu vyhlašovali, tak jsme neměli v plánu přes prázdniny nějak výrazně překopat chod blogu. Spíše nám šlo o vytipování nových směrů, kterým jsme se zatím nevěnovali. Doufáme, že se provedené změny líbí i čtenářům, kteří hlasovali pro tuto možnost.

Na třetím místě najdeme možnost „Každý týden jeden kosmonautický kvíz – jako vloni “ s 94 hlasy, což je proti druhé příčce docela výrazná ztráta. Vloni jsme vsadili na kosmonautické kvízy a i přes velmi dobrý úspěch na začátku postupně zájem čtenářů o tento formát upadal, což prokázala i tato anketa. Během prázdnin zkusíme jeden, nebo dva kvízy nepravidelně vydat, ale pravidelnou prázdninovou sérii z nich dělat nebudeme.

Čtvrté místo s 67 hlasy obsadila možnost „Více fotočlánků„. Fotočlánky jsou velmi specifickým formátem a naši čtenáři si už tak trochu zvykli, že se z našich článků spíše dozví něco nového, než aby se kochali krásami Země. Zkusili jsme dát tomuto formátu šanci alespoň přes prázdniny, ale moc velký úspěch tato možnost neměla. Fotočlánky rozhodně neopouštíme, ale i díky této anketě je budeme nasazovat spíše sporadicky – zhruba jednou za měsíc.

Na posledním místě skončila možnost „Něco jiného (napište nám, prosím, co by se Vám líbilo)„, pro kterou hlasovalo 21 čtenářů. Velká část z nich nám napsala na maily, které máme uvedené v sekci Redakce. Některé tipy byly docela zajímavé a nevylučujeme, že některé z nich převedeme do podoby článků.

Ještě jednou děkujeme všem, kdo se do ankety zapojili a pokud chcete, zahlasujte i v anketě aktuální. Zpětná vazba je pro nás opravdu důležitá a ankety jsou spolu s komentáři pod články ideálním prostředkem, jak zjistit zájmy čtenářů.

 

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
roman hronza
roman hronza
9 let před

vzhledem k mediálnímu působení Holywoodu a Toman Hankse to bude jasné 🙂

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před
Odpověď  roman hronza

Nejen Hollywood. I sama NASA to tehdy pojala otevřeně a celý svět mohl sledovat. A koneckonců i objektivně vzato je první místo zřejmě jasné. To na dalších si netroufám tipovat. Ale favorita mám. A Apollu se v něčem podobá.

roman hronza
roman hronza
9 let před

pro mě jednoznačně Apollo 13 🙂

Mave
Mave
9 let před

Já mám třeba rád STS-49…

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před

Doufejme, že v prosinci přibude další happy end 🙂

Petr B.
Petr B.
9 let před

Co takhle Sojuz T-10A ? Tam to bylo jen o vteřiny.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Petr B.

Jasně, těch misí, kdy se objevily problémy, bylo hodně. Tohle je jen základní výčet, protože jinak by musel být seznam hodně dlouhý. 😉

Ondřej Šamárek
Editor
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Nehledě k tomu, že v případě Sojuzu T-10-1 vlastně let ani pořádně nezačal… 😀
Ne, vážně, je fakt, že těch průšvihů byla spousta a tady je jen část reprezentativních vzorků…

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před

Možná by bývalo stálo za zvážení udělat ankety dvě. Pilotované a nepilotované.

Honza
Honza
9 let před

Já myslím, že šťastný konec měla mise Apollo 7. V řídícím středisku byli všichni šťastní, když už skončila 😀

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před
Odpověď  Honza

To je fakt. Sedmička byla po celou dobu letu v husté atmosféře. Extrémní výkon.

Radoslav Packa
Radoslav Packa
9 let před

Musím sa priznať, že niektoré nepoznám, je nejaký odkaz, aby som si oprášil pamäť?

pavuk29
pavuk29
9 let před
Odpověď  Radoslav Packa

Google?

roman hronza
roman hronza
9 let před
Odpověď  Radoslav Packa

existuje jeden globání a univerzální odkaz: https://www.google.cz/ 🙂

roman hronza
roman hronza
9 let před

Tak je to jednoznačně Apollo 13 (a nejen kvůli HWoodu a THanksovi):
– let lidskou osádkou
– hrozila jim smrt
– úspěšně se vrátili
– řešilo se více problémů
– let na Měsíc a zpět
-apod.

blíže např.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Apollo_13

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před

Ovšem zcela originální mise s happyendem byla AsiaSat 3. Naprosto fádní telekomunikační družice na geostacionární dráhu. Nic zvláštního. Ale nakonec musela ke svému překvapení absolvovat dva oblety Měsíce, aby se tam vůbec dostala 🙂 To je zcela unikátní záležitost.

roman hronza
roman hronza
9 let před

Originální určitě byla. Hlavně, že zvítězil zdravý rozum a um techniků z Hughes Global Services, kteří dostali jediněčnou možnost vyzkoušet neplánované postupy.

Coffin Corner
Coffin Corner
9 let před

Do ankety bych zařadil i misi STS-93, kde to bylo taky o fous…

Adhara
Adhara
9 let před

STS-9 bola vraj tiež dosť zábava. 🙂 Inak pridávam sa k názoru vyššie, že by bolo vhodné mať ankety dve, pre pilotované a pre nepilotované. Predsa len, ohrozenie ľudských životov sa nedá so stratami strojov porovnávať…

David Dobeš
David Dobeš
9 let před

„Pokud máte obavy z těžkého rozhodování, pak Vás možná potěšíme tím, že můžete svůj hlas udělit rovnou dvěma možnostem.“ Mně jde hlasovat jen pro jednu… Mám totiž dva oblíbence.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před
Odpověď  David Dobeš

U mě dobrý. Dvě možnosti.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  David Dobeš

To je divné, v nastavení je opravdu vybráno, že je možné hlasovat pro dvě možnosti …

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.